KORONAWIRUS - ZALECENIA

Pakiet informacji dla mieszkańców Torunia dotyczących profilaktyki i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, ogólnym zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (przez usta, nos, oczy). Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, ale można stosować metody zapobiegania zakażeniu.

Dla ochrony przed koronawirusem:

    często i dokładnie myj ręce

    unikaj dotykania oczu, nosa i ust

    zasłaniaj twarz podczas kaszlu i kichania (chusteczką, zgiętym łokciem)

    zachowuj bezpieczną odległość od osób kaszlących (minimum 1,5 m)

    unikaj zbędnej aktywności zewnętrznej, szczególnie zgromadzeń

    płać kartą, używaj płatności mobilnych

Możesz mieć COVID-19, jeśli spełniasz trzy warunki:

    w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z obszarów objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą zarażoną;

    masz podwyższoną temperaturę (38⁰ lub więcej);

    kaszlesz, masz duszności, spłycony oddech;

Co robić, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

800 190 590 – zadzwoń na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami

lub

    692 282 098 – zadzwoń na całodobowy numer Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu

    56 477 00 91 lub 56 477 00 92 – zadzwoń na numery lokalnej, całodobowej infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu

    Zgłoś się bezpośrednio do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego 4/4a w Toruniu

Nie idź do przychodni!

Uwaga! Jeśli uważasz, że masz tylko objawy zwykłej grypy czy przeziębienia, przed udaniem się do swojego lekarza zadzwoń do przychodni! Wstępny wywiad pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Izolacja chorych w szpitalu

W szpitalnej izolatce przebywają osoby, u których stwierdzono koronawirusa. Są one całkowicie odseparowana od innych chorych. Kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny w specjalnej odzieży ochronnej. Osoby te przebywają w izolatce do chwili pełnego wyzdrowienia.

Kwarantanna domowa

W kwarantannie domowej przebywają osoby, które miały kontakt z osobami chorymi, zakażonymi lub mającymi objawy koronawirusa. Muszą one pozostać w domu przez 14 dni, nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania, kontaktować się z innymi, wychodzić do lekarza, po zakupy czy na spacer. Ich zadaniem jest codzienny pomiar temperatury ciała, mycie i dezynsekcja rąk oraz obserwowanie, czy nie występują u nich objawy zakażenia. Jeśli tak, muszą bezzwłocznie zadzwonić na numery podane powyżej.

Przestrzeganie obowiązku kwarantanny domowej kontrolują codziennie policja i wojsko. Osobom w kwarantannie oferowana jest też, w miarę potrzeby, pomoc m.in. zakupach, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa.

Osoby powracające z zagranicy

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju lotem czarterowym organizowanym przez LOT lub indywidulanie - samochodem osobowym, busem czy autokarem. Po przekroczeniu granicy każda osoba zostanie zarejestrowana, przebadana, a następnie skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Miejsca kwarantanny zbiorowej w Toruniu

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą odbyć kwarantanny we własnym domu, miasto przygotowało miejsca kwarantanny zbiorowej. Osoby wymagające takiego odosobnienia kierowane są obecnie do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. W razie potrzeby takie miejsca uruchamiane będą w internatach szkolnych. Torunianie zmuszeni do skorzystania z miejsca kwarantanny zbiorowej, proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Toruniu, całodobowy tel. 692 282 098.

Pomoc dla seniorów i osób w kwarantannie

Seniorzy lub osoby przebywające w kwarantannie domowej, potrzebujące pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa itp. mogą dzwonić na całodobowe numery infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu:

tel. 56 477-00-91 lub 56 477-00-92

36370869
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń