INFORMACJE TV TORUŃ

16-11-2018
Koniec papierowych

Tylko do końca listopada zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane na papierowym formularzu (ZUS ZLA). Od 1 grudnia lekarze będą wystawiać wyłącznie zwolnienia elektroniczne. Dlatego Oddział ZUS w Toruniu wraz ze wszystkimi podległymi jednostkami terenowymi ( tj. placówki ZUS we Włocławku, Grudziądzu, Brodnicy, Lipnie, Aleksandrowie Kujawskim, Golubiu-Dobrzyniu oraz Rypinie) od 19 listopada do 30 listopada uruchamia dla wszystkich zainteresowanych lekarzy oraz asystentów medycznych:

·         Dodatkowe szkolenia dotyczące wystawiania e-ZLA, które będą się odbywać od 19 do 30 listopada o godz.  14:00 w dni robocze;

·         „Białe soboty”, które zostały zaplanowane na 17 listopada oraz 24 listopada w godz. od 9:00 do 14:00 we wszystkich placówkach ZUS i dodatkowo 17 listopada w Centrum Handlowo-Rozrywkowym Atrium  COPERNICUS w Toruniu  w godz. od 10:00 do 15:00;

·         Wydłużone godziny pracy dedykowane lekarzom i asystentom medycznym we wszystkie dni robocze począwszy od 19 listopada do 30 listopada. Dyżury będą trwały od godz. 15:00 do godz. 18:00.

16-11-2018
Zmiany na Ligi Polskiej

Remont Ligi Polskiej  nabiera tempa. Obecnie ustawiane są krawężniki. Na odcinku od Szosy Lubickiej do Kolankowskiego został ułożony chodnik. Na zatokach autobusowych wykonana została podbudowa, podobnie jest na ciągu pieszo-rowerowym.

Od najbliższego poniedziałku (19.11)  rusza frezowanie na Ligi Polskiej. W związku z tym zostanie zamknięta dla ruchu jezdnia od strony miasta ( ta, w kierunku Kaszczorka). Następnie od środy (21.11) wykonawca zamknie drugą jezdnię. Oprócz frezowania wykonawca będzie regulował urządzenia podziemne. Potem będzie układał asfalt i malował oznakowanie poziome.  Zalecany objazd został wytyczony Szosą Lubicką. Na czas prowadzonych prac mieszkańcom sugeruje się korzystanie z dróg lokalnych, położonych na terenie osiedla. Zmiany na Ligi Polskiej będą obowiązywały do drugiej połowy grudnia.  

Warto wiedzieć:

Ulica Ligi Polskiej jest remontowana na odcinku od ul. Konstytucji 3 Maja do ul. Szosa Lubicka. W ramach prac zostanie wykonany remont obu jezdni wraz z chodnikami, remont zatok autobusowych, po obu stronach ul. Ligi Polskiej zostaną wydzielone asfaltowe drogi rowerowe.

Remont obejmie wymianę oświetlenia i wykonanie odwodnienia jezdni. Dla poprawy bezpieczeństwa  na wysokości ulicy Witosa zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna.

Remont Ligi Polskiej kosztuje 4 376 126,61 zł, z czego 2 446 200,00 zł pochodzi ze środków rezerwy subwencji ogólnej. Wykonawca prac jest toruńska firma PBDI S.A.

 Warto dodać, że miasto od wielu lat z sukcesem pozyskuje środki z rezerwy subwencji ogólnej. Od roku 2009 udało się pozyskać środki w wysokości 10 202 888,00 zł. Przy współfinansowaniu z budżetu miasta w 2009 roku wyremontowano Szosę Lubicka - odc. Pl. Sybiraków-Leszczynowa oraz odc. Ślaskiego - Wyszyńskiego, w 2010 roku Szosę Lubicką - odc. Ścieżka Szkolna - Targowa oraz przejście podziemne na wysokości ul. Wyszyńskiego, w 2012 roku  Szosę Lubicką - odc. Gazownia- plac Daszyńskiego, w 2014 roku ulicę Poznańską. Z kolei w 2015 roku wyremontowana została Czerwona Droga, Odrodzenia i Przy Kaszowniku, natomiast w 2016 roku ulica Grudziądzka.

Z powodu remontu ul. Ligi Polskiej na odcinku od Szosy Lubickiej do Konstytucji 3 Maja, od poniedziałku 19 listopada 2018 r. godz. 04:40 autobusy komunikacji miejskiej omijać będą ul. Ligi Polskiej. Wprowadzone zostaną następujące zmiany:

    zawieszone zostaną przystanki autobusowe na ul. Ligi Polskiej (na remontowanym odcinku), a także na pętli "Kolankowskiego",

    autobusy linii nr 22, 25 i 31 kursować będą do pętli "Olimpijska" zamiast do pętli "Kolankowskiego" - odjazdy z pętli "Olimpijska" o tych samych godzinach co z pętli "Kolankowskiego",

    autobusy linii nr 40, 44, C kursować będą w obu kierunkach objazdem ul. Konstytucji 3-go Maja i ul. Olimpijską z ominięciem ul. Ligi Polskiej,

    przystanek końcowy i początkowy dla autobusów linii nr 40 i C przy CH Bielawy zlokalizowany będzie na terenie CH przy skrzyżowaniu ul. Olimpijskiej i Jarocińskiej.

Drobne korekty w odjazdach linii nr 40 z pętli "Bielawy" i z "Pl. Skalskiego" na stronie: https://mzk-torun.pl/40-aktualnosci/894-zmiany-w-trasach-przejazdu-autobusow-na-skarpie

16-11-2018
Pałkiewicz w Książnicy

Odkrył źródła Amazonki, samotnie pokonał Atlantyk, założył pierwszą w Europie szkołę survivalu. A w poniedziałek, 19 listopada, odwiedzi Książnicę Kopernikańską. Spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny.

Pałkiewicz to jeden z ostatnich eksploratorów w starym dobrym stylu. Zorganizował ponad 100 wypraw. Najczęściej podróżował tak jak mieli w zwyczaju XIX-wieczni odkrywcy: na wielbłądach, jakach, słoniach, piechotą, chińskim sampanem lub indiańskimi pirogami. Ma na koncie kilka historycznych odkryć i osiągnięć. W 1972 przeszedł Saharę. Zajęło mu to 20 dni. Trzy lata później w pojedynkę przepłynął Atlantyk. Jego doświadczenia z wyprawy, która trwała 44 dni, wykorzystali naukowcy z NASA, zajmujący się problematyką izolacji i ludzkiej wytrzymałości w ekstremalnych warunkach. Dotarł, podróżując reniferowym zaprzęgiem, do najzimniejszego miejsca na Syberii (1989). A w 1996 r. kierował międzynarodową ekspedycją, która odkryła źródła Amazonki (Góra Quehuisha). 15 lat później władze peruwiańskie wzniosły tam obelisk z tablicą upamiętniającą to wydarzenie.

Jest członkiem rzeczywistym Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Został przyjęty po rekomendacji samego Thora Heyerdahla.

Poza tym szkolił kosmonautów i jednostki antyterrorystyczne. Założył pierwszą w Europie szkołę przetrwania. Jest autorem kilkunastu książek, m.in.: "Dubaj prawdziwe oblicze", "Amazonka: Zagadka źródła królowej rzek", "Sztuka podróżowania", "Syberia: Wyprawa na biegun zimna", "Terra Incognita: Wyprawa do źródeł Amazonki". Przez wiele lat był dziennikarzem włoskiej gazety "Corriere della Sera". W Polsce współpracuje z "Rzeczpospolitą", "Newsweekiem"  i "Uważam Rze".

 

16-11-2018
Kiermasz przy Łyskowskiego

Biblioteka przy ul. Łyskowskiego 29/35 (pawilon Rubin) zaprasza na kiermasz taniej książki. Na wyprzedaż trafi 2500 tytułów, w tym 100 z szeroko rozumianej fantastyki oraz 50 biografii.  Będą książki dla dzieci (bajki, baśnie i lektury) a także pozycje z różnych dziedzin wiedzy i nauki – m.in. historii, socjologii, pedagogiki, religioznawstwa i geografii. Ceny: 1 – 2 zł. Za albumy zapłacimy ok. 5 zł. Sprzedaż będzie prowadzona w godzinach otwarcia biblioteki: w poniedziałek, wtorek i czwartek od 12.00 do 18.00; w środę od 11.00 do 15.00; w piątek od 8.30 do 16.00. Kiermasz potrwa od 19 do 23 listopada.

29858870
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń