INFORMACJE TV TORUŃ

19-03-2019
Awaria oświetlenia

Zerwanie linii oświetleniowej napowietrznej to przyczyna awarii oświetlenia na ulicy Bydgoskiej. Latarnie nie działają na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.

Z informacji przekazanych przez służby Energa Oświetlenie wynika, że usuwanie awarii może potrwać nawet kilka dni. W godzinach wieczornych i nocnych na ul. Bydgoskiej będzie ciemno – stąd apel o ostrożność.

19-03-2019
Niewybuch przy Fortecznej

Funkcjonariusze Straży Miejskiej ponownie zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchu. O godzinie 9-tej, 19 marca 2019 roku, dyżurny Straży Miejskiej otrzymał informację o wykryciu niewybuchu przy ulicy Fortecznej.

Natychmiast w to miejsce został skierowany patrol. Strażnicy, którzy przybyli na miejsce zastali pocisk artyleryjski kalibru 105 mm. Funkcjonariusze zabezpieczali niebezpieczne znalezisko przed osobami postronnymi do czasu przybycia patrolu saperskiego. Kwadrans po godzinie 12-tej żołnierze zabrali i wywieźli niewybuch w celu unieszkodliwienia.

19-03-2019
Dyżur eksperta

ZUS w Toruniu zaprasza do skorzystania z telefonicznego dyżuru eksperckiego pracowników ZUS.

W  środę, 20 marca w godz. 09:00-11:00, pod nr tel. 56 610-93-20 eksperci będą udzielać porad dotyczących przyznawania świadczeń emerytalno-rentowych, zasiłków chorobowych czy też podlegania ubezpieczeniom społecznym. Odpowiedzą na pytania dotyczące kompletowania dokumentacji niezbędnej do ustalenia prawa i wysokości świadczeń oraz na pytania dotyczące możliwości przeliczenia emerytury. Również w tym dniu w godz. 10:00-12:00 odbędzie się dyżur telefoniczny i osobisty pracownika ZUS w siedzibie Stowarzyszenia d/s Osób Niepełnosprawnych, ul. Szosa Bydgoska 1, pod nr tel. (56) 622-10-12.

19-03-2019
Sokoły w kamerze

PGE Toruń, we współpracy ze Stowarzyszaniem na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, wyposażyło  nowe gniazdo sokołów wędrownych w kamery do podglądu online.

Dzięki temu przedsięwzięciu można śledzić życie sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni PGE Toruń. Toruńskie sokoły można śledzić pod linkiem: http://peregrinus.pl/pl/torun-pge-podglad. PGE Toruń, od momentu pojawienia się sokołów wędrownych w toruńskim gnieździe intensyfikuje działania wspierające ochronę tego gatunku. Teraz spółka wymieniła gniazdo dla toruńskich ptaków i zamontowała w nowym „sokolim domu” kamery do ich obserwacji.

19-03-2019
Finał zbiórki

31 marca 2019 roku zakończy się tegoroczna edycja konkursu „Zbieramy makulaturę”. W rywalizacji uczestniczą publiczne i niepubliczne placówki oświatowe - przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z Torunia.

Konkurs wystartował 15 września 2018 roku. Bierze w nim udział 55 placówek z Torunia. Ponad 19 i pół tysiąca uczniów z toruńskich przedszkoli, podstawówek i szkół ponadpodstawowych zbiera makulaturę. Rywalizacja odbywa się na poziomie międzyszkolnym.

„Zbieramy makulaturę” trwa do 31 marca 2019 r. Zostało jeszcze kilka dni, aby przynieść surowce i tym samym poprawić miejsce swojej szkoły lub przedszkola w rankingu. W pierwszym miesiącach rywalizacji (od 15 września do 31 grudnia 2018 r.) uczestnicy konkursu zebrali ponad 230 ton czystego surowca, który trafił do recyklingu.

W ubiegłorocznej edycji konkursu zebrano łącznie 436 ton tektury i papieru. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku uda się pobić ten rekord.

Zbiórka makulatury to jednak nie wszystko, w przedszkolach i szkołach prowadzone są także działania edukacyjne dotyczące właściwego postępowania z odpadami komunalnymi.

Placówki, w których zebrana zostanie największa ilość papieru otrzymają nagrody finansowe o łącznej wysokość 600 tys. zł. Mogą być one przeznaczone na zakup pomocy dydaktycznych. Nagrodzeni będą także uczniowie, którzy najbardziej aktywnie uczestniczyli w zbiórce makulatury. Konkurs odbywa się pod patronatem prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

19-03-2019
Ślubowanie policjantów

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy odbyło się uroczyste ślubowanie nowo przyjętych policjantów. Ślubowanie od funkcjonariuszy przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Bydgoszczy insp. Paweł Spychała. W szeregi kujawsko-pomorskiej policji przyjęto 52 policjantów.

Słowa gratulacji i uznania dla rodzin w czasie trwania uroczystości, policjanci usłyszeli od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy, który zwrócił uwagę na zadania stojące przed młodymi policjantami oraz podziękował za wsparcie i przygotowanie do roli policjanta rodzinom.

Po zakończeniu szkolenia podstawowego w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie funkcjonariusze wrócą do naszego województwa: 15 do Bydgoszczy, 9 do Torunia, 3 do Grudziądza, po 4 do Inowrocławia, Lipna i Świecia, po 2 do Golubia-Dobrzynia i Nakła, 1 do Tucholi oraz 8 do Oddziału Prewencji Policji. Wśród przyjętych do służby policjantów jest 9 kobiet.

Dokumenty o przyjęcie do służby można składać przez cały rok w komendach miejskich i powiatowych policji, natomiast terminy przejęć do policji w roku 2019 można znaleźć internetowych policji.

19-03-2019
Spotkanie z "Amazonkami"

Policjantki z toruńskiej komendy spotkały się z członkiniami Toruńskiego Stowarzyszenia "Amazonki". Funkcjonariuszki przekazały kilka cennych rad, jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa i podkreślały, jak ważne jest w kontakcie z obcymi osobami stosowanie zasady ograniczonego zaufania.

18 marca 2019 r. funkcjonariuszki Wydziału Prewencji  Komendy Miejskiej Policji w Toruniu asp. Małgorzata Olewińska i sierż. szt. Ewa Kłosińska spotkały się z Seniorkami z Toruńskiego Stowarzyszenia Amazonek.

Funkcjonariuszki rozmawiały z seniorkami o oszustwach i zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać każdego dnia osoby starsze i jak ich uniknąć. Zwrócono szczególną uwagę na oszustwa na tzw. ,,wnuczka” oraz inne odmiany oszustw ,,na policjanta”, na ,,hydraulika”, czy też na ,,cygankę”. Policjantki przekazały kilka cennych rad, jak postępować, by nie stać się ofiarą przestępstwa. Podkreślały, jak ważne jest w kontakcie z obcymi osobami stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Aby przybliżyć tą tematykę zaprezentowano filmy edukacyjne przygotowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, które pokazują w jaki sposób działają sprawcy oszustw na tzw. ,,wnuczka” czy ,,policjanta”. Na zakończenie spotkania Seniorki oraz policjantki wymieniły się spostrzeżeniami, informacjami oraz doświadczeniami w sposobach radzenia sobie z przestępstwami.

19-03-2019
Świat i okolice

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza  - Gruzja nieodkryta oczami Polako-Gruzina - Krzysztof Nodar Ciemnołoński - stand-up show - pokaz multimedialny. 20 marca 2019 r. / środa / godz. 18:30 / Dwór Artusa. Bilet normalny: 5 zł. Emeryci, renciści, niepełnosprawni, uczniowie, studenci – wstęp wolny.

Wielu twierdzi, że w Gruzji byli, niektórzy mówią, że po tygodniu poznali ją już doskonale, inni głoszą, że Gruzja się skończyła (jak Metallica na „Kill ’Em All”), a jej dzisiejsze oblicze to już tylko wydmuszka dla masowej turystyki. A co jeśli w tym wariackim kaukaskim kraju, gdzie wszystko stoi na głowie, są jeszcze miejsca, do których rzadko ktoś dociera? Pogranicza, w których żyją różne narody i grupy etniczne? Wioski, jeziora i wąwozy, o których nie mieliście pojęcia?

Krzysztof Nodar Ciemnołoński, znany też w sieci jako PolakoGruzin, opowie o prawdziwej dzikości i niezadeptanych bezdrożach, śladem ormiańskich uchodźców i azerbejdżańskich pasterzy, meczetów w górskich wioskach i przedchrześcijańskich wierzeń. Oprowadzi szlakiem zabytków, do których mało kto dociera!

Spotkanie z Krzysztofem Nodarem Ciemnołońskim, podróżnikiem, blogerem i vlogerem o gruzińskich korzeniach będzie miało formułę stand-up show. Podróżnik jest autorem ponad 100 artykułów o Gruzji i ponad 50 filmów na YouTubie o Kaukazie i Rosji, pilotem i organizatorem wycieczek na Kaukaz, do Azji Centralnej i do Rosji, właścicielem firmy turystycznej Tamada Tour oraz marki wina Nodari Wine. Od 2007 roku dzieli życie między Polskę, a Gruzję, a od 2014 roku mieszka na stałe w Tbilisi.

19-03-2019
Wystawa w Forum

20 marca o godz. 13.00 w Galerii Forum otwarcie wystawy malarstwa i fotografii Zygmunta Drońskiego, zatytułowanej “Po drugiej stronie”. Czas trwania wystawy: 20.03. – 7.04.2019. Galeria Forum Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Toruń, ul. Gagarina 30/34 Galeria czynna codziennie oprócz niedziel w godz. od 8.00 do 20.00.

Zygmunt Droński studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom w 1979r. w pracowni doc. Barbary Steyer. W 1990 r. został zatrudniony w Wyższej Szkole Pedagogicznej. Przewód doktorski w 1996r. na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, habilitacja w 2007r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.   Obecnie pracuje na etacie profesora w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, gdzie prowadzi zajęcia z malarstwa, rysunku   i pracownie dyplomowe. W latach 2010-2016 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Sztuk Pięknych.

W 1996r. zamieszkał na stałe w pod olsztyńskiej wsi, co miało znaczący wpływ na charakter jego twórczości mocno związanej z regionem warmińsko-mazurskim. Autor 35 wystaw indywidualnych, uczestnik kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Organizator i uczestnik licznych plenerów, warsztatów, konferencji.

30996137
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń