MIASTO ZABYTKÓW

We wtorek, 24 października,  Książnica Kopernikańska zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu Toruń miasto zabytków. Tym razem punktem odniesienia będzie dla nas Ludwik Zamenhof.

Zaczniemy od niego, jednak to nie genialny twórca esperanto znajdzie się w centrum naszego zainteresowania (choć o nim też sporo powiemy, przede wszystkim z tego powodu, że 2017 został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Ludwika Zamenhofa). Głównym bohaterem spotkania będzie - jak zawsze - Toruń i jego mieszkańcy, w okresie zakreślonym przez lata życia Zamenhofa. A sporo się wydarzyło od 1858 do 1917 roku.

Katarzyna Kluczwajd opowie o zmianach w urbanistyce i architekturze miasta, o fascynacjach torunian i kulturze popularnej tego czasu, o sztuce i jej percepcji, ciekawych miejscach i zabytkach, o synagodze i antysemityzmie (którego "nie było"). Teresa Nemere przedstawi historię Antoniego Grabowskiego, ucznia toruńskiego Gimnazjum Królewskiego, który był jednym z pierwszych esperantystów i znakomitym tłumaczem na język esperanto, m.in. epopei narodowej "Pan Tadeusz".

Spotkanie odbędzie się siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8. Początek o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

23976095
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2017 TV Toruń