INFORMACJE TV TORUŃ

16-01-2018
Deskorolka od Lyncha

Kolekcjonerska deskorolka od Davida Lyncha z autografami twórców i aktorów serialu „Miasteczko Twin Peaks” jest jednym z przedmiotów, których sprzedaż zasili wpływy z VIII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego.

Skateboard może nabyć każdy – na oferty kupna czekamy pod adresem e-mail: balmarszalka@kujawsko-pomorskie.pl.

- W ubiegłym roku głównym przedmiotem podczas naszej charytatywnej aukcji była gitara z autografem Stinga. Tym razem jest to wyjątkowa deskorolka od jednego z najsławniejszych reżyserów i artystów wszech czasów - Davida Lyncha. To prawdziwa gratka dla wielbicieli tego artysty oraz miłośników słynnego serialu „Miasteczko Twin Peaks”. Zachęcam do udziału w licytacji nie tylko uczestników balu, ale wszystkich zainteresowanych – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Skateboard z klimatycznymi grafikami nawiązującymi do serialu pochodzi z unikatowej kolekcji deskorolek powstałych pod okiem samego Davida Lyncha. Deskę wyprodukowała ceniona amerykańska firma Habitat Skateboards z najwyższej jakości kanadyjskiego klonu. Autografy złożyło 32 członków ekipy filmowej (lista podpisów nadesłana przez darczyńców). Reżyser przekazał przedmiot na licytację dzięki zaangażowaniu żony marszałka Całbeckiego – Dagny Całbeckiej, która nawiązała kontakt z producentką serialu Sabriną S. Sutherland.

Aukcja, w ramach której można nabyć deskorolkę Davida Lyncha skierowana jest do wszystkich. Licytacja jest prowadzona za pośrednictwem strony balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl. Na oferty kupna (z proponowaną kwotą oraz danymi kontaktowymi) czekamy  do czwartku (18 stycznia) pod adresem e-mail: balmarszalka@kujawsko-pomorskie.pl.

Wśród kilkudziesięciu innych przedmiotów, które będzie można nabyć podczas balowej aukcji charytatywnej są między innymi kapelusz od Maryli Rodowicz, rysunki Artura Grottgera, bombka z autografem Roda Stewarda od Radia Gra, rękawice z podpisem Dariusza Michalczewskiego od TVK Toruń, udział w audycji Radia PiK "Domówka" w roli współprowadzącego oraz prace Krystyny Szalewskiej. Nie brakuje wartościowych dzieł sztuki, eleganckich i okolicznościowych pamiątek oraz gadżetów z autografami gwiazd. Wśród darczyńców są między innymi dyplomaci, politycy, firmy z regionu, artyści i sportowcy oraz zagraniczni partnerzy.

Dochód z VIII Marszałkowskiego Balu Dobroczynnego, który odbędzie się 20 stycznia w CKK Jordanki w Toruniu trafi do Domu Dobrego Pasterza dla Samotnych Matek w Żołędowie, Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Grabiu, a także polskich misjonarzy niosących pomoc potrzebującym w Indonezji i Zambii.

Więcej informacji: balmarszalka.kujawsko-pomorskie.pl

16-01-2018
Trzeba odśnieżać

W związku z występującymi opadami śniegu i koniecznością odśnieżania chodników Straż Miejska przypomina o obowiązkach, jakie ciążą na właścicielach nieruchomości. Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Torunia.

Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do obowiązków należy oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń. Usunięty śnieg oraz lód mogą być pryzmowane na krawędzi chodnika lub w pasie zieleni przyulicznej, w sposób nieutrudniający ruchu pieszym. Śliskość chodników powinna być likwidowana poprzez posypywanie chodników materiałami szorstkimi np.: piaskiem, bez stosowania środków chemicznych. Zalegający śnieg na chodnikach powoduje ich śliskość, co może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia osób z nich korzystających.  

Należy również usuwać z dachów i gzymsów obiektów budowlanych bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami sople lodowe i nawisy śniegu, niezwłocznie po ich powstaniu.

Na osoby nie wywiązujące się z nałożonych obowiązków strażnicy miejscy mogą nałożyć mandat karny w wysokości 100 zł lub sporządzić wniosek o ukaranie do Sądu. Osoby, które doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku nie wywiązania się właścicieli z obowiązku odśnieżania chodników mogą domagać się z tego tytułu odszkodowania z powództwa cywilnego. 

16-01-2018
Zadzwoń do ZUS

Skorzystaj z porad eksperta ZUS podczas dyżuru telefonicznego i osobistego w siedzibie Stowarzyszenia d/s Osób Niepełnosprawnych, ul. Szosa Bydgoska 1.

Dyżur odbędzie się 17 stycznia w godz. 10:00 -12:00 pod nr tel. 56 622-10-12. Natomiast 19 stycznia ekspert ZUS dyżurować będzie w godz. 09:00 -11:00, pod nr tel. 56 610-93-20.

W trakcie dyżury możesz pytać o:

·         przyznawania świadczeń emerytalno-rentowych,

·         podleganie ubezpieczeniom społecznym,

·         przyznawanie zasiłków chorobowych, opiekuńczych, macierzyńskich, pogrzebowych,

·         przyznawanie świadczenia rehabilitacyjnego.

Zapisz się na szkolenie

Toruński Oddział ZUS prowadzi zapisy na szkolenia: „Pakiet nowego przedsiębiorcy” oraz e-Składka - nowy wymiar rozliczeń. Szkolenia odbędą się 19 stycznia o godz. 10:00 i 12:00 w Oddziale ZUS w Toruniu, ul. Mickiewicza 33/39 sala 411. Zapisy na szkolenie w sekretariacie Oddziału lub pod nr tel. 56 610-93-12.

Podczas szkolenia „Pakiet nowego przedsiębiorcy” zostaną omówione m.in.:

·         obowiązki przedsiębiorcy,

·         zasady sporządzania i korygowania dokumentów ubezpieczeniowych,

·         usługi dostępne dla płatnika,

·         podstawowe informacje o e-składce,

·         elektroniczne zwolnienia lekarskie,

·         oferowana pomoc w przypadku problemów finansowych.

16-01-2018
Tydzień Modlitw

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Diecezji Toruńskiej przeżywać będziemy od 18 do 25 stycznia. Hasłem będą słowa „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 13,6). W ramach tych modlitw zostaną odprawione nabożeństwa Słowa Bożego, które odbędą się w poszczególnych kościołach diecezji toruńskiej oraz w innych świątyniach chrześcijańskich.

W diecezji toruńskiej pierwsze nabożeństwo odbędzie się już 17 stycznia br., a ostatnie 29 stycznia br.

Program nabożeństw w diecezji toruńskiej jest następujący:

17 stycznia (środa), godz. 17 - Kościół Rzymskokatolicki – Bazylika pw. św. Mikołaja Biskupa, Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Grudziądzu, ul. Kościelna 1

19 stycznia (piątek), godz. 19 - Ekumeniczny Wieczór Chwały, Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu, Plac bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego 1

21 stycznia (niedziela), godz. 17 - Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Parafia  pw. św. Szczepana w Toruniu, ul. Strumykowa 8

22 stycznia (poniedziałek), godz. 17 - Kościół Rzymskokatolicki, parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej i bł. Męczenników Działdowskich: abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, Działdowo, ul. Jana Matejki 59

22 stycznia (poniedziałek), godz. 17 - Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Parafia pw. św. Mikołaja w Toruniu, ul. Podgórna 69

24 stycznia (środa), godz. 17 - Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Andrzeja Apostoła, Toruń, ul. Watzenrodego 14/13

29 stycznia (poniedziałek), godz. 17 - Kościół Polskokatolicki w RP, Parafia pw. Narodzenia NMP w Toruniu, ul. Gałczyńskiego 36

16-01-2018
DÉJÀ VU!

Ogólnopolski Strajk Kobiet Toruń, Rynek Staromiejski,  środa 17 stycznia, godz. 18:00

10 stycznia 2018 Sejm głosami prawicy i prawicy udającej centrum, w tym posłów i posłanek udających opozycję, wyrzucił do kosza obywatelski projekt Ratujmy Kobiety. Nie głosował nad liberalizacją prawa. Nie głosował nad legalizacją aborcji. Nie głosował za skończeniem z prawicową hipokryzją. Nie głosował nad ustawą. Głosował – zaledwie - w sprawie przekazania projektu do dalszych prac.

Ale to jeszcze nie wszystko. 10 stycznia 2018 Sejm, głosami posłów PiS, PSL, Kukiz15 i innych prawicowych przystawek zdecydował, że będzie procedować projekt zaostrzający prawo aborcyjne i zmuszający kobiety do noszenia i rodzenia płodów niezdolnych do samodzielnego życia autorstwa Kai Godek, która mówi wprost, że to tylko pierwszy krok, bo jej celem jest całkowity zakaz aborcji w Polsce.

Dlatego 17 stycznia w całej Polsce spotykamy się na pikietach mobilizacyjnych Strajku Kobiet i:

- POKAZUJEMY, że widzimy, o co toczy się gra - o CAŁKOWITY ZAKAZ aborcji w Polsce

- po głosowaniach w sprawie #RatujmyKobiety czujemy się zdane tylko na siebie i ODPOWIADAMY na to tak, jak odpowiadamy na komunikaty policji spychającej nas z ulic - UWAGA, UWAGA, TU OBYWATELKI!

- ZAPOWIADAMY PiS-owi, że owszem, nie wiemy, kiedy będą procedować zakaz aborcji embriopatologicznej w Sejmie, ale będziemy na to GOTOWE i GOTOWI.

Bo to my, obywatelki i obywatele poradziliśmy sobie z nimi poprzednio. Bo to my budujemy sieć edukacji obywatelskiej i wzajemnego wsparcia.

Bo to my wiemy, co zrobić, nie tylko żeby odzyskać Polskę dla nas – obywatelek i obywateli, ale żeby ona była dla wszystkich.

Organizatorzy wydarzenia: Manifa Toruńska, Dziewuchy Dziewuchom Toruń, Fundacja Nie Tylko Matka Polka.

https://www.facebook.com/events/138672836804177/

 

16-01-2018
Ukradła psychotropy

Toruńska prokuratura wnioskuje o karę 6 miesięcy ograniczenia wolności, polegającego na wykonywaniu nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cel społeczny dla 21-letniej Sary B. 24 listopada ubiegłego roku przyjechało do niej Pogotowie Ratunkowe. Kobieta ukradła z pozostawionej przypadkowo przez ratowników torby medycznej 6 ampułek środków psychotropowych. Była już karana za łamanie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

16-01-2018
Zatrzymała nietrzeźwego

Policjantka z komisariatu na toruńskim Śródmieściu po służbie zatrzymała nietrzeźwego kierowcę. Funkcjonariuszka, jadąc samochodem, zauważyła auto jadące „wężykiem”. Zatrzymała je i wezwała na miejsce swoich kolegów. Okazało się, że 77-letni kierowca daewoo lanosa miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz grozi mu do 2 lat więzienia.  

W poniedziałek 15 stycznia, około 14:30, policjantka z komisariatu na toruńskim Śródmieściu w czasie wolnym od służby jechała prywatnym samochodem. Na jednej z ulic Bydgoskiego Przedmieścia sierż. Marta Sumińska z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zauważyła osobowego daewoo lanosa, którego kierowca wykonywał podejrzane manewry na drodze. Auto jechało całą szerokością jezdni tzw. „wężykiem” i przejeżdżało na czerwonym świetle przez skrzyżowania. Policjantka podejrzewała, że kierowca może być pijany. Natychmiast powiadomiła o tym dyżurnego i cały czas jechała za tym samochodem. W pewnym momencie auto zatrzymało się przy jednej z posesji na ul. Batorego. Wykorzystując dogodną sytuację policjantka zatrzymała swój samochód i uniemożliwiła kierowcy dalszą jazdę. Po chwili na miejsce dojechał patrol mundurowych, który zbadał trzeźwość szofera. Od razu wyszło na jaw, co było powodem tak nietypowego zachowania. Okazało się, że 77-latek ma blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna już stracił prawo jazdy.

16-01-2018
Dwór Poetów i Pisarzy

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Eliza Kącka, spotkanie autorskie. 17 stycznia 2018 r. / środa / godz. 19:00 / Dwór Artusa. Wstęp wolny.

Eliza Kącka – autorka zbiorku prozy poetyckiej zatytułowanej Elizje będzie gościem pierwszego w tym roku literackiego spotkania autorskiego w Dworze Artusa.

Eliza Kącka – ur. 1982 w Lidzbarku Warmińskim. Absolwentka polonistyki i międzyuczelnianych studiów humanistycznych. Współredaktorka antologii poezji najnowszej Poeci i poetki przekraczają granice (FA-art, 2011). Opublikowała książkę Stanisław Brzozowski wobec Cypriana Norwida (Warszawa 2012). Stypendystka MNiSW, finalistka Nagród Naukowych Polityki. Doktor nauk humanistycznych (Nagroda Główna w Konkursie im. Inki Brodzkiej, 2016). Asystentka na Wydziale Polonistyki UW. Członkini Zarządu Głównego TLiAM. Recenzentka i czytelniczka literatury najnowszej.

 

 

25323093
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń