10. BELLA SKYWAY

Człowiek jako laserowa maszyna, prace artystów z sześciu krajów, plastyczne instalacje, mapping 3D, niezwykłe pokazy laserowe, a dodatkowo gra w rozszerzonej rzeczywistości według specjalnie przygotowanego scenariusza – to tylko część niespodzianek przygotowanych na 10. Bella Skyway Festival, który odbywa się w Toruniu w dniach 21-26 sierpnia 2018 roku.

-  Artysta z Singapuru i egzotyczne spojrzenie na sztukę światła – krowy z butelek po mleku. Artyści z Francji i gigantyczna ogniowa instalacja – sześćset płonących żywym ogniem elementów w okolicach toruńskiego Zamku Krzyżackiego. Artystka z Rosji, która będzie prezentować cuda toruńskiej architektury. Dużo dobrego w międzynarodowym wydaniu. Tematyka bardzo ciekawa i zmuszająca do myślenia – powiedział Przemysław Draheim, rzecznik prasowy Toruńskiej Agendy Kulturalnej.

Od 21 do 26 sierpnia 2018 roku, każdy będzie mógł wziąć udział w niezwykłej przygodzie, odbywającej się na terenie festiwalu. Wszystko dzięki autorskiej aplikacji „Zbierz Drużynę”. Jak zapewniają jej twórcy - granica między światem wirtualnym, a przestrzenią miejską przestanie  istnieć - tym samym, tegoroczny spacer po terenie Bella Skyway Festival może nabrać zupełnie innego, magicznego, charakteru.

Za aplikacją stoi toruńska firma Globe Data, która specjalnie na Bella Skyway Festival przygotowała także grę bezpośrednio nawiązującą do programu festiwalu i hasła przewodniego tegorocznej edycji. Uczestnicy będą mieli okazję zagrać w „Duchy Światła”.

- W dzisiejszych czasach szukamy dla siebie różnych rozrywek. Coraz częściej są nimi połączenie świata wirtualnego ze światem rzeczywistym, stąd popularność gier, które w świecie rzeczywistym pozwalają szukać multimedialnych stworów. Podczas festiwalu chcemy tego spróbować – mówił Przemysław Draheim.

- Zachęcamy do szukania w zakamarkach toruńskiej starówki duszków, które pozwolą nam zebrać „duszkową” drużynę. To z jednej strony aspekt nowoczesnej rozrywki, a dla nas jako organizatorów, próba wykorzystania nowej technologii do pokierowania widzami. Zadbamy o to, gdzie duszki będą się pojawiać i dzięki temu część osób odwiedzających festiwal pójdzie właśnie w tym kierunku - umożliwiając trochę wygodniejsze oglądanie festiwalu. Z jednej strony rozrywka – z drugiej test nowego narzędzia – dodał rzecznik prasowy TAK.

„Zbierz Drużynę” składa się z aplikacji mobilnej oraz platformy dla graczy. To połączenie tradycyjnych gier miejskich oraz nowoczesnej technologii. 

- Dzięki naszej aplikacji przestrzeń wirtualna i świat realny stają się jednością, a wszystko w imię dobrej zabawy! – podkreśliła Izabela Falewicz, pomysłodawczyni i autorka scenariusza.

Jak i kiedy zacząć zabawę? Premiera aplikacji, a tym samym gry „Duchy Światła” odbyła się już 20 sierpnia. Jak zapewniają twórcy, aby stać się uczestnikiem i wziąć udział w przygodzie, wystarczy  pobrać aplikację na telefon komórkowy z systemem Android. Aplikacja będzie dostępna w sklepie Play, a jej obsługa nie powinna sprawić kłopotu zarówno młodszym jak i starszym graczom. Intuicyjny system wyświetlać będzie wszystkie informacje, potrzebne do wykonania poszczególnych zadań na ekranie telefonu użytkownika.

Więcej informacji o aplikacji „Zbierz Drużynę”, a także grze „Duchy Światła” znajdziecie Państwo na stronie: https://zbierzdruzyne.pl/, oraz na Facebooku lub na stronie Bella Skyway Festival.

Collegium Maximum – budynek, który podczas festiwalu wita publiczność niezwykłym mappingiem 3D, w tym roku zobaczymy w zupełnie nowej odsłonie. Tło muzyczne instalacji stanowić będzie gra na żywo w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

- Cała instalacja w sferze wizualnej została przygotowana w niezwykły sposób. Artysta najpierw wydrukował sobie model budynku na drukarce 3D, a potem obłożył go plasteliną. Wszystko co zrobił później, udokumentował zdjęciami. Instalacja jest niesłychanie plastyczna i bardzo analogowa w odbiorze, do tego z muzyką na żywo – opowiadał Przemysław Draheim.

- Wyjątkowe będzie również przeżycie spaceru na terenie Zamku Krzyżackiego w Toruniu. Tam znajdziemy sześćset płonących ogni przywiezionych przez artystów z Francji, którzy Polskę odwiedzają po raz pierwszy. Do tego interaktywny pokaz laserowy na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego, czy projekcja multimedialna na niezwykłym, przeźroczystym, nadnaturalnych rozmiarów basenie. Festiwal się rozrasta, cieszy się coraz większą renomą i coraz łatwiej jest nam pozyskiwać naprawdę topowych artystów – dodał.

Program festiwalu: http://www.bellaskyway.pl

Organizatorami Bella Skyway Festival są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna. Sponsorem tytularnym wydarzenia jest TZMO S.A. i Marka Bella.  Partnerem głównym festiwalu jest Województwo Kujawsko-Pomorskie.

28962355
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń