INFORMACJE TV TORUŃ

17-01-2020
Obchody stulecia

16 stycznia 2020 roku rozpoczęły się obchody setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Mieszkańcy Torunia mogą uczcić tę rocznicę, uczestnicząc w licznych wydarzeniach zorganizowanych w mieście. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Czterodniowe (16-19 stycznia 2020 r.) świętowanie nie jest przypadkowe – jak wspomniał prezydent Michał Zaleski w 1920 roku radość z powrotu miasta do wolnej Polski także przeżywano przez cztery dni. Obchody rozpoczęła uroczysta sesja rady Miasta Torunia, która odbyła się 16 stycznia 2020 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

- Zachęcam mieszkańców Torunia, by uczcili tę rocznicę, wywieszając na swoich domach flagi biało-czerwone, a także biało-niebieskie flagi miasta. Tak zrobili torunianie sto lat temu, a wówczas było ich około 40 000. Weźmy z nich przykład – zaapelował prezydent Michał Zaleski. Także na wzór wydarzeń sprzed 100 lat ustawione zostaną cztery bramy, przez które wkroczy do centrum miasta wojsko w ramach rekonstrukcji wydarzeń – 100 lat temu dla wojska mieszkańcy ustawili aż 32 bramy.

PLAN OBCHODÓW:

18 stycznia 2020 r.

12:00 - Wielki Quiz wiedzy o Toruniu w CK Dwór Artusa

14:00 – rekonstrukcja powitania polskich żołnierzy przy Dworcu Miasto, piknik historyczny „Halleriada” na terenie Starówki, rekonstrukcja przekazania kluczy do bram miasta

Ok. 14:30 - uroczystość patriotyczna z udziałem pododdziałów Marynarki Wojennej

16:00 - msza św. za miasto z udziałem chóru Astrolabium

19 stycznia 2020 r.

12:00 - 13:00 „Kto Ty jesteś? Polak mały!” - audycja muzyczna dla najmłodszych przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu wraz z Toruńską Orkiestra Symfoniczną. W programie patriotyczne utwory najwybitniejszych polskich kompozytorów, przeplatane opowieściami o odzyskaniu Niepodległości przez Polskę oraz powrocie grodu Kopernika do macierzy.

18:00 - Otwarty dla mieszkańców koncert muzyki ostatniego 100-lecia w Arenie Toruń - z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - obowiązują karty wstępu, dostępne od 8 stycznia 2020 r. w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Wydarzenia nawiązujące do 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Toruń będą się odbywały przez cały 2020 rok. Planowane jest stworzenie i udostępnienie trasy wycieczkowej pn. „Toruński szlak niepodległości” oraz kolejne edycje biegów niepodległościowych, m.in. Sztafet Wolności i Biegu Tropem Wilczym. W programie znalazły się również konkursy, warsztaty i gry miejskie.

Oprócz zaplanowanych wydarzeń w Toruniu pojawią się miejsca pamięci - zrekonstruowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, tablica poświęcona Julianowi Fałatowi oraz mural upamiętniający kobiety toruńskiej niepodległości – Wandę Szuman, Helenę Piskorską, Helenę Steinborn, Annę Piasecką.

Dodatkowo w 2020 roku do użytku zostanie oddane Muzeum Twierdzy Toruń. W zbiorach nowej jednostki znajdą się m.in. elementy wyposażenia twierdzy, uzbrojenia i umundurowania żołnierzy, a wszystko w nowoczesnej, multimedialnej oprawie.

Z okazji rocznicy ukazał się okolicznościowy medal, który zostanie wręczony podczas uroczystej sesji. Autorem medalu jest artysta plastyk Igor Skrzyński, prawnuk pułkownika Stanisława Skrzyńskiego, uczestnika tamtych wydarzeń.

Także Poczta Polska uczciła tę rocznicę okolicznościową kartką pocztową. Stoisko, na którym będzie można takie kartki nabyć, znajdzie się w hali Arena Toruń w dniu 19 stycznia 2020 r., gdzie od godz. 16:00 w specjalnej strefie niepodległościowej dla całych rodzin prowadzone będą działania edukacyjno-animacyjne o tematyce niepodległościowej przez m.in. Niepodległą, Teatr Baj Pomorski, Centrum Kultury Dwór Artusa, Zamek krzyżacki w Toruniu, Toruńską Agendę Kulturalną, Muzeum Okręgowe w Toruniu, CSW Toruń, Toruńską Orkiestrę Symfoniczną. Dostępne będą również stoiska wystawiennicze Sponsorów wydarzenia. O godz. 18:00 rozpocznie się tam koncert muzyki ostatniego stulecia. Z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną wystąpią znani wokaliści: Piotr Cugowski, Michał Szpak, Katarzyna Wilk, Martyna Pawłowska i Kamil Czeszel oraz zespół Sanacja. W programie przeboje Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Czesława Niemena, Stana Borysa, Maryli Rodowicz, Grzegorza Ciechowskiego oraz zespołów Perfect, Dżem, Bajm i Maanam. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny - obowiązują karty wstępu, dostępne od 8 stycznia 2020 r. w kasie CKK Jordanki oraz w Punktach Informacyjnych Urzędu Miasta Torunia.

Jednak setną rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski obchodzić będziemy przez cały 2020 rok. Podjętych zostanie wiele inicjatyw, jak konkursy plastyczne, zawody sportowe itp. Rok obchodów zakończy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 28 grudnia 2020 r.

17-01-2020
Sesja w TV Toruń

Uroczysta sesja Rady Miasta Torunia w Ratuszu Staromiejskim zainaugurowała 16 stycznia 2020 r. obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.

Do obejrzenia retransmisji obrad uroczystej sesji Rady Miasta z okazji stulecia powrotu Torunia do Wolnej Polski zapraszamy na antenie Telewizji Toruń:

w piątek 17 stycznia o 22.30, w sobotę 18 stycznia o godzinie 14.00, w niedzielę 19 stycznia o 15.05 oraz w poniedziałek 20 stycznia o godzinie 14.00.


 

17-01-2020
Mapping na 100-lecie

Od 16 stycznia 2020 r. na fasadzie CKK Jordanki torunianie podziwiać mogą specjalnie przygotowaną projekcję 3D na 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski.

Widzowie naocznie doświadczają, co w przeciągu ostatnich 100 lat w naszym mieście się zmieniło. Projekcja śledzi wszystkie najważniejsze i najciekawsze momenty historii grodu Mikołaja Kopernika.

Przenosimy się do historycznego powrotu Torunia do Polski, zobaczymy narodziny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, wpisanie toruńskiej Starówki do Światowego Dziedzictwa UNESCO, przeżyjemy jeszcze raz wizyty międzynarodowych gwiazd: Stinga, Robbiego Williamsa czy Quentina Tarantino. Dowiemy się, jak w przeciągu 100 lat, Toruń stał się miastem bogatym w sportowe i kulturalne wydarzenia, które odwiedza rocznie ponad 2 miliony turystów.

Mapping wyświetlany jest codziennie w godz. 16:00-23:00. Ostatnia projekcja zaplanowana jest na 19 stycznia 2020.

17-01-2020
Wesprzyj Fundację

W niedzielę, 19 stycznia 2020 r. od godziny 16.00 na terenie Areny Toruń będzie prowadzona zbiórka na rzecz Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej. Fundacja gromadzi i opiekuje się dokumentami dot. Armii Krajowej na Pomorzu i Polek walczących w II wojnie światowej.

Fundacja powstała z inicjatywy prof. Elżbiety Zawackiej 30 lat temu. Przez ten czas zgromadziła przeszło 8 tys. teczek, wydała przeszło 70 tytułów, zainicjowała powstanie 15 tablic i pomników, prowadziła badania naukowe, edukowała, zorganizowała 30 sesji naukowych, popularyzowała historię i inicjowała uroczystości patriotyczne.

Zbiórka prowadzona będzie na ternie strefy niepodległościowej dla całych rodzin od godz. 16.00 oraz podczas koncertu z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski. Kwestować będą harcerze oraz wolontariusze Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej.

Gen. Elżbieta Zawacka - niezwykła Polka, żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyna kobieta wśród 316 cichociemnych, więzień okresu stalinowskiego, wybitny andragog, wieloletnia społeczniczka, inicjatorka powstania Fundacji "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej" (od marca 2009 r. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej). Odznaczona dwukrotnie Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, pięciokrotnie Krzyżem Walecznych, Orderem Orła Białego, nagrodzona tytułem „Kustosz Pamięci Narodowej” i Honorowy Obywatel Torunia.

17-01-2020
13 ofert na dojazdowe

Olbrzymie zainteresowanie budową dróg dojazdowych  do przeprawy tymczasowej. W ogłoszonych przez drogowców dwóch przetargach złożono łącznie aż 13 ofert. Toruńscy drogowcy otworzyli oferty na przebudowę  dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej. Przypomnijmy, most tymczasowy zostanie zamontowany na wysokości ul. Przybyszewskiego (na prawobrzeżu) i Zagrodowej (na lewobrzeżu).

Na przygotowanie dróg dojazdowych do przeprawy tymczasowej ogłoszono dwa przetargi. Pierwszy z nich dotyczył ul. Zagrodowej. Realizacją tego zadania zainteresowanych jest aż 6 firm. Najtańszą ofertę złożył Zakład Drogowo Budowlany Rogowo z Lubicza, wyceniając swoja ofertę na 1.130.458, 26 zł. Najdroższa oferta skalkulowana na 2.547.246,27 zł należała do firmy Transpol Lider  z Inowrocławia. 

W przypadku ulicy Zagrodowej do zadań wykonawcy będzie  należała budowa chodnika wzdłuż całej ulicy oraz wykonanie nowej asfaltowej nawierzchni. Na razie wszystkie oferty są badane pod kątem formalno-prawnym.

Jeszcze większym zainteresowaniem cieszył się przetarg na przebudowę dróg dojazdowych tj. na ul. Przybyszewskiego. Swoje oferty złożyło w tym przypadku aż 7 firm. Tym razem najtańszą złożyła toruńska firma Bruksystem, wyceniając swoją usługę na 1.107.034,69 zł. Najdroższa, na kwotę 2.409,958,96 zł, należała do inowrocławskiej firmy Transpol Lider. Oferty są obecnie sprawdzane i badane pod kątem formalno-prawnym.

W przypadku ulicy Przybyszewskiego wykonawca będzie musiał wyremontować istniejący chodnik (od ul. Bydgoskiej do Schroniska dla Zwierząt). Na odcinku od schroniska do wjazdu na przeprawę tymczasową będzie miał za zadanie budowę nowego chodnika. W ramach zadania zostanie uzupełnione oświetlenie, a istniejące zostanie zmodernizowane.

Warto wiedzieć:

Most składany typu DMS-65 będzie dostępny dla aut do 3,5 tony oraz służb ratunkowych. Nie będą mogli korzystać z niego piesi. Na nieodpłatne użyczenie konstrukcji składanego mostu wraz z kompletem podpór i z elementami oraz sprzętem montażowym miasto pozyskało zgodę Ministra Energii.

17-01-2020
Semestralne opłacalne

1 lutego 2020 roku rozpoczyna się drugi semestr szkolnej nauki. Miejski Zakład Komunikacji przypomina, że uczniowie w Toruniu mogą korzystać z biletów semestralnych. Warto je kupić już teraz, by przed rozpoczęciem nauki nie stać w kolejce.

Bilety semestralne wprowadzono w Toruniu 1 stycznia 2018 r. Od tego czasu uczniowie i studenci, zamiast pięciu biletów miesięcznych, mogą kupić jeden bilet ważny przez cały semestr szkolny lub akademicki. To opłacalne, gdyż bilet miesięczny na wszystkie linie dzienne i nocne kosztuje 42 zł, czyli za pięć miesięcy w semestrze płacimy 210 zł, zaś bilet semestralny, uprawniający do przejazdów na wszystkich liniach dziennych i nocnych, kosztuje 190 zł. Można więc zaoszczędzić 20 zł.

Bilet semestralny obowiązuje przez pięć miesięcy w określonym terminie, zgodnie z podziałem na semestry szkolne lub akademickie. Zbliżający się semestr dla uczniów będzie trwał od 1 lutego do 30 czerwca. Studenci rozpoczną go o miesiąc później, od 1 marca do 31 lipca. Bilety, chociaż będą obowiązywały w tych terminach, warto jednak kupić już teraz.

Co istotne, bilet semestralny ważny jest tylko z dokumentem uprawniającym do ulgowych przejazdów. Uczniowie i studenci powinni pamiętać, aby ich legitymacje były aktualne.

34320597
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń