Informacje: *** W niedzielę 23 września o godz. 17.00 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią transmisję z meczu Polskiej Hokej Ligi: KH Energa Toruń - Unia Oświęcim ***

PO SĄSIEDZKU U OLENDRÓW

W niedzielę 23 września w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędzie się tegoroczna impreza z cyklu „Żywy skansen”. Spotkanie Po sąsiedzku u olendrów w godz. 11.00-16.00 w nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Z pomocą miejscowych amatorskich zespołów teatralnych „Janek Wędrowniczek” i „Humoreska”, które przygotowały scenki z życia dawnej osady olenderskiej, ożywione zostaną wnętrza i obejścia domostw. O historii tych zabytkowych budynków, a także o przeznaczeniu pomieszczeń i ich wyposażeniu opowiedzą muzealnicy. O wyznaczonych porach odbędą się pokazy rzemiosł i zajęć domowych, a podczas niektórych będzie można nawet spróbować własnych sił w dawnych pracach mieszkańców wsi.

Tego dnia czeka nas m.in.: młócenie cepem, pokaz pracy wialni, produkcja powrozów, obróbka lnu, tkanie, pranie, plecenie koszy z wikliny, garncarstwo, produkcja trepów, sadzenie krzewów  porzeczek i wyciskanie soku jabłkowego. Nie zabraknie animacji dla małych i dużych, w tym konkurencji sprawnościowych i warsztatów rękodzielniczych, takich jak praca na małych krosnach, stemplowanie tkanin, tworzenie kwiatów z bibuły, malarstwo oraz zdobienie talerzy wzorem cebulowym i słomkowym. Dla miłośników przygód z tajemniczą historią w tle przygotowaliśmy grę terenową o tematyce olenderskiej, opartą na prawdziwych wydarzeniach sprzed lat.

Chętni będą mogli także odwiedzić stoiska z produktami tradycyjnymi, ekologicznymi warzywami, owocami i ich przetworami, a nawet sadzonkami.

Warto wybrać się na „Żywy skansen” drogą wodną – rejsy na wydarzenie organizuje Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” i Slow Flow Guru. Łodzie wypłyną z przystani Toruń AZS o godz. 10.00 i 12:15, z Wielkiej Nieszawki wracać będą o godz. 13:30 i 16:00. (na rejsy obowiązują osobne bilety, rezerwacja: 601 841 358). Do Olenderskiego Parku Etnograficznego można również dotrzeć rowerami, komunikacją autobusową (www.arrivabus.pl) lub samochodami (dostępne miejsca do parkowania).

Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+4) – 20 zł

29430104
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń