Informacje: *** W zakładce: Informacje TV Toruń komunikat o przerwie w realizacji usług TVK ***

INFORMACJE TV TORUŃ

20-09-2019
Komunikat TVK Toruń

Uprzejmie informujemy naszych Abonentów, że z przyczyn niezależnych od Telewizji Kablowej Toruń, w nocy z 25 (środa) na 26 (czwartek) września, w godzinach od 23:00 do 6:00 wystąpi przerwa w realizacji wszystkich usług TVK w następujących lokalizacjach:

ul. Łyskowskiego 13, 17, 19, 21, 23, 25, 27

ul. Gdańska 6, 8, 10

ul. Szczecińska 15, 17, 19

ul. Krynicka 8

ul. Sieradzka 4

20-09-2019
Chełmionka świętuje

W niedzielę 22 września wśród zieleni Toruńskich Wodociągów przy ul. Św Józefa odbędzie się kolejne, drugie już Święto Chełmińskiego Przedmieścia, na które zaprasza Stowarzyszenie Chełmińskie Przedmieście -Tu Mieszkam i Rada Okręgu “Chełmińskie”. Tego dnia wszystko będzie kręcić się wokół dawnej i obecnej “Chełmionki”!

Działalność stowarzyszenia, jak i Rady koncentruje się wokół budowania sąsiedzkich i społecznych więzi skoncentrowanych wokół miejsca zamieszkania - stąd też pomysł święta dla dorosłych i dzieci z naszego okręgu. Impreza jest tworzona przez mieszkańców i dla mieszkańców, dlatego będziemy mogli zobaczyć artystów i artystki pochodzących z Chełmińskiego – zarówno tych początkujących, którzy pierwsze kroki stawiają w szkolnych zespołach, jak i tych bardziej doświadczonych, czyli grupy Parno i Manchester. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Torunia – będziemy zaszczyceni mogąc pokazać kawałek historii i piękno naszego zakątka miasta.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia jest wystawa „Przywróćmy pamięć o Chełmionce”. Dzięki niej na chwilkę można się cofnąć w czasie - o małe 300 lat, gdy dzisiejsze Chełmińskie Przedmieście było piaszczystą wydmą otaczającą dzisiejszy Zespół Staromiejski i przytulone do jego murów ogrody najbogatszych mieszczan. Można się cofnąć i trochę bliżej – za sprawą wolontariuszy naszego stowarzyszenia, znających Chełmionkę od podszewki. Dzięki trzynastu przygotowanym przez nich planszom można przypomnieć sobie m. in. knajpę “U Kifra”, dzieje ostatniej siedziby miejskiego kata oraz widoki “domów w kratkę”, które znikają bezpowrotnie z krajobrazu wszystkich toruńskich przedmieść. Wystawę dofinansowała Toruńska Agenda Kulturalna w ramach programu “Mikrowsparcie” oraz Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Toruniu.

Aby upamiętnić ten wyjątkowy dzień, tak, jak i w zeszłym roku przygotowaliśmy wyjątkowe magnesy na lodówkę, które będziemy rozdawać podczas imprezy. W zeszłym roku świąteczny magnes zdobiła praca malarki i poetki rodem z Chełmińskiego Małgorzaty Iwanowskiej-Ludwińskiej przedstawiająca Dworzec Toruń Północ. W tym roku będzie to “Czarny Kot”, również autorstwa naszej artystki - nieistniejący już dom, zburzony podczas przebudowy Szosy Chełmińskiej.

Zachęcamy również do zwiedzania zespołu budynków wodociągów miejskich podczas imprezy. Ta perełka XIX-wiecznej architektury i piękny teren zieleni nie są dostępne na co dzień. Podczas Święta Chełmińskiego Przedmieścia po raz kolejny otwierają dla mieszkańców swoje bramy. Jak i w zeszłym roku będzie możliwość zwiedzania pod okiem wykwalifikowanego przewodnika wieży ciśnień. Oprowadzanie odbywać się będzie w grupach po okazaniu bezpłatnej wejściówki rozdawanej podczas imprezy.

Program:

 Scena główna

12:00-12:05        Uroczyste przywitanie

12:05-12:50        Piernikowe Potyczki - Przedstawienie Teatru Vaska

12:55-13:10        Występ artystyczny Szkoły Podstawowej numer 3

13:15-13:30        Występ artystyczny Szkoły Podstawowej numer 5

13:40-14:00        Występ artystyczny zespołu wokalnego LOVIII -

Interbanda

14:00-14:10        Quiz o ekologii dla dzieci

14:10-14:50        Występ artystyczny zespołu z LOVIII - Something New

15:00-15:45        Występ zespołu Parno

15:45-16:00        Podziękowania dla Partnerów i Darczyńców

16:00-17:00        Występ zespołu Manchester

Park Wodociągów:

12:00-17:00        Wystawa plenerowa "Przywróćmy Pamięć o

Chełmionce" oraz ekspozycja pamiątek i wspomnienia o dawnym Przedmieściu

12:00-17:00        Stoisko Stowarzyszenia "Chełmińskie Przedmieście

tu Mieszkam", Rady Okręgu „Chełmińskie”, Rady Seniorów

12:00-17:00        Stoisko TONZ Toruń - Wspólnie pokolorujmy "Chełmionkę"

12:30-15:30        Zwiedzanie zabytkowej wieży ciśnień (nieodpłatne wejściówki  do

                           odebrania  w namiocie Rady Okręgu)

12:00-17:00        Stoisko Filii 11 Książnicy Kopernikańskiej  - kącik biblioteczny

13:00-16:30        Malowanie buziek, robienie figurek z balonów

13:00-15:00        Zagraj ze mną - warsztaty dla dzieci z teatrem Vaška

15:00-17:00        Warsztaty dla dzieci z Fundacją Kreator Uśmiechu

12:30-17:00        Ruch to zdrowie: Joga na trawie, Nordic Walking, Dmuchańce-Skakańce

13:00-16:00        Stoisko Straży Miejskiej, Policji, Straży, Alkogoogle

13:30-15:30        Gra terenowa przygotowana przez Straż Miejską

12:00-17:00        Warsztaty z pierwszej pomocy Zespół z LO VIII oraz Stowarzyszenie

20-09-2019
Spacer po podwórzach

22 września 2019 roku zainteresowani mieszkańcy mogą wziąć udział w pierwszym spacerze po odnowionych podwóżach, wyremontowanych w ramach programu "Moje Podwórko". Drugi spacer zaplanowano na 13 października.

W dwie jesienne niedziele mieszkańcy będą mogli zobaczyć efekty prac remontowych przeprowadzonych w ramach programu "Moje Podwórko". Realizowany od 2015 r. program pomaga odnawiać i zagospodarować na nowo podwórka na terenie zespołu staromiejskiego oraz Bydgoskiego Przedmieścia. Dzięki niemu do końca 2019 r. nowy wygląd zyska 40 podwórek.

W latach 2015-2018 odnowiono 27 podwórek: 15 na starówce i 12 na Bydgoskim Przedmieściu. Na ten cel Gmina Miasta Toruń przekazała właścicielom i administratorom tych miejsc ponad 260 tys. zł dofinansowania. W tym roku prace są prowadzone na 13 podwórkach, a łączna kwota wsparcia wyniesie 150 tys. zł.

Na co można otrzymać gminne fundusze? Na inwestycje o charakterze rekreacyjno-wypoczynkowym, wymianę nawierzchni, urządzenie zieleni i zakup elementów małej architektury.

W niedzielę 22 września w godz. 16.00-17.30 Koło Przewodników PTTK w Toruniu organizuje pierwszy z dwóch spacerów po odnowionych podwórkach. Uczestnicy będą mogli zajrzeć w miejsca na co dzień ukryte przed przechodniami za fasadami kamienic i odkryć inne oblicze zabytkowych dzielnic miasta. Uczestnicy spotykają się o godz. 16:00 przy ul. Sukienniczej 11.

 

20-09-2019
Koncert TOS

22 września 2019 roku Toruńska Orkiestra Symfoniczna zaprasza na koncert "Piazzolla/Czajkowski". Wydarzenie rozpoczynające się o godz. 18:00 w sali koncertowej CKK Jordanki będzie okazją do wysłuchania dwóch różnorodnych wybitnych dzieł.

Koncert "Piazzolla /Czajkowski" skupiać się będzie wokół emocji. W pierwszej części wystąpi Klaudiusz Baran – wszechstronny polski akordeonista oraz bandoneonista, Rektor oraz profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wraz z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Marka Wroniszewskiego sięgną po repertuar legendarnej dla historii tanga postaci - Astora Pantaleóna Piazzolli, twórcy oryginalnej formy muzycznej  -  tanga nuevo. W koncercie usłyszymy jego najbardziej znane utwory, m.in. Libertango, Adiós Nonino, czy Oblivion.

Po przerwie, w wykonaniu orkiestry zabrzmi niezwykle silna w przekazie i jednocześnie pełna skrajności V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego. Hisotrycy muzyki donoszą, że jest to najgorsze dzieło w dorobku kompozytora, ale jednocześnie jedno z najważniejszych w symfonice swoich czasów.

Koncert współorganizowany i współfinansowany w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Dyrygent – rezydent”.

Wystąpią:

Klaudiusz Baran – akordeon

Toruńska Orkiestra Symfoniczna

Marek Wroniszewski – dyrygent

Wojciech Pławner - asystent dyrygenta

W programie:

A. Piazzolla - Adios Nonino, Fuga y Misterio, Libertango, Milonga del Angel, Oblivion

P. Czajkowski - V Symfonia e-moll op. 64.

Bilety do kupienia w kasie CKK Jordanki lub w sprzedaży online

20-09-2019
Wysocki - Okudżawa

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Wysocki – Okudżawa - Najwięksi bardowie XX w. Koncert zespołu Piramidy. 22 września 2019, godz. 18:00. Bilet: 35 zł normalny, 25 zł ulgowy.

Po raz kolejny w Dworze Artusa zagoszczą piosenki największych bardów XX wieku: Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy. Ich twórczość wpisała się na zawsze w historię i tradycję piosenki. Swoją charyzmą docierali do milionów odbiorców na całym świecie. Śpiewali na przekór ustrojowi, na przekór KGB, na przekór cenzurze. Na scenie zabrzmią ich największe i najpiękniejsze, a także najbardziej znane przeboje. Wykonywać je będą Piotr Kajetan Matczuk, Tomasz Imienowski, Artur Chyb – czyli muzycy zespołu PIRAMIDY.

Koncert to niezapomniany, przesycony nostalgią, naznaczony odrobiną filozoficznej zadumy, ale nie pozbawiony humoru i nutki satyry wieczór spędzony z pięknym słowem i cudowną muzyką. Dobór repertuaru został starannie przemyślany. Czeka nas długa chwila rozrzewnienia obrazem muzycznym, którego ilustratorem jest doskonały głos Piotra Kajetana Matczuka i perfekcyjny akompaniament Tomasza Imienowskiego i Artura Chyba.

Podczas występu muzycy opowiadają o  barwnym i dramatycznym życiu obu bardów. W czasie koncertu w Dworze Artusa będzie można usłyszeć niezapomniane piosenki Włodzimierza Wysockiego: w tym legendarne Ochota na Wołkov, Centrala zero siedem, Gdzie Wywiozą  oraz najbardziej znane pieśni Bułata Okudżawy m.in.:  Aleksander Sergiejewicz Puszkin, Pieśń o Huzarze, a także Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się.

Więcej szczegółów na: artus.torun.pl

20-09-2019
Szczepienia dla seniorów

Po raz kolejny miasto będzie finansować szczepienia przeciw grypie dla mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 65 lat. Program realizowany będzie od 23 września 2019 r. do wyczerpania szczepionek.

Dzięki wsparciu samorządu ponad 4000 toruńskich seniorów będzie mogło w tym roku skorzystać z bezpłatnych szczepień w ramach "Programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Torunia po 65. roku życia na lata 2015-2020". Realizatorem programu, przygotowanego przez Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzedu Miasta Torunia, jest Miejska Przychodnia Specjalistyczna w Toruniu przy ul. Uniwersyteckiej 17.

Szczepienia bez konieczności wcześniejszej rejestracji odbywać się będą od 23 września w dniach:

    w poniedziałek w godz. 14.00 – 18.00

    wtorek, środa i piątek w godz. od 8.00 do 13.00

    w czwartek od godz. 8.00 do godz. 15.00

PUNKT SZCZEPIEŃ mieści się w Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przy ul. Uniwersyteckiej - na pierwszym piętrze budynku A /nowy budynek/ - gabinet nr 117.

W ciągu jednego dnia szczepionych będzie ok. 50 osób. Telefoniczna zapowiedź słowna tj. informacja o szczepieniach jest dostępna pod nr 56 6119014

Grypa jest jedną z ważniejszych przyczyn zachorowań oraz umieralności ludzi. Według Światowej Organizacji Zdrowia rocznie na świecie zapada na nią 5-10% ogólnej populacji. Wskazania medyczne do szczepienia dotyczą głównie osób od 65 roku życia, gdyż infekcje grypowe są szczególnie groźne dla osób w podeszłym wieku. W tej grupie pacjentów są one najczęstszą przyczyną zaostrzeń chorób układu oddechowego, mogą także prowadzić do powikłań ze strony pozostałych układów, w tym układu sercowo-naczyniowego. Stosowanie szczepień ochronnych zmniejsza liczbę zachorowań, redukuje liczbę hospitalizacji i śmiertelność z powodu grypy i jej powikłań.

20-09-2019
Sesja sejmiku

W poniedziałek (23 września) kolejne plenarne posiedzenie sejmiku województwa. Zarząd województwa przedstawi informację o realizacji regionalnych inwestycji na drogach.

Radni województwa zajmą się projektem uchwały w sprawie powierzenia wykonywania usług w zakresie autobusowego publicznego transportu zbiorowego. Województwo kujawsko-pomorskie zostało objęte dopłatą z rządowego funduszu rozwoju przewozów autobusowych, z której możemy sfinansować przywrócenie zlikwidowanych linii. Warunkiem skorzystania z tych środków jest zawarcie umowy z przewoźnikiem i pokrycie co najmniej 10 proc. wartości kontaktu z budżetu województwa. Spodziewane jest przyjęcie uchwały, która umożliwi zarządowi województwa podpisanie takiej umowy.

Sejmik rozpatrzy projekt uchwały związany z dofinansowaniem Toruńskich Spotkań Jednego Aktora, organizowanych już po raz 34. przez Teatr Baj Pomorski.  Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w weekend 22-24 listopada.

Sejmik zajmie się też m. in. pakietami zmian w uchwałach dotyczących dofinansowania robót budowlanych w obiektach służących rehabilitacji niepełnosprawnych (projekty Europejskiego Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu, Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Start Bydgoszcz, Domu Pomocy Społecznej w Kamieniu Krajeńskim i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Chełmnie).

Przewodniczący sejmiku przygotował na poniedziałkową sesję dwa projekty uchwał dotyczących  Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Oba są związane z ostatnimi zmianami w systemie oświaty (likwidacja gimnazjów i trzyletnich liceów ogólnokształcących oraz czteroletnich techników dla absolwentów gimnazjów, które zastąpią czteroletnie licea i pięcioletnie technika). Ponieważ ostatni rocznik gimnazjum opuścił już szkoły, dotychczasowy regionalny konkurs wiedzy o samorządzie terytorialnym dla gimnazjalistów będzie odtąd skierowany do uczniów szkół podstawowych.

32673721
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń