Informacje: *** W czwartek 22 marca o godz. 19.00 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią relację z meczu Energa Basket Ligi: Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski ***

KIERUNEK: AZJA

Delegacja z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod przewodnictwem prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym prof. dr. hab. Wojciecha Wysoty odbyła w marcu wizyty w Chinach i na Tajwanie.

Podczas wyjazdu do Chin delegacja z UMK wzięła udział w spotkaniu z ambasadorem Polski w Chinach Wojciechem Zajączkowskim oraz przedstawicielami partnerskich uniwersytetów z Pekinu i Tianjinu. Było to pierwsze w historii UMK spotkanie w placówce dyplomatycznej RP przygotowane z inicjatywy JM Rektora UMK prof. dr. hab. Andrzeja Tretyna, a jego temat stanowiło podsumowanie kilkudniowej promocji nowych kierunków studiów, kursów i summer campów organizowanych przez wydziały UMK.

Podczas wizyty w Chinach zaplanowano również spotkania z przedstawicielami uczelni z prowincji Zhejiang, którzy w listopadzie 2017 r. gościli na UMK podczas Polsko-Chińskiego Seminarium Edukacyjnego. Tematem rozmów była kontynuacja i rozwój dotychczasowej współpracy.

W programie wyjazdu znalazło się także podpisanie przez prof. dr. hab. Wojciecha Wysotę, prorektora UMK ds. współpracy z zagranicą i otoczeniem gospodarczym, umowy z Beijing International Studies University dotyczącej pobytu studentów studiów polonistycznych z BISU na UMK.

W skład delegacji z UMK w Chinach weszli przedstawiciele Wydziału Chemii, Wydziału Filologicznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydziału Nauk o Ziemi oraz Działu Współpracy Międzynarodowej UMK.

Aktualnie na UMK pełny cykl studiów odbywa 24 studentów z Chin (studia polonistyczne, Management, English Studies), a 18 kształci się na organizowanych przez nasz Uniwersytet kursach języka angielskiego.

UMK ma obecnie podpisanych 10 umów bilateralnych z partnerami z Chin.

Podczas wizyty na Tajwanie (14-17 marca 2018 r.) delegacja UMK rozmawiała m.in. o współpracy z uczelniami tajwańskimi w zakresie wspólnych projektów naukowych, ofercie studiów medycznych i kursów językowych.

Przedstawiciele UMK spotkali się z władzami National Chengchi University w Tajpej i partnerskiego National Central University oraz z Dyrektorem Generalnym Warszawskiego Biura Handlowego w Tajpej Maciejem Gacą.

Wśród najważniejszych tematów podjętych przez delegację UMK znalazły się m.in. współpraca Wydziału Nauk o Ziemi w zakresie realizacji wspólnych projektów badawczych dotyczących zmian klimatu, kursy języka polskiego dla Tajwańczyków na UMK (obecnie na różnych rodzajach kursów języka polskiego uczy się w Tajpej ponad 200 uczniów) oraz możliwość studiowania w Collegium Medicum UMK tajwańskich studentów (od kilku lat ich liczna reprezentacja kształci się na kierunkach medycznych w Polsce). Ponadto strona tajwańska przedstawiła ofertę stypendialną dla studentów uczących się języka chińskiego na UMK, na kierunku kulturoznawstwo (specjalność: Kultura Dalekiego Wschodu).

W skład delegacji z UMK na Tajwanie z prorektorem prof. dr. hab. Wojciechem Wysotą na czele weszli także przedstawiciele Wydziału Filologicznego, Centrum Języka i Kultury Chińskiej, Studium Kultury i Języka Polskiego dla Obcokrajowców oraz Działu Współpracy Międzynarodowej.

26390180
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń