INFORMACJE TV TORUŃ

09-04-2020
Zakażeni w regionie

W czwartek 9 kwietnia Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 3 osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 1 osoba z Bydgoszczy, 1 osoba z powiatu bydgoskiego i 1 osoba spoza naszego województwa (powiat olsztyński).

Aktualne informacje, związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

UWAGA Liczba osób objętych kwarantanną jest podana na podstawie decyzji administracyjnych, wydawanych przez Ssanepid, od czwartku 9 kwietnia dołączane są także dane Straży Granicznej o liczbie osób objętych obowiązkową 14-dniową kwarantanną po powrocie z zagranicy.

Stan na dzień 09.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –280

- liczba osób hospitalizowanych – 201

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 8827

- liczba osób objętych nadzorem – 639

- liczba pobranych próbek – 5834

 - liczba ozdrowieńców - 11

- liczba zgonów – 6

 

W środę 8 kwietnia rano Urząd Wojewódzki poinformował o kolejnych 13 osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim.

Wśród nich są 4 osoby , Torunia, 3 osoby z Bydgoszczy, 2 osoby z powiatu nakielskiego, 1 z powiatu toruńskiego, 1 osobę z powiatu chełmińskiego, 1 osobę z powiatu włocławskiego, 1 osobę z powiatu lipnowskiego.

Aktualne informacje, związane z sytuacją zagrożenia koronawirusem na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.  Stan na dzień 08.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 277

- liczba osób hospitalizowanych – 227

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 5460

- liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 621

- liczba pobranych próbek – 5419

- liczba ozdrowieńców - 5

- liczba zgonów – 5

 

We wtorek 7 kwietnia po południu Urząd Marszałkowski poinformował o kolejnych 19 osobach zakażonych koronawirusem w województwie kujawsko-pomorskim. Wśród nich jest 6 osób z Torunia, 1 osoba z Bydgoszczy, 1 osoba z Inowrocławia, 6 osób z powiatu toruńskiego, 2 osoby z powiatu nakielskiego, 1 osoba z powiatu świeckiego, 1 osoba z powiatu aleksandrowskiego, 1 osoba z powiatu żnińskiego.

09-04-2020
Obostrzenia zachowane

9 kwietnia 2020 roku podczas konferencji prasowej Premiera Mateusz Morawiecki przekazał informacje o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń życia publicznego. Zdecydowano także o przełożeniu terminów egzaminu 8-klasisty i matur.

Do 19 kwietnia zamknięte pozostają galeria handlowe, kina, teatry i punkty usługowe. Do tego dnia obowiązywać będą także limitu osób przebywających w sklepach spożywczych i kościołach.

Do 26 kwietnia zamknięte pozostają szkoły, przedszkola i żłobki. Utrzymane zostaje wstrzymanie ruchu lotniczego, sanitarne kontrole graniczne i obowiązkowa kwarantanna dla osób wracających z zagranicy.

Zasiłek opiekuńczy przysługiwać będzie rodzicom, którzy muszą świadczyć opiekę nad dziećmi pozostającymi w domach na dotychczasowych zasadach.

Do odwołania obowiązują ograniczenia dotyczące organizacji imprez masowych.

Zdecydowano także o przełożeniu terminów matur i egzaminów dla uczniów klas 8 szkół podstawowych.

- Egzaminy odbędą się nie prędzej niż w połowie czerwca. Termin zostanie podany minimum trzy tygodnie wcześniej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Od przyszłego czwartku, 16 kwietnia 2020 r., w życie wejdzie obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Terminy obostrzeń podane przez premiera mogą ulec zmianie.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/koronawirus/zasady-na-dluzej.

09-04-2020
Kasy inaczej

W Wielki Piątek, 10 kwietnia 2020 r. inaczej będą funkcjonowały kasy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.

Tego dnia czynne będą następujące kasy: przy zajezdni tramwajowej przy ul. Sienkiewicza  24/26, przy y pętli „Rubinkowo II” przy ul. Dziewulskiego 38,  przy zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220 oraz na pl. Rapackiego przy al. św. Jana Pawła II 2.

Kasy będą czynne w godz. 8.00 – 13.30. Pozostałe punkty będą zamknięte.

Oczywiście jak zwykle bilety komunikacji miejskiej można kupować za pomocą aplikacji mobilnych:

moBILET   http://www.mobilet.pl/

SkyCash   http://www.skycash.com/

09-04-2020
Koronawirus - zalecenia

Pakiet informacji dla mieszkańców Torunia dotyczących profilaktyki i postępowania w przypadku zakażenia koronawirusem.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, ogólnym zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową (przez usta, nos, oczy). Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi, ale można stosować metody zapobiegania zakażeniu.

Dla ochrony przed koronawirusem:

    często i dokładnie myj ręce

    unikaj dotykania oczu, nosa i ust

    zasłaniaj twarz podczas kaszlu i kichania (chusteczką, zgiętym łokciem)

    zachowuj bezpieczną odległość od osób kaszlących (minimum 1,5 m)

    unikaj zbędnej aktywności zewnętrznej, szczególnie zgromadzeń

    płać kartą, używaj płatności mobilnych

Możesz mieć COVID-19, jeśli spełniasz trzy warunki:

    w ciągu ostatnich 14 dni wróciłeś z obszarów objętych wirusem lub miałeś kontakt z osobą zarażoną;

    masz podwyższoną temperaturę (38⁰ lub więcej);

    kaszlesz, masz duszności, spłycony oddech;

Co robić, gdy podejrzewasz zakażenie koronawirusem?

800 190 590 – zadzwoń na numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia i postępuj zgodnie z otrzymanymi zaleceniami

lub

    692 282 098 – zadzwoń na całodobowy numer Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu

    56 477 00 91 lub 56 477 00 92 – zadzwoń na numery lokalnej, całodobowej infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu

    Zgłoś się bezpośrednio do Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Krasińskiego 4/4a w Toruniu

Nie idź do przychodni!

Uwaga! Jeśli uważasz, że masz tylko objawy zwykłej grypy czy przeziębienia, przed udaniem się do swojego lekarza zadzwoń do przychodni! Wstępny wywiad pozwoli wykluczyć prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem.

Izolacja chorych w szpitalu

W szpitalnej izolatce przebywają osoby, u których stwierdzono koronawirusa. Są one całkowicie odseparowana od innych chorych. Kontaktuje się z nimi wyłącznie personel medyczny w specjalnej odzieży ochronnej. Osoby te przebywają w izolatce do chwili pełnego wyzdrowienia.

Kwarantanna domowa

W kwarantannie domowej przebywają osoby, które miały kontakt z osobami chorymi, zakażonymi lub mającymi objawy koronawirusa. Muszą one pozostać w domu przez 14 dni, nie wolno im opuszczać miejsca zamieszkania, kontaktować się z innymi, wychodzić do lekarza, po zakupy czy na spacer. Ich zadaniem jest codzienny pomiar temperatury ciała, mycie i dezynsekcja rąk oraz obserwowanie, czy nie występują u nich objawy zakażenia. Jeśli tak, muszą bezzwłocznie zadzwonić na numery podane powyżej.

Przestrzeganie obowiązku kwarantanny domowej kontrolują codziennie policja i wojsko. Osobom w kwarantannie oferowana jest też, w miarę potrzeby, pomoc m.in. zakupach, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa.

Osoby powracające z zagranicy

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju lotem czarterowym organizowanym przez LOT lub indywidulanie - samochodem osobowym, busem czy autokarem. Po przekroczeniu granicy każda osoba zostanie zarejestrowana, przebadana, a następnie skierowana na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Miejsca kwarantanny zbiorowej w Toruniu

Dla osób, które z różnych powodów nie mogą odbyć kwarantanny we własnym domu, miasto przygotowało miejsca kwarantanny zbiorowej. Osoby wymagające takiego odosobnienia kierowane są obecnie do Międzynarodowego Centrum Spotkań Młodzieży przy ul. Łokietka 3. W razie potrzeby takie miejsca uruchamiane będą w internatach szkolnych. Torunianie zmuszeni do skorzystania z miejsca kwarantanny zbiorowej, proszeni są o kontakt z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Toruniu, całodobowy tel. 692 282 098.

Pomoc dla seniorów i osób w kwarantannie

Seniorzy lub osoby przebywające w kwarantannie domowej, potrzebujące pomocy w zrobieniu zakupów, wykupieniu leków, wyprowadzaniu psa itp. mogą dzwonić na całodobowe numery infolinii Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR w Toruniu:

tel. 56 477-00-91 lub 56 477-00-92

09-04-2020
144 miliony dla szpitali

Zakupy aparatury leczniczej i diagnostycznej, urządzeń i środków dezynfekcyjnych, środków ochrony osobistej dla personelu szpitali w całym regionie oraz potrzebnych służbie zdrowia w obecnej sytuacji rozwiązań teleinformatycznych, a także finansowanie testów w kierunku koronawirusa – taki jest zakres przygotowywanych do szybkiej realizacji dwóch marszałkowskich projektów, które zostaną sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego. Ich łączna wartość to 144 miliony złotych.

Partnerami projektów są placówki, do których adresowane są projekty: wszystkie szpitale powiatowe w regionie, szpitale prowadzone przez samorząd województwa i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy oraz lecznice uniwersyteckie.

Zakres wsparcia został przygotowany po konsultacjach z placówkami. Wśród planowanych zakupów: m.in. 120 respiratorów, 12 ambulansów, aparatura do pozaustrojowego natleniania krwi, kardiomonitory, defibrylatory, aparaty RTG i USG, a także dedykowane systemy informatyczne. Zakupione zostaną m.in. system do pracy zdalnej dla lekarzy radiologów,  umożliwiające ocenę i opis materiału diagnostycznego poza szpitalem. Inne rozwiązanie teleinformatyczne pozwoli na zdalną komunikację głosową pacjentów z personelem pielęgniarskim. To narzędzie, wykorzystujące m.in. telefony komórkowe pacjentów i szpitalne wi-fi, Urząd Marszałkowski chce wdrożyć w pierwszej kolejności w Szpitalu Zakaźnym i Centrum Pulmonologii.

09-04-2020
Wspomogą utylizację

W walkę ze skutkami COVID-19 włączył się Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Przekaże pieniądze na utylizację zużytych ubrań ochronnych wykorzystywanych w szpitalach przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na korona wirusa.

Szesnaście Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaangażowało się w walkę ze skutkami pandemii, finansując utylizację odzieży zużytej w szpitalach podczas leczenia osób zarażonych COVID-19. Patronat nad tą akcją objęło Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych.

- Wszyscy jesteśmy bardzo wdzięczni medykom, którzy codziennie wykonują ogromną pracę, opiekując się chorymi na COVID-19, niejednokrotnie narażając własne zdrowie i życie. Ze względów sanitarnych, w celu ograniczenia możliwości zakażenia się koronawirusem, odpady w postaci maseczek, przyłbic i kombinezonów ochronnych, z których korzystają, muszą być zagospodarowywane w bezpieczny sposób. Dlatego też cieszy nas inicjatywa Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które mając na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo personelu medycznego oraz troskę o środowisko, przekażą wsparcie finansowe na ten cel – mówi minister klimatu Michał Kurtyka.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zadeklarował  przekazanie na utylizację odzieży ochronnej 150 tys. złotych. Dotację otrzymają dwa szpitale: Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Rydygiera w Toruniu oraz Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy. Zorganizował również warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym na profilu na Facebooku.

- Bezpieczna utylizacja ubrań ochronnych i maseczek, wykorzystywanych przez personel medyczny jest bardzo istotnym zadaniem – mówi Ireneusz Stachowiak, prezes WFOŚiGW w Toruniu. - Będziemy na bieżąco współpracować z Agencją Rezerw Materiałowych i Urzędem Wojewódzkim, by skutecznie i sprawnie przekazywać środki szpitalom w naszym województwie. Włączyliśmy się również w ogólnopolską akcję #Zostanwdomu, organizując zajęcia plastyczne w mediach społecznościowych dla dzieci i młodzieży, które mają na celu wypełnienie wolnego czasu i zainteresowanie najmłodszych otaczającą przyrodą. Muszę przyznać, że zainteresowanie tą formą spędzenia wolnego czasu połączoną z edukacją, przeszło nasze oczekiwania.

Toruńskiej lecznicy na utylizację zużytej odzieży ochronnej WFOŚiGW w Toruniu przekaże 60 tys. złotych, natomiast szpital z Bydgoszczy, gdzie przebywa obecnie najwięcej zarażonych pacjentów, otrzyma dotację w wysokości 90 tys. złotych.

- Chciałbym podziękować WFOŚiGW w Toruniu za to wsparcie dla szpitali. Bardzo przydaje się w obecnej sytuacji również przekazany wcześniej sprzęt dla WOPR, policji czy jednostek straży pożarnej, na zakup którego NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Toruniu przeznaczyły środki. Jest on obecnie wykorzystywany do zwalczania skutków epidemii i niesienia pomocy osobom starszym czy przebywającym w kwarantannie – mówi Mikołaj Bogdanowicz, Wojewoda Kujawsko-Pomorski .

Warto dodać, że WFOŚiGW w Toruniu przystosował sposób przyjmowania wniosków do obostrzeń wprowadzonych w związku z panującą epidemią. Wnioski można przesyłać pocztą, przesyłką kurierską oraz dostarczać bezpośrednio do siedziby WFOŚiGW w Toruniu przy ulicy Fredry 8, wrzucając do specjalnej skrzynki podawczej, umieszczonej przy głównym wejściu do budynku.

09-04-2020
Żołnierze wesprą medyków

W Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia odbyło się szkolenie żołnierzy, wyznaczonych do zdobycia zdolności do wsparcia medycznego działań w związku z występowaniem stanu epidemii zachorowań COVID-19. Szkolenie przeprowadzili ratownicy medyczni  z  CSAiU, którzy biorą udział w walce z epidemią od samego początku jej występowania na terenie Polski. 

Przeszkolenie przeszli żołnierze w 3 grupach szkoleniowych. I grupa to żołnierze zawodowi posiadający wykształcenie medyczne (pielęgniarka, pielęgniarz, ratownik medyczny), II grupa to żołnierze bez wykształcenia medycznego ale posiadających tytuł ratownika. Najbardziej liczna była III grupa żołnierzy bez wykształcenia medycznego. Łącznie  w szkoleniu udział wzięło 100 żołnierzy. Dodatkowo wszyscy przeszkoleni realizują dodatkowe szkolenie metodą e-learningu, przy wsparciu Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. 

Szkolenie praktyczne obejmowało między innymi;

-podstawowe informacje dotyczące SARS CoV oraz COVID-19, zasad higieny i separacji środowiska pracy,

- posługiwanie się indywidualnymi środkami ochrony osobistej,

- pobieranie materiału biologicznego do badań w kierunku zakażenia wirusem,

- udzielania kwalifikowanej pomocy medycznej w środowisku niebezpiecznym.

Przeszkoleni żołnierze są przygotowani do wsparcia medycznego wojsk oraz organów administracji publicznej, w związku z występowaniem stanu epidemii zachorowań COVID-19.

09-04-2020
Diecezjalna zbiórka

W czasie kryzysu i cierpienia Kościół, który tworzą wszyscy wierzący nie opuszcza tych, którzy znajdują się w potrzebie. Biskup toruński zachęca wszystkich wiernych - duchownych i świeckich oraz ludzi dobrej woli do włączenia się w zbiórkę środków finansowych, które zostaną przeznaczone na sprzęt ochronny dla szpitali.

- Do tej pory diecezja toruńska udzieliła wsparcia szpitalom zakaźnym w Toruniu i Grudziądzu na sumę 120 000 zł. Zakupiliśmy 1000 masek specjalistycznych (ffp3) oraz 600 kombinezonów ochronnych - mówi ks. kan. Zbigniew Walkowiak, ekonom diecezjalny i koordynator zbiórki.

Ksiądz Biskup Wiesław Śmigiel zachęca do kontynuowania tej pomocy, gdyż potrzeby są bardzo wielkie, a pracownicy służby zdrowia stoją na pierwszej linii frontu, narażając swoje zdrowie i życie, by ratować tych, którzy zostali dotknięci chorobą. - Jako Kościół zdajemy trudny egzamin, najpierw z wiary i nadziei, a zaraz potem z będącej ich owocem konkretnej, a nie deklaratywnej, miłości bliźniego, solidarności, odpowiedzialności i wrażliwości na potrzeby drugich - podkreśla bp Wiesław.

Diecezja toruńska chce tę pomoc nie tylko kontynuować, ale także rozszerzyć. Dlatego Ksiądz Biskup zachęca kapłanów, osoby konsekrowane i wiernych świeckich oraz wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w akcję pomocy szpitalom.

Każdy kto zechce wesprzeć zakup środków ochronnych dla personelu medycznego proszony jest o wpłacenie pieniędzy (w wysokości według własnego uznania i możliwości) na konto:

Kuria Diecezjalna Toruńska

59 1240 1936 1111 0000 1322 2213

z dopiskiem „Dar dla szpitala”.

Z pozyskanych środków zakupiony zostanie sprzęt ochronny z przeznaczeniem dla szpitali wojewódzkich w Toruniu i Olsztynie. - Jestem przekonany, że nie trzeba nikogo przekonywać jak bardzo takie działania są potrzebne. Polecam to działo naszej ofiarności - mówi ks. kan. Zbigniew Walkowiak, ekonom diecezjalny, koordynator zbiórki.

09-04-2020
Baj w sieci

Czas kwarantanny spowodował przeniesienie działalności instytucji teatralnych do Internetu.  Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu kontynuuje podjęte przez siebie przedsięwzięcia w tej kwestii.

Regularnie na „Bajowym” profilu Facebookowym znaleźć można zarejestrowane przez aktorów filmy zawierające krótkie etiudy, czytania tekstów literackich, materiały o charakterze warsztatowym i interaktywnym, a także nagranie znanej z kanału „Spotkania TV” redaktor Waleriany, która oprowadza widzów po  Magazynie Lalek.

Wszystkie wyżej wymienione aktywności będą, rzecz jasna, prowadzone dalej. Tymczasem w okresie Świąt Wielkiej Nocy na bajowym kanale YouTube udostępniony zostanie spektakl Bleee… w reżyserii Laury Słabińskiej. Oglądać go będzie można od 11 kwietnia od godz. 12:00 do 13 kwietnia do godz. 18:00.

Poczynania Baja Pomorskiego nieustannie śledzić można pod niżej wymienionymi adresami:

https://www.facebook.com/bajpomorski/

https://www.instagram.com/teatrbajpomorski/

https://www.youtube.com/user/bajpomorski

https://twitter.com/BajTeatr

36371342
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń