INFORMACJE TV TORUŃ

23-05-2017
Ratusz najdroższy

Ratusz Staromiejski został wybrany przez głosujących najdroższym polem toruńskiej edycji gry "Monopoly".

Zakończyło się głosowanie w plebiscycie Radia GRA na najdroższe pole na planszy toruńskiej edycji gry "Monopoly". Obok Krzywej Wieży, która jako pierwsza trafiła na planszę w dniu prezentacji gry, czyli 9 maja 2017 r., gracze będą również rywalizować w rozgrywce planszowej o kupno Ratusza Staromiejskiego, który będzie wyceniony najwyżej. Ratusz Staromiejski zwyciężył głosami internautów z Dworem Artusa, Planetarium i Domem Mikołaja Kopernika.

Toruńska edycja popularnej gry planszowej „Monopoly” ukaże się jesienią 2017 roku. Projektowanie planszy potrwa około pół roku. W ramach współpracy wydawcy z miastem wskazanych będzie 10 miejsc na planszy – będą to najsłynniejsze zabytki i charakterystyczne punkty kojarzone z Toruniem. W sprawie pozostałych miejsc wydawca prowadzi rozmowy z lokalnymi firmami, szkołami wyższymi i innymi podmiotami.

Toruń dołącza do prestiżowego grona miast z własną edycją gry - mogą się nią pochwalić już takie miasta jak San Diego (pierwsze miasto z własną wersją gry), Edynburg, Berlin czy Sydney. Toruńska jest czwartym polskim miastem, które będzie miało swoją dedykowaną wersję planszy. Wcześniej na planszy swojego miasta zaczęli grać mieszkańcy Gdańska, Wrocławia i  Krakowa.

Toruńska edycja tej legendarnej gry, będzie tworzona również z udziałem mieszkańców, dlatego powstał specjalny adres mailowy: monopolytorun@winningmoves.co.uk pod którym możecie przesyłać swoje własne pomysły i sugestie, dotyczące toruńskiej edycji planszy. Wydawca gry, Winning Moves, czeka na pomysły mieszkańców do 12 czerwca 2017 roku.

23-05-2017
Niedziela na budowie

O tym, jak wygląda z bliska budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu i na ile zaawansowane są prace na tej największej obecnie inwestycji w regionie będą się mogli przekonać wszyscy, którzy skorzystają z naszej kolejnej, drugiej już propozycji niedzieli (28 maja) na Bielanach. Przy okazji będzie można wziąć udział w pokazie pierwszej pomocy przedmedycznej. Zapisy do piątku (26 maja) włącznie.

Plac budowy zwiedzą dwie piętnastoosobowe grupy pod opieką przewodników - w ich role wcielą się inżynierowie z Budimeksu, który jest generalnym wykonawcą inwestycji. Zobaczą m. in. miejsca, gdzie wznoszone są nowy główny budynek lecznicy, garaż wielopoziomowy i obiekty techniczne, a także marmurową instalację z wmurowanym w nią kamieniem węgielnym, poświęconym w Rzymie przez papieża Franciszka.

Zapisy na zwiedzanie Urząd Marszałkowski prowadzi do piątku (26 maja, do godz. 12.00) pod numerem telefonu 566218477 i adresem mailowym promocja@kujawsko-pomorskie.pl. Zbiórka pierwszej grupy zwiedzających w niedzielę o godz. 10.50 na parkingu od ul. Osiedlowej. Wszystkie inne szczegóły podczas rejestracji.

Wszyscy uczestnicy otrzymają środki ochrony osobistej, w tym kaski. Organizatorzy apewniają parking na czas zwiedzania na terenie budowy (od ul. Osiedlowej).

Budowany nowy szpital na Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. W 36 miesięcy za pół miliarda złotych powstanie przemyślane funkcjonalnie prawdziwe miasteczko lecznicy, przyjazne dla pacjentów i ich rodzin. Pierwszym oddanym do użytku obiektem będzie budynek techniczno-garażowy, który poza główny węzłem cieplnym i stacją uzdatniania wody pomieści także stację dezynfekcji szpitalnych ścieków, stację transformatorową i miejsca postojowe dla karetek. Na dachu będzie miał system paneli fotogalwanicznych – zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie. Zakończenie prac budowlanych i instalacyjnych w lipcu.

Jeszcze w tym roku w kompleksie na Bielanach stanie też czteropoziomowy budynek parkingowy, co rozwiąże część problemów związanych z funkcjonowaniem szpitala podczas trwającej inwestycji. Obiekt powstaje w technologii prefabrykatowej.

23-05-2017
Zgłoś dzielnicowego

W kwietniu tego roku Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy ogłosiła konkurs pn. „Przyjazny Dzielnicowy”. Jego celem jest wyróżnienie dzielnicowych, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w rozwiązanie sprawy, którą się zajęli, co skutkowało pomocą i rozwiązaniem problemu. Chodzi o szczególne, ponadprzeciętne podejście funkcjonariusza do sprawy.

Policji zależy na wsparciu i docenieniu dzielnicowych wyróżniających się szczególną empatią i zaangażowanych w pomoc osobom w trudnych sytuacjach życiowych.

Zgłoszenia do konkursu może dokonać osoba, instytucja lub organizacja i powinno ono dotyczyć indywidualnego dzielnicowego obecnie pełniącego służbę w jednostce Policji zlokalizowanej na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Dzielnicowych można zgłaszać:

·        drogą elektroniczną przesyłając zgłoszenie na adres e-mail: przyjazny.dzielnicowy@bg.policja.gov.pl.

·        listownie na adres: Wydział Prewencji, Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy ul. Aleja Powstańców Wielkopolskich 7,  85-090 Bydgoszcz.

Zgłoszenie powinno zawierać:

·        imię i nazwisko dzielnicowego,

·        jednostka, w której służy zgłaszany dzielnicowy (nazwa i miejscowość),

·        imię i nazwisko, miejscowość zamieszkania, numer telefonu osoby zgłaszającej w celu możliwości dokonania weryfikacji zgłoszenia,

·        opis zdarzenia, problemu, działalności dzielnicowego na rzecz zgłaszającego lub społeczności lokalnej.

Zgłoszenia dzielnicowych do konkursu można przesyłać do 1 lipca 2017 roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi w dniu  07.07.2017 roku na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Wręczenie nagród dla zwycięzców odbędzie się podczas wojewódzkich obchodów Święta Policji.

23-05-2017
Wyróżnione MPO

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu zostało wyróżnione Brylantowym listem gratulacyjnym za unowocześnianie polskiego systemu gospodarki odpadami oraz za wieloletni wkład w działalność branżowego stowarzyszenia - Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Prezes MPO Piotr Rozwadowski otrzymał odznakę honorową Za Zasługi dla Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odznakę przyznaje Minister Środowiska za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz ochrony środowiska, a zasady jej przyznawania określone są w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dn.14.10.2003 r.

Wyróżnienia zostały wręczone podczas obchodów 25-lecia Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast. Forum zrzesza ponad 260 członków, jest ogólnopolskim stowarzyszeniem szefów firm oczyszczania miast i gospodarki odpadami. Toruńskie MPO było jednym z założycieli KFDZOM.

23-05-2017
Toruńskie „złote” firmy

W "Złotej Setce Pomorza i Kujaw 2016" znalazły się firmy toruńskie. Ranking po raz 21. zorganizowała „Gazeta Pomorska”.

Podczas gali w bydgoskiej Operze Nova, która odbyła się 22 maja br., wręczone zostały wyróżnienia dla firm, które zwyciężyły w rankingu „Złota Setka Pomorza i Kujaw”, zorganizowanym po raz 21. przez „Gazetę Pomorską”. Galę prowadzili zastępca redaktora naczelnego tego dziennika - redaktor Alicja Polewska i Marek Jankowiak.

W ramach plebiscytu firmy zgłaszane są w 9 kategoriach, dziesiąta kategoria zaś należy do samorządów.

Zwycięzców w kategorii najlepszego samorządu wskazywali przedsiębiorcy. Wypełniając ankietę zgłoszeniową, oceniali też jeden, wskazany przez siebie, samorząd. Pytania dotyczyły m.in. wolnych terenów inwestycyjnych, obsługi petentów przez internet, osobnego działu obsługującego przedsiębiorców czy ulg podatkowych dla firm. Samorząd, który otrzyma najwięcej punktów, wygrywa. W tegorocznym rankingu Toruń uplasował się na drugim miejscu, za Bydgoszczą, a przed Inowrocławiem.

W każdej kategorii wybrane zostały trzy najlepsze firmy – zwycięskie otrzymały statuetkę autorstwa artysty Aleksandra Dętkosia, a kolejne dwie okolicznościowe dyplomy. Łącznie uhonorowano 27 firm.

Wśród nagrodzonych w 9 kategoriach pojawiło się pięć firm z Torunia. Cała kategoria „Filary Regionu”, czyli najlepsze duże firmy pod względem wyników finansowych należy do naszych firm. Zwyciężyła firma Dakat Teresa Dróżdż, drugie miejsce zajęła Nova Trading, a trzecie Krajowa Spółka Cukrowa.

W kategorii „Najlepsze małe firmy pod względem wyników finansowych” najlepsza okazała się toruńska MMT.

Wśród Eksporterów Regionu – najlepszych dużych firm pod względem procentu udziału eksportu w przychodach na drugiej pozycji uplasowały się Toruńskie Zakłady Urządzeń Okrętowych „Towimor”.

Galę poprzedził panel na temat: Pakiet „100 zmian dla firm”. Jak wpłyną na eksport? Uczestnikami panelu byli: posłowie Jak Krzysztof Ardanowski i Piotr Król, Andrzej Gantner - dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, Jarosław Zenon Halarewicz - współzałożyciel i współwłaściciel spółki Bohamet, dr Jacek Janiszewski - przewodniczący Rady Programowej Stowarzyszenia Integracja i Współpraca, organizator "Welconomy Forum in Toruń", prof. Witold Orłowski - ekonomista, Wojciech Sobieszak - prezes firmy Cereal Partners Poland Toruń-Pacific.

23-05-2017
Orient Express o literaturze

Kolejny przystanek „Orient Expressu” w środę 24 maja będzie poświęcony literaturze. Gośćmi 5. z cyklu spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK będą dr Magdalena Kubarek arabistka z UMK oraz tatarski poeta Musa Czachorowski.

Dr Magdalena Kubarek opowie o „Literaturach znanych i nieznanych – współczesnej prozie arabskiej”. Pojęcie literatury arabskiej może być dwojako definiowane: jako literatura w języku arabskim oraz jako literatura tworzona przez autorów pochodzących ze świata arabskiego, którzy uważają się za Arabów. W tym drugim przypadku za literaturę arabską uznaje się także tę tworzoną w języku francuskim, angielskim, niemieckim, hebrajskim i innych językach, włączając w ten sposób do dorobku literackiego świata arabskiego twórczość pisarzy Maghrebu, Izraela i emigrantów. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną: sylwetki twórców, podejmowana przez nich tematyka stanowiąca odzwierciedlenie problemów, z jakimi boryka się świat arabski oraz przyjęte przez nich strategie artystycznej ekspresji. Końcowa część refleksji poświęcona będzie przekładom literatury arabskiej na język polskiej oraz ich recepcji w Polsce.

Drugą część literackiego „Orient Expressu” uświetni wieczór autorski tatarskiego poety, dziennikarza, tłumacza i wydawcy Musy Czachorowskiego pt. „Między stepem a wierszem”.

Magdalena Kubarek – doktor nauk humanistycznych, arabistka, tłumaczka literatury, adiunkt w Pracowni Języka i Kultury Arabskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz lektor Szkoły Języków Wschodnich Uniwersytetu Warszawskiego; członek Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego i Union Européenne des Arabisants et Islamisants Prowadzi badania w zakresie współczesnej literatury arabskiej. Ważniejsze publikacje: Miraże i oazy. Su’ad as-Sabah i inne poetki arabskie (2006), W kręgu kultury islamu. Materiały dydaktyczne dla nauczycieli szkół ponadpodstawowych (2007), Motyw śmierci w twórczości współczesnych poetek arabskich (2009) oraz monograficzne prace zbiorowe: Orient w literaturze. Literatura w Oriencie. Spotkania (2014), Orient i literatura. Między tradycją a nowoczesnością (2015), Traditional Orient. Modern Orient. Literary Studies (2015). Przekłady: Abd ar-Rahman Munif, Miasta soli (2010), Khalil Gibran, Połamane skrzydła (2012).

Musa Czachorowski, tatarski twórca; autor dwunastu zbiorów poetyckich oraz licznych publikacji związanych z tematyką tatarską i muzułmańską. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, rzecznikiem prasowym Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP, przedstawicielem MZR w RP na Dolny Śląsk, a także redaktorem naczelnym kwartalnika „Przegląd Tatarski”, redaktorem prowadzącym „Rocznika Tatarów Polskich”, redaktorem polskiej edycji czasopisma Tatarów litewskich „Lietuvos totoriai”, wreszcie – założycielem i redaktorem naczelnym Inicjatywy Wydawniczej Çaxarxan Xucalıq.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu (Wały gen. Sikorskiego 13). Wstęp jest wolny.

Przypominamy, że „Orient Express” to nazwa cyklu otwartych spotkań organizowanych przez Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra” przy Wydziale Filologicznym UMK. Celem „podróży” jest poznanie i lepsze zrozumienie kultury arabsko-muzułmańskiej wśród Polaków. Przedsięwzięcie zostało objęte patronatem naukowym Pracowni Języka i Kultury Arabskiej UMK oraz Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego, a także patronatem honorowym prorektora UMK ds. studenckich i polityki kadrowej UMK, prof. dra hab. Andrzeja Sokali; marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Piotra Całbeckiego; prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz Stowarzyszenia Vox Humana.

 

23-05-2017
Percival w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza 24 maja /środa/ o godz. 19:00 do Sali Wielkiej koncert muzyki z gry komputerowej Wiedźmin III Dziki Gon – Percival - Wild Hunt Live. Bilety: 69/79 zł

Zespół Percival jest doskonale znany wśród miłośników gier i słowiańskiej kultury. Są bowiem współtwórcami muzyki do bestsellerowej gry Wiedźmin III Dziki Gon. W trakcie trasy koncertowej po całej Polsce, prezentują utwory pochodzące właśnie z tej produkcji, na koncertach tworząc niepowtarzalne show.

Widowisko uświetnione jest oprawą artystyczną Teatru Avatar, oraz wspaniałą scenografią i iluminacją, wzbogacone dodatkowo wizualizacjami nawiązującymi do gry. Członkowie zespołu w trakcie występów ubrani są w stroje będące rekonstrukcją odzieży z okresu wczesnego średniowiecza, a repertuar wykonują na dawnych instrumentach, których brzmienie znane jest doskonale fanom gry.

23-05-2017
Prace podopiecznych

Toruńska Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Arkadia” zaprasza na wystawę prac wykonanych podczas terapii zajęciowej.

Ich autorami są podopieczni Fundacji - dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Biorą one udział w terapii, aby osiągnąć samodzielność i niezależność życiową. Dodatkowo zajęcia uwrażliwiają uczestników na piękno przyrody, dlatego motywem przewodnim ich prac jest otaczająca natura.

Wystawa zostanie otwarta w środę, 24 maja, w Galerii Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej 13. Wernisaż rozpocznie się o godz. 10.00 Prace podopiecznych Fundacji "Arkadia" będzie można oglądać do 7 lipca w godzinach otwarcia OCCiN.

23-05-2017
Karatecy z medalami

Zawodnicy AZS UMK: Nataniel Gębicki, Kajusz Gębicki oraz Mateusz Ciesielski wywalczyli brązowe medale Akademickich Mistrzostw Polski w Karate WKF.

W Mistrzostwach, które od 19 do 20 maja zostały rozegrane w Opolu, wystartowało ponad 180 zawodników z około 40 uczelni. Wszyscy trzej reprezentanci AZS UMK znakomicie poradzili sobie z konkurencją, zajmując miejsca na podium. Nataniel Gębicki oraz jego brat Kajusz Gębicki zdobyli brąz w kategorii Kumite indywidualne - 60 kg (walka, klasyfikacja generalna), brązowym medalistą został również Mateusz Ciesielski w kategorii Kumite indywidualne - 75 kg (walka, klasyfikacja uniwersytecka).

Warto dodać, iż Karate WKF jest nową dyscypliną olimpijską, która zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 2020 roku. Instruktorami sekcji AZS UMK Karate WKF są mgr Tomasz Misiak oraz mgr Marek Rzeszotek.

21735598
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2017 TV Toruń