INFORMACJE TV TORUŃ

16-01-2019
Księga kondolencyjna

Na prośbę mieszkańców księga kondolencyjna poświęcona Pawłowi Adamowiczowi zostaje przeniesiona do Urzędu Miasta Torunia. Będzie dostępna na parterze budynku Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8:

    środa, 16 stycznia do godz. 17:00

    czwartek, 17 stycznia w godzinach 7:00 -17:00

    piątek, 18 stycznia w godzinach 7:00 -17:00

    sobota, 19 stycznia w godzinach 7:00 - 15:00

16-01-2019
Toruń na czas żałoby

W związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza do dnia Jego pogrzebu Toruń przybierze żałobną oprawę.

Zgodnie z poleceniem Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego od wtorku 15 stycznia do dnia pogrzebu flagi miejskie na masztach zostały opuszczone do połowy, a flagi na drzewcach na ulicach i budynkach oraz w pojazdach komunikacji miejskiej opatrzone żałobnym kirem. 

Napisy i symbole będące wyrazem solidarności z Gdańskiem wyświetlane będą od zmierzchu na elewacjach Areny Toruń i CKK Jordanki. W dniu pogrzebu Pawła Adamowicza wygaszone zostaną iluminacje wolnostojące na terenie Zespołu Staromiejskiego i na choince w alei Solidarności.

Prezydent zobowiązał też miejskie jednostki i instytucje do odwołania planowanych na ten czas w Toruniu imprez o charakterze rozrywkowym, które pozostają w sprzeczności z powagą sytuacji. Apeluje również o to samo do zewnętrznych organizatorów wydarzeń.

16-01-2019
Przeciwko "mowie nienawiści"

We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.

Niedzielna (13 stycznia) tragedia, jaka wydarzyła się w Gdańsku i śmierć Pawła Adamowicza, skłaniają do refleksji nad nienawiścią i hejtem w przestrzeni publicznej. Prezydent Torunia Michał Zaleski zwrócił się do dyrektorów toruńskich szkół z poleceniem przygotowania i przeprowadzenia cyklu zajęć dotyczących tzw. „mowy nienawiści”. Lekcje mają się odbyć w każdej szkole prowadzonej przez Gminę Miasta Toruń.

- Przestrzeń publiczna przepełniona w ostatnim czasie tzw. „mową nienawiści” wpływa na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży, najmłodszych Torunian, za których jesteśmy odpowiedzialni. Chcąc zapobiegać podobnym tragicznym wydarzeniom w przyszłości musimy zacząć działać już dzisiaj. Dlatego zobowiązuję Państwa Dyrektorów do podjęcia działań, które wyeliminują z naszego codziennego życia klimat i język nienawiści. Jednym z nich będą  dodatkowe, cykliczne lekcje wychowawcze w toruńskich szkołach, kształtujące właściwe wartości i sposób używania języka przez dzieci i młodzież – apeluje prezydent.

Szczegóły dotyczące organizacji zajęć opracują dyrektorzy placówek.

16-01-2019
W czwartek krew

Ponad 300 razy oddano krew w 2018 roku w ramach comiesięcznej akcji przed Urzędem Marszałkowskim, która organizowana jest wspólnie z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy. Specjalny ambulans, w którym można oddać ten cenny lek w czwartek (17 stycznia) kolejny raz stanie przed gmachem urzędu przy placu Teatralnym w Toruniu.

Jak informuje Urząd Statystyczny w Bydgoszczy, w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców – to 1,7 procenta mieszkańców regionu. Od rozpoczęcia comiesięcznej akcji poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim minęły 2 lata. W 2018 roku akcja odbyła się 12 razy. Do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy. W tym czasie odnotowano 302 pobory krwi.

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów. Zgłaszający się do oddania krwi powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL. Przed oddaniem krwi w ciągu doby należy wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki), być wyspanym i wypoczętym, spożyć lekki posiłek, w miarę możliwości wyeliminować z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu  (również  w dniu poprzedzającym oddanie krwi).

Oddawanie krwi jest bezpieczne – w tym celu używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym nie ma zagrożenia zakażenia wirusami przenoszonymi drogą krwi. Wizyta w ambulansie rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml), a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady i sok). Więcej informacji na stronie Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa staje przed gmachem Urzędu Marszałkowskiego co miesiąc. Ostatnia odbyła się 13 stycznia podczas wydarzeń związanych z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. W czwartek (17 stycznia) krew będzie można oddawać w godzinach 13.00-17.00.

Akcja oddawania krwi przed Urzędem Marszałkowskim w liczbach:

    w województwie kujawsko-pomorskim mamy około 35 tysięcy honorowych krwiodawców,

    od początku 2017 roku akcja poboru krwi przed Urzędem Marszałkowskim odbyła się 24 razy,

    w 2018 roku do udziału zgłosiło się 346 dawców, w tym 42 po raz pierwszy,

    specjalny ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy staje przed Urzędem Marszałkowskim w każdy trzeci czwartek miesiąca. Krew można oddawać w godzinach 13-17,

    krew mogą oddawać osoby pełnoletnie do 65 roku życia, zdrowe i ważące nie mniej niż 50 kilogramów,

    pobór krwi trwa około 5-10 minut (pobierana jest najczęściej jedna jednostka krwi pełnej, czyli 450 ml).

16-01-2019
Światło przenosi

Fundacja "Światło" uprzejmie informuje o konieczności odwołania Koncertu Ekumenicznego "Chrystus mówi do Ciebie", który był planowany 19 stycznia 2019 roku.

Koncert przełożony jest na 3 lutego 2019 r. o godz. 17.00 w Toruńskim Ratuszu.

16-01-2019
CSW przekłada

W związku z żałobą, ogłoszoną w Toruniu po tragicznej śmierci Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, wydarzenie "Ale musicale! - Daniel Wyszogrodzki i jego goście", planowane na 17 stycznia 2019 (czwartek) zostaje odwołane.

Spotkanie odbędzie się w innym terminie - 20 lutego 2019 (środa).

Zwrotów biletów można dokonać w recepcji Centrum Sztuki Współczesnej (należy mieć przy sobie paragon lub potwierdzenie płatności kartą).

16-01-2019
TOS odwołuje

W związku z ogłoszoną przez Prezydenta Michała Zaleskiego żałobą w Toruniu TOS informuje, że koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - Filmowe przeboje symfonicznie, który miał odbyć się w piątek 18 stycznia zostaje odwołany.

Zwrot biletów:

– bilety zakupione w kasie biletowej proszę zwracać do kasy CKK Jordanki czynnej od wtorku do soboty w godz. 13:00 - 19:00 do końca stycznia 2019 r.

– bilety zakupione przez internet – proszę czekać na instrukcję, która zostanie przesłana drogą mailową.

16-01-2019
DKKF Szpulka

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza – Sofia - pokaz filmu i dyskusja. Reżyseria: Meryem Benm’Barek. Gatunek: dramat / ’70 – 2018. 17 stycznia 2019 r. / czwartek / godz. 18:30 / Artus Cinema. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru na pół godziny przed seansem. Jednej osobie przysługują 2 wejściówki.

Dyskusyjny Kobiecy Klub Filmowy Szpulka zaprasza na projekcje filmowe połączone z dyskusją. Podczas spotkań prezentowane są filmy o szeroko pojmowanej tematyce kobiecej. Film Sofia (2018) to propozycja DKKF na najbliższy, czwartkowy seans.

Film opowiada o współczesnym Maroku, gdzie tradycja miesza się z nowoczesnością. Dwudziestoletnia Sofia mieszka z rodzicami w Casablance. Jest w ciąży, ale nawet sama przed sobą nie chce się do tego przyznać. Seks pozamałżeński jest w jej kraju karany więzieniem. Sofia musi podjąć decyzje, które uratują honor jej rodziny i zaważą na całym jej życiu.

Reżyserka Meryem Benm’Barek-Aloïsi, niczym Asghar Farhadi – twórca wybitnego filmu Kient, pokazuje obraz społeczeństwa przez pryzmat problemów i lęków swoich bohaterów. Choć życie Sofii determinuje miejsce urodzenia, to dziewczyna znajduje w sobie siłę, by pokierować swoim życiem.

Po seansie odbędzie się rozmowa o filmie przy kawie, herbacie i ciastkach. Dyskusję poprowadzą członkinie grupy Toruńskie Dziewuchy.

Podczas projekcji i dyskusji zapewniona będzie bezpłatna opieka dla dzieci od 3 roku życia.

Wydarzenie jest wspólną inicjatywą grupy Toruńskie Dziewuchy, Fundacji Nieograniczona im. Bogny Olszewskiej oraz Centrum Kultury Dwór Artusa.

16-01-2019
Prezentacja reprintu

Po raz pierwszy w Toruniu i tylko w Książnicy Kopernikańskiej: prezentacja reprintu IV wydania „De revolutionibus…” Mikołaja Kopernika. Księga, która pokazana będzie w czwartek, 17 stycznia, to jedyne nowożytne tłumaczenie dzieła, które zrewolucjonizowało astronomię. Przekładu z łaciny dokonał w 1854 r. astronom Jan Baranowski. Zapraszamy do Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8.

Reprint zawiera przedmowę tłumacza, życiorys Kopernika autorstwa Juliana Bartoszewicza, a także inne pisma naukowe toruńskiego astronoma,  m.in. poemat  „Siedem gwiazd”, „Rozprawę o urządzeniu monety” oraz „Treść o nowym układzie świata” napisaną dla Jana Schonera przez J. J. Rhetika.  Inicjatorką wydania dzieła była Magdalena z Żółtowskich Łuszczewska, matka Deotymy. Prezentacja rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są: Toruński Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz  Książnica Kopernikańska w Toruniu.

30343980
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń