Informacje: *** W czwartek 22 marca o godz. 19.00 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią relację z meczu Energa Basket Ligi: Polski Cukier Toruń – BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski ***

SPOTKANIE W KSIĄŻNICY

W czwartek, 22 marca, Książnica Kopernikańska zaprasza na kolejne spotkanie, przygotowane przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Książnicę Kopernikańską. Gościem będzie prof. Andrzej Strobel. Toruński astronom przedstawi prelekcję „Jan Heweliusz – Początki uświadamiania fizyczności Wszechświata”. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Książnicy przy ul. Słowackiego 8. Początek  o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Prof. Strobel o dokonaniach Heweliusza: Konsekwencją koncepcji Kopernika było umieszczenie Ziemi w układzie słonecznym jako jednej z planet. Tym samym dokonano przeniesienia cech jakie ma Ziemia na inne ciała niebieskie. To rozumienie fizyczności rozszerzano stopniowo na wszystkie zjawiska niebieskie. Jan Heweliusz jako jeden z pierwszych wkroczył na tę drogę dociekań. Jednym z głównych przedmiotów jego badań był Księżyc. Badania Heweliusza dały początek wielowiekowemu procesowi, który ciągle kształtuje oblicze współczesnego świata.

Prof. Andrzej Strobel ukończył astronomię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Od roku 1965 aż do emerytury pracował w Instytucie Astronomii i Centrum Astronomii UMK. Zajmował się m.in. klasyfikacją widmową gwiazd, własnościami gromad otwartych, gwiazdami nowymi i supernowymi.

Po prelekcji prof. Strobla prezentacja oryginału dzieła Heweliusza ze zbiorów Książnicy Kopernikańskiej.

26390190
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń