Informacje: *** W czwartek 22 marca o godz. 19.00 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią relację z meczu Energa Basket Ligi: Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski ***

NOMINOWANA DO NAGRODY

Dr Agata Karska z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika jest jedną z trzech osób nominowanych do finału Nagrody im. Artura Rojszczaka przyznawanej przez Klub Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

Młoda badaczka z Katedry Astronomii i Astrofizyki UMK, pełnomocniczka dziekana WFAiIS UMK ds. promocji została wyróżniona za unikalne łączenie doskonałości i samodzielności naukowej z tworzeniem platformy wiedzy dla młodego pokolenia.

Dr Agata Karska w sposób niestandardowy popularyzuje naukę oraz włącza uczniów i studentów w badania prowadzone w profesjonalnych zespołach badawczych. Przykładem takich przedsięwzięć może być międzynarodowy program stażowy TAPS, zajęcia dla uczniów z Zespołu Szkół UMK Gimnazjum i Liceum Akademickie oraz wiele innych (ostatnio wymiana akademicka z DAAD, której dr Karska jest pomysłodawcą i organizatorem). Poprzez szereg niesztampowych działań organizacyjnych, tworzy unikalny "interfejs" nauka-społeczeństwo i angażuje do współpracy społeczność akademicką WFAiIS.

Oprócz działań popularyzatorskich, dr Karska prowadzi intensywne badania naukowe. Jej największym osiągnięciem badawczym jest wskazanie dominującego źródła pary wodnej obserwowanej w podczerwieni w okolicach bardzo młodych gwiazd, wokół których niebawem powstaną planety. Okazuje się, że para wodna powstaje głównie w falach uderzeniowych związanych z wyrzutami dżetów materii i dodatkowo oświetlanych promieniowaniem ultrafioletowym. Wyniki te pozwalają zrozumieć procesy oddziaływania młodych gwiazd na ich najbliższe otoczenie.

Nagroda im. Artura Rojszczaka - wyróżnienie i jednocześnie indywidualna nagroda pieniężna w wysokości 5000 zł netto - jest przyznawana corocznie młodym doktorom (do 5 lat po otrzymaniu doktoratu), którzy - poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi - wyróżniają się humanistyczną postawą, szerokimi horyzontami, umiejętnością przełamywania barier i przekraczania ram wąskich specjalizacji naukowych. Nagroda jest formą upamiętnienia jednego z założycieli i głównych animatorów Klubu Stypendystów Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tragicznie zmarłego filozofa dr. Artura Rojszczaka. Nagroda ma promować naukową wrażliwość i honorować tych, którzy przekraczają granice swoich specjalizacji (...) i robią coś cennego dla innych. Więcej o Nagrodzie

Finałowy etap rywalizacji o Nagrodę odbędzie się 12 maja 2018 r. we Wrocławiu podczas dorocznego spotkania Klubu Stypendystów FNP. W czasie spotkania troje nominowanych (oprócz dr Agaty Karskiej, to dr Magdalena Kowalska z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy oraz dr Andrzej Affek z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN) przedstawią 20-minutowe referaty prezentujące zarówno dokonania naukowe, jak również działania o charakterze społecznym. Laureata Nagrody im. Artura Rojszczaka wybiorą członkowie Klubu Stypendystów FNP.

Dr Agata Karska - jest pracownikiem naukowym w Centrum Astronomii na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK. W 2009 roku uzyskała tytuł Najlepszej Absolwentki UMK. Później odbyła studia doktoranckie w International Max Planck Research School w Garching k. Monachium, a doktorat obroniła na Uniwersytecie w Lejdzie w 2014 roku. Jest laureatką nagrody “For Women in Science” L’Oreal, UNESCO i Fundacji Christine Nusslein-Volhard w Niemczech (w 2012 roku) oraz Nagrody Naukowej “Polityki” w kategorii nauk ścisłych (w 2015 roku). Poza tym dr Karska angażuje się w działalność popularyzującą naukę, jest członkiem Rady Programowej Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki oraz Observing Programmes Committee w Europejskim Obserwatorium Południowym (ESO), przyznającym czas obserwacyjny na największych teleskopach w Chile.

 

26390183
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń