INFORMACJE TV TORUŃ

20-07-2018
Podejrzani o pranie pieniędzy

Prokuratura Okręgowa w Toruniu zatrzymała w piątek 20 lipca kolejne cztery osoby, którym przedstawiono zarzuty prania brudnych pieniędzy. Łącznie w śledztwie występuje już 13 podejrzanych. Przedmiotem postępowania jest fikcyjny obrót olejem rzepakowym, na którym uszczuplenia podatkowe przekroczyły 3 miliony złotych. Sporo ponad milion złotych Skarb Państwa miał też stracić na praniu pieniędzy, z wykorzystaniem fikcyjnych podmiotów gospodarczych. Zatrzymanym grozi od roku do 10 lat więzienia.

20-07-2018
Pomóż w identyfikacji

Kryminalni z komisariatu na toruńskim Rubinkowie ustalają tożsamość osoby, której zwłoki zostały odnalezione 23 czerwca tego roku w okolicach ul. Celniczej. Prosimy o zgłaszanie się osób, które mogły znać tożsamość denata. Liczymy, że załączone zdjęcia odzieży pomogą w ustaleniu tożsamości.

Funkcjonariusze z komisariatu na toruńskim Rubinkowie prowadzą czynności zmierzające do ustalenia tożsamości nieznanego mężczyzny. 23 czerwca tego roku świadek w rejonie cmentarza CCK odnalazł ludzkie szczątki. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zgon osoby mógł nastąpić na przełomie maja i czerwca tego roku. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich w tym zdarzeniu. W oparciu o oględziny można przyjąć następujący rysopis denata:

Mężczyzna w wieku 50- 60 lat, wzrost 170-180 cm, szczupła budowa ciała. Twarz owalna, łysina czołowa, po bokach głowy włosy koloru siwego. Na twarzy widoczny krótki zarost koloru siwego. Mężczyzna prawdopodobnie nosił okulary. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że mógł on być osobą bezdomną lub samotną.

W chwili odnalezienia mężczyzna był ubrany w niebieskie spodnie jeansowe z napisem „Denim” z rozporkiem zapinanym na guziki, skórzany pasek koloru czarnego, bluzkę z krótkim rękawem marki H&M, ciemną koszulę z kołnierzykiem zapinaną na guziki oraz wełnianą bluzę z kapturem koloru szarego w czarne prążki. Na nogach sznurowane buty sportowe marki „Venice”, czarne z białą podeszwą i jaskrawymi elementami w miejscu wdziania sznurowadeł.

Osoby mogące udzielić jakichkolwiek informacji o tożsamości mężczyzny, proszone są o kontakt osobisty lub telefoniczny z Wydziałem Kryminalnym Komisariatu Policji Toruń Rubinkowo - tel. dyżurny (56) 641 25 70, lub 112

20-07-2018
Łoś w opałach

Interwencje Eko-patrolu Straży wobec zwierząt stały się codziennością. Tym razem strażnicy zostali wezwani do łosia. Sytuacja miała miejsce w dniu 18 lipca na toruńskim lewobrzeżu.

Patrol otrzymał zgłoszenie, że na terenie Fortu XIV przy ul. Łódzkiej przebywa uwięziony łoś. Na miejscu okazało się, że zwierzę nie może znaleźć wyjścia z posesji. Na szczęście potężny ssak był w dobrej kondycji i nie posiadał żadnych obrażeń. Lekko zdezorientowane zwierzę udało się w końcu naprowadzić we właściwym kierunku. Strażnicy przegonili go w stronę bramy posesji. Łoś odzyskał wolność i powrócił do naturalnego środowiska.

20-07-2018
Koncert Galowy

Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej - Koncert Galowy- 21.07.2018 (sobota), g. 20:00, CKK Jordanki

W sobotę, 21 lipca 2018 r. o godzinie 20.00 w CKK Jordanki odbędzie się Koncert Galowy, podczas którego usłyszymy piosenki filmowe i musicalowe w wykonaniu wyróżniających się talentem wokalnym aktorów polskiej sceny teatralnej i filmowej.

Na festiwalowej scenie w roli prowadzących Koncert zaprezentują się Kacper Kuszewski, znany aktor serialowy, były wokalista zespołu "Leszcze", a obecnie juror w programie "Twoja twarz brzmi znajomo" oraz Magdalena Grąziowska, aktorka Teatru im. S. Żeromskiego w Kielcach, wcześniej związana ze scenami krakowskimi: "Bagatelą", Narodowym Teatrem Starym im. H. Modrzejewskiej oraz Teatrem Nowym, odtwórczyni jednej z głównych ról w komedii Juliusza Machulskiego "Ambassada". Na koncercie usłyszymy również Agatę Bykowską, czołową aktorkę Teatru Wybrzeże w Gdańsku, aktualnie w obsadzie serialu "Korona Królów" (Litwinka Gabija), Karolinę Micor wyjątkowo utalentowaną laureatkę jednej ogólnopolskich poprzednich edycji Festiwalu, Emose Uhunmwangho, obdarzoną niezwykłym głosem aktorkę Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu oraz Michalinę Łabacz, jedną z najbardziej utalentowanych aktorek młodego pokolenia, która na ekranie debiutowała główną rolą w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Wołyń".

Podczas Gali nie tylko zaśpiewa, ale i zatańczy popularna para aktorów warszawskich Emilia Komarnicka-Klynstra (aktorka Teatru Współczesnego w Warszawie, znana z "Na dobre i na złe") oraz Redbad Klynstra-Komarnicki (aktor pochodzenia holendersko-fryzyjskiego, związany z Nowym Teatrem w Warszawie, znany z roli w filmie "Smoleńsk"), oraz wystąpi Jakub Wocial ceniony aktor musicalowy, wybitny wokalista, skuteczny producent oraz obiecujący reżyser, na co dzień szef sceny muzycznej Teatru "Rampa". Nie zabraknie też laureatów tegorocznego Przeglądu Konkursowego.

Wykonawcom towarzyszyć będzie po raz pierwszy Łódzka Orkiestra Smyczkowa PRIMUZ, kierowana przez profesora Łukasza Błaszczyka, pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego oraz zespół instrumentalny Piotra Dąbrowskiego.

20-07-2018
TOS zaprasza

Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza:

Pinky Loops – koncert -21 lipca 2018 - 16:00 - Barka na Wiśle  - Bulwar Filadelfijski - Wstęp wolny.

Wystąpią:

Marta Lutrzykowska - skrzypce

Asia Czerwińska – wiolonczela

Pinky Loops to elektroniczny duet smyczkowy. Charakterystycznym elementem zespołu jest wykorzystanie loopera. Na ich repertuar składają się utwory muzyki popularnej (m.in. piosenki Stinga, Michaela Jacksona, ACDC) oraz muzyki filmowej (np. z filmu Incepcja, Pulp Fiction)

Koncert odbędzie się w ramach projektu Kulturalne Lato, dofinansowanego ze środków Gminy Miasta Toruń.

Koncert dla dzieci z muzyką F. Chopina l Kujawsko-pomorskie #lubiętubyć - 22 lipca 2018 - 12:00 - Barka na Wiśle  - Bulwar Filadelfijski - W ramach 22 Międzynarodowego Festiwalu Nova Muzyka i Arichtektura - Wstęp wolny.

TOS zaprasza melomanów na niedzielny koncert muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu artystów z województwa kujawsko – pomorskiego. Młodzi słuchacze usłyszą m.in. pierwsze kompozycje Fryderyka, a także poznają historie i anegdoty dotyczące jego życia. Na koncercie usłyszymy utwory m.in. pieśni ( Życzenie op. 74 nr 1, Śliczny chłopiec op. 74 nr 8, Wojak op. 74 nr 10), walce (Walc Des-dur op. 64 nr 1, Walc a-moll op. 34 nr 2) oraz polonezy (Polonez g-moll, Polonez A-dur op. 40 nr 1)

20-07-2018
Lato, muzyka, zabawa

Ewa Farna, Ewelina Lisowska, IRA, Kombii, Blue Cafe, Varius Manx & Kasia Stankiewicz - przeboje tych gwiazd zabrzmią już w najbliższą niedzielę 22 lipca 2018 r. o godz. 20:00 na toruńskiej Motoarenie. Będzie to pierwszy koncert tegorocznej wakacyjnej trasy telewizyjnej Dwójki pod hasłem "Lato, muzyka, zabawa".

- Już w najbliższą niedzielę będziemy mogli posłuchać i zobaczyć gwiazdy polskiej muzyki. Koncert będzie transmitowany na żywo przez telewizyjną Dwójkę od 20:00, ale zapraszamy już od 19:00, kiedy na scenie pojawią się Mezo i Sara Pach. A od 16:00 przy Motoarenie powstanie specjalna strefa gastronomiczna z atrakcjami dla młodszych i starszych. Wstęp na koncert jest wolny! Zapraszam, aby zaplanować najbliższe niedzielne popołudnie i wieczór na Motoarenie - pogoda zapowiada się wyśmienicie, a w razie opadów deszczu ten obiekt jest przygotowany, żebyśmy mogli podziwiać koncert pod dachem - zaprasza prezydent Torunia Michał Zaleski.

Koncert jest współorganizowany przez TVP2 i Gminę Miasta Toruń. Reżyserem widowiska jest odpowiadający za wiele produkcji telewizyjnych Konrad Smuga. Budowa spektakularnej sceny ruszyła w poniedziałek 16 lipcai potrwa aż do niedzielnego przedpołudnia, kiedy rozpoczną się próby przed koncertem. Koncert poprowadzi Izabella Krzan, a za kulisami wspierać ją będzie Mateusz Szymkowiak.

Zagrają i zaśpiewają m.in.: Ewa Farna, Ewelina Lisowska, IRA, Kombii, Blue Cafe, Varius Manx & Kasia Stankiewicz - usłyszymy  takie przeboje, jak "Ona jest ze snu", "Do nieba", "Słodkiego miłego życia", "W stronę słońca" czy "Orła cień".

Transmisja telewizyjna na żywo rozpocznie się o 20:05 a zakończy tuż przed 22:00. Na Motoarenie już od 19:00 rozgrzewać nas będą Mezo i toruńska wokalistka Sara Pach.

Bramy stadionu zostaną otwarte od godz. 18:00.

STREFA GASTRONOMICZNA:

W godzinach 16:00-23:00 obok stadionu funkcjonować będzie miasteczko z atrakcjami i strefa gastronomiczna. Nie zabraknie punktów sprzedaży na kółkach, czyli popularnych food trucków, atrakcji dla najmłodszych, a także nieco starszych – swoje stoisko będzie miał Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Radio PiK, które jest partnerem medialnym koncertu, będzie możliwość zbadania słuchu. W strefie dostępne będą również toalety.

Na koronie stadionu w trakcie koncertu również dostępne będą punkty gastronomiczne.

KOMUNIKACJA MIEJSKA:

Przed koncertem od godz. 17:00 tramwaje linii numer 5 będą kursować ze zwiększoną częstotliwością co 15 minut, podobnie jak autobus zastępczej linii nr 52, który kursuje w zamian za niekursujące obecnie tramwaje nr 2,3 i 4. Dalej na Motoarenę będzie można dojechać tramwajami nr 8 i 9.

Po koncercie dodatkowe składy tramwajów nr 5 i 9 będą kursować do godziny 23:00, w szczytowym momencie co 2-3 minuty. Dodatkowe odjazdy zaplanowano również dla linii autobusowych 10, 11 i 30.

PARKINGI:

Dla zmotoryzowanych zostaną przygotowane płatne miejsca na trzech parkingach – przy Motoarenie na parkingu C na terenie toru kartingowego  oraz na parkingu B od strony strefy niebieskiej, a także na parkingu Toruńskiej Akademii Jazdy przy lotnisku. Parking dla samochodów będzie płatny – 5 zł.

20-07-2018
Zmiany na Turystycznej

W najbliższy wtorek (24 lipca) wprowadzony zostanie kolejny etap organizacji ruchu na ul. Turystycznej. Tym razem drogowcy zajmą się  odcinkiem od ulicy na Przełaj do rzeki Drwęcy. Na całym tym odcinku zostanie wprowadzony ruch wahadłowy oraz ograniczenie prędkości. Utrudnienia potrwają do końca sierpnia.

Po wprowadzeniu ruchu wahadłowego, w pierwszym etapie będzie budowana kanalizacja deszczowa, potem ruszą roboty drogowe, które obejmują układanie krawężników, konstrukcji jezdni, chodników i ścieżki rowerowej.

Równolegle będą realizowane  roboty na odcinku od ul. Światowida do ul. Na Przełaj. Obecnie budowane są tam przyłącza wodociągowe oraz nawierzchnie zjazdów i chodników. Do końca lipca, na tym odcinku,  planowane jest ułożenie konstrukcji jezdni. W sierpniu pojawią się pierwsze warstwy bitumiczne.

Warto wiedzieć:

Przebudowa ulicy Turystycznej obejmie odcinek  od ul. Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta.

Prace obejmą przebudowę ulicy, w tym poszerzeni jezdni do szerokości 7 metrów, budowę chodnika, ciągu pieszo-rowerowego oraz drogi rowerowej i modernizację ośmiu skrzyżowań z ulicami osiedlowymi w celu poprawy bezpieczeństwa i czytelności układu drogowego: z ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole. Ponadto przebudowane zostaną  zatoki autobusowe i pętla, a także powstaną nowe odcinki kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej. Ulica zyska też nowe oświetlenie i zieleń.

Jest to kontynuacja przebudowy ul. Turystycznej, zrealizowanej w latach 2011-2012. Wówczas nowy wygląd zyskał odcinek od ul. Przy Skarpie do ul. Ligi Polskiej.

Inwestycja jest dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowania z RPO jest współfinansowana przebudowa Szosy Chełmińskiej.

20-07-2018
Tory na Jar

Profilują, odwadniają, podsypują –  prace przy budowie pierwszych części torowiska nowej linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar idą pełną parą.

Wbudowanie torowiska w przejazdach drogowych na skrzyżowaniach: Szosa Chełmińska – Żwirki i Wigury oraz Szosa Chełmińska – Długa to pierwszy etap powstawania nowej linii tramwajowej na tzw. osiedle Jar. Obecnie wykonywana jest podbudowa torowiska w ul. Długiej i Żwirki i Wigury.

W tym tygodniu drogowcy zajmą się profilowaniem i zagęszczaniem kruszywa na ul. Długiej. Będzie to kolejna warstwa podbudowy torowiska.

Koszt robót to niespełna 3,5 mln zł brutto. Zakończenie planowane jest w drugiej połowie sierpnia br.

20-07-2018
Zmieniać czas?

Zmiana czasu ma tak samo wielu zwolenników jak i przeciwników. Podnoszone są takie kwestie jak oszczędność energii, ilość światła słonecznego, wpływ na samopoczucie. Komisja Europejska postanowiła zapytać mieszkańców UE, czy chcą zmian w tym zakresie. Konsultacje potrwają do 16 sierpnia 2018 r. Zachęcamy do wzięcia w nich udziału!

Zmiana czasu polegająca na wprowadzeniu i odwołaniu czasu letniego obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Chodzi o możliwość skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Kwestię tę reguluje Dyrektywa 2000/84/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 stycznia 2001 r. w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Zgodnie z nią czas letni wprowadza się w ostatnią niedzielę marca, a jego odwołanie następuje w ostatnią niedzielę października. Jesienią czas lokalny przesuwany jest godzinę do tyłu.

Czas letni funkcjonuje w Polsce od 1977 r. Zmiany czasu dokonywane są na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów wydawanego co pięć lat dla kolejnych pięciu lat, po ogłoszeniu przez Komisję Europejską komunikatu w tej sprawie. Chodzi o podanie do publicznej wiadomości konkretnych dat rozpoczynających i kończących czas letni w Polsce.

W ostatnich latach rozmowy o odstąpieniu od dwukrotnych w ciągu roku zmian i pozostaniu wyłącznie przy jednym z czasów, nasilają się. Coraz więcej organizacji i państw prowadzi badania na temat wpływu zmiany czasu na różne dziedziny naszego życia. Pamiętajmy jednak, że punkt widzenia zależy też od położenia geograficznego danego terenu i uwarunkowań historyczno-społeczno-gospodarczych. Są kraje, np. słoneczne południe Europy, gdzie zmiana czasu nie ma tak naprawdę znaczenia, a ilości dziennego światło przez cały rok jest na bardzo podobnym poziomie. Inna sytuacja występuję w państwach nordyckich. 

Dlatego Komisja Europejska pyta o zdania obywateli UE. Można je wyrazić na stronie

https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/2018-summertime-arrangements

Zróżnicowane opinie:

·        Dłuższy dzień to zwiększenie aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu (co ma wpływ na nasze zdrowie); dodatkowe dochody w turystyce i rekreacji; korzyści dla innych sektorów związane z możliwym wcześniejszym rozpoczęciem pracy (branża budowlana, gospodarstwa rolne).

·        Dłuższy dzień może mieć wpływ na mniejszą ilość wypadków, szczególnie z udziałem pieszych i rowerzystów.

·        Zmiana czasu powoduje u niektórych osób dyskomfort, jest uciążliwa. Potrzeba im kilku, a nawet  kilkunastu dni, by dostosować swój rytm życia do funkcjonowania w nowych warunkach.

·        Brak jednoznacznych wyników jeśli chodzi o oszczędność energii. W okresie letnim więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu, ale i częściej korzystamy z klimatyzacji. Przykłady takie można mnożyć.

Więcej informacji znajduje się na stronie Komisji Europejskiej pod linkiem  https://ec.europa.eu/info/consultations/2018-summertime-arrangements_pl

 

28711699
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń