Informacje: *** W niedzielę 23 września o godz. 17.00 Telewizja Toruń przeprowadzi bezpośrednią transmisję z meczu Polskiej Hokej Ligi: KH Energa Toruń - Unia Oświęcim ***

INFORMACJE TV TORUŃ

21-09-2018
Po sąsiedzku u Olendrów

W niedzielę 23 września w Olenderskim Parku Etnograficznym w Wielkiej Nieszawce odbędzie się tegoroczna impreza z cyklu „Żywy skansen”. Spotkanie Po sąsiedzku u olendrów w godz. 11.00-16.00 w nowym oddziale Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Z pomocą miejscowych amatorskich zespołów teatralnych „Janek Wędrowniczek” i „Humoreska”, które przygotowały scenki z życia dawnej osady olenderskiej, ożywione zostaną wnętrza i obejścia domostw. O historii tych zabytkowych budynków, a także o przeznaczeniu pomieszczeń i ich wyposażeniu opowiedzą muzealnicy. O wyznaczonych porach odbędą się pokazy rzemiosł i zajęć domowych, a podczas niektórych będzie można nawet spróbować własnych sił w dawnych pracach mieszkańców wsi.

Tego dnia czeka nas m.in.: młócenie cepem, pokaz pracy wialni, produkcja powrozów, obróbka lnu, tkanie, pranie, plecenie koszy z wikliny, garncarstwo, produkcja trepów, sadzenie krzewów  porzeczek i wyciskanie soku jabłkowego. Nie zabraknie animacji dla małych i dużych, w tym konkurencji sprawnościowych i warsztatów rękodzielniczych, takich jak praca na małych krosnach, stemplowanie tkanin, tworzenie kwiatów z bibuły, malarstwo oraz zdobienie talerzy wzorem cebulowym i słomkowym. Dla miłośników przygód z tajemniczą historią w tle przygotowaliśmy grę terenową o tematyce olenderskiej, opartą na prawdziwych wydarzeniach sprzed lat.

Chętni będą mogli także odwiedzić stoiska z produktami tradycyjnymi, ekologicznymi warzywami, owocami i ich przetworami, a nawet sadzonkami.

Warto wybrać się na „Żywy skansen” drogą wodną – rejsy na wydarzenie organizuje Fundacja „Zamek Dybów i Gród Nieszawa” i Slow Flow Guru. Łodzie wypłyną z przystani Toruń AZS o godz. 10.00 i 12:15, z Wielkiej Nieszawki wracać będą o godz. 13:30 i 16:00. (na rejsy obowiązują osobne bilety, rezerwacja: 601 841 358). Do Olenderskiego Parku Etnograficznego można również dotrzeć rowerami, komunikacją autobusową (www.arrivabus.pl) lub samochodami (dostępne miejsca do parkowania).

Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny (2+4) – 20 zł

21-09-2018
Czas dla Nas

Po wakacyjnej przerwie Toruńska Orkiestra Symfoniczna powraca z cyklem Czas dla Nas ! Powstał on z myślą zarówno o dzieciach, jak i rodzicach. Zajęcia wprowadzają maluchy w świat instrumentów, oswajają z ich brzmieniem, aktywizują do udziału w zabawach, jednocześnie pozwalając opiekunom na chwilę wytchnienia. Wszystkie prowadzone są w sposób przystępny i swobodny, z udziałem profesjonalnych artystów.  Czas dla nas udowadnia, że w świecie muzyki nie brakuje miejsca dla nikogo. A dzieci są najbardziej wymagającą widownią! Dlatego dokładamy wszelkich starań, by nie gasić ich dziecięcego zapału, nie ograniczać ich swobody i rozwijać ich wrażliwość poprzez kontakt z żywą muzyką.

Pierwszy w koncertów w tym sezonie artystycznym już w niedzielę 23 września 2018.

23.09.2018 (niedziela) - godz. 16:00 i 17:15  - Sala Prób CKK Jordanki.

Krasnal Oktawiusz i ciocia Ada zapraszają maluchy, rodziców i dziadków do wspólnej zabawy przy muzyce. Na pierwszym koncercie z cyklu Czas dla nas poznamy rodziny instrumentów. Tak, właśnie tak! Instrumenty, podobnie jak ludzie, mają swoje rodziny, a wśród nich przodków i kuzynów.

Można śmiało powiedzieć, że babcią fletu poprzecznego jest fujarka, praprzodkiem waltorni jest zwierzęcy róg, a harfa wywodzi się od myśliwskiego łuku. Zapraszamy na podwójnie rodzinny koncert!

Bilety:

20 zł - dorosły

10 zł - dziecko

40 zł - rodzinny (1 dziecko + 2 dorosłych)

100 zł - karnet wrzesień 2018 - styczeń 2019 (1 dziecko + 1 dorosły)  

Bilety oraz karnety do nabycia w Kasie CKK Jordanki oraz na stronie www.tos.art.pl

21-09-2018
Koncert w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza  - Andrzej Korycki i Dominika Żukowska - Ballady na dwa serca – koncert. 23 września 2018 r. / niedziela / godz. 18:00 / Dwór Artusa / Sala Wielka. Bilety: 35/40zł.

Koncert Ballady na dwa serca w wykonaniu Dominiki Żukowskiej i Andrzeja Koryckiego to duża dawka zadumy, refleksji, nostalgii i wrażliwości. Program dobrany został tak, aby zaprezentować największe dzieła wielkich autorów, wzbogacając je muzycznymi impresjami z autorskiego repertuaru Andrzeja i Dominiki oraz zapomnianymi pieśniami, które rozbrzmiewały na polskiej scenie w latach 60-tych.

Andrzej Korycki, członek legendarnego zespołu Stare Dzwony w świecie muzycznym zasłynął przede wszystkim jako twórca utworów: Magda, Yacht Rock&Roll, Struna za struną, Chciałem być żeglarzem. Charyzmatyczny wirtuoz głosu i gitary, w ujmujący sposób zjednujący sobie ludzi. Pasjonat, który w niepowtarzalny sposób ukradkiem przemyca do muzyki spokój i ciszę. Obecnie występuje w duecie z Dominiką Żukowską, z którą wspólnie śpiewa utwory autorskie, tradycyjne pieśni o morzu oraz współczesne pieśni kubryku.

Ponadto duet od lat fascynuje się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz znakomitymi tekstów. Podczas koncertów – zarówno po rosyjsku, jak i w polskich tłumaczeniach – duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: Modlitwa, Pożegnanie Polski, Aleksander Siergiejewicz Puszkin, Piosenka o piechocie, Niebieski balonik.

21-09-2018
Sesja sejmiku

Poniedziałkową (24 września) sesję Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego zapoczątkuje uroczystość wręczenia wyróżnień samorządu województwa. Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego otrzyma wieloletni radny województwa kujawsko-pomorskiego Stanisław Pawlak, wręczone zostaną także medale „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” płk. Dariuszowi Żuchowskiemu, zastępcy szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północ-Wschód w Szczecinie, Marcie Kowaliszyn, prezes zarządu Wąbrzeskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski, dr. inż. Januszowi Granatowiczowi oraz kapitanowi Czesławowi Błockiemu.

Jednym z głównych tematów XLIX sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która odbędzie się w poniedziałek 24 września  będzie przedstawienie sprawozdania z realizacji w 2017 roku „Kujawsko-pomorskiego programu na rzecz ekonomii społecznej do roku 2020”.

Marszałek województwa Piotr Całbecki zapozna radnych z informacją dotyczącą realizacji prac nad audytem krajobrazowym dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz  przedstawi stan wdrażania polityki terytorialnej w naszym województwie, w tym instrumentu ZIT.

Radni rozpatrzą także projekt uchwały dotyczący planu zagospodarowania przestrzennego województwa kujawsko-pomorskiego, który stanowi podstawę prowadzenia polityki przestrzennej województwa. Dokument określa długofalową koncepcję rozwoju przestrzennego województwa, wyznacza cele i kierunki rozwoju regionu.

Poza tym  rozpatrzone zostaną  inne projekty uchwał. Między innymi w sprawie zmiany wieloletniej prognozy finansowej województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2018-2038  oraz w sprawie zmiany budżetu województwa na rok 2018.

21-09-2018
Zaproszenie na odsłonięcie

6 października w parku przy ul. Uniwersyteckiej w Toruniu zostanie odsłonięty Pomnik Pamięci Ofiar Mordu Pomorskiego 1939, który upamiętni tysiące osób cywilnych zamordowanych jesienią 1939 roku przez hitlerowców podczas ludobójczej akcji „odpolszczania” polskich ziem, które przyłączono do III Rzeszy. Do uczestnictwa w uroczystości Urząd Marszałkowski zaprasza wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku.

- Pomnik przypomni ogrom zbrodni, która została popełniona na terenie dawnego województwa pomorskiego. Liczbę ofiar, zamordowanych przez hitlerowców, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Do uczestnictwa w uroczystości zapraszam wszystkich mieszkańców regionu, a w szczególności rodziny osób, mieszkańców Pomorza którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego. Lista miejscowości, w których zamordowano odbywały się rozstrzeliwania w załączeniu.

Pomnik Pamięci Ofiar Mordu Pomorskiego 1939 roku stanie w Toruniu na skwerze przy ul. Uniwersyteckiej. Budowę obelisku poparły w przyjętych uchwałach sejmiki województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego oraz Rada Miasta Torunia, ideę wspiera Instytut Pamięci Narodowej.

Koncepcja obejmuje stworzenie w sąsiedztwie toruńskiego Muzeum Etnograficznego parku pamięci, którego centralnym elementem będzie „rozstrzelany dom” – bryła z białego kamienia z dużą wyrwą pośrodku, odsłaniającą metalową płytę z wyrytymi nazwami blisko 400 miejscowości, w których Niemcy dokonywali egzekucji. Obok pojawią się nota historyczna i fragment wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”. Otoczeniem będzie zieleń, ale sama bryła stać będzie na symbolizującej masowy grób „bliźnie w ziemi”, która w założeniu nigdy nie zarośnie trawą. W sąsiedztwie zaplanowano mniejsze kamienne obiekty. W jednym z nich kropla po kropli do niewielkiej niecki kapać będzie woda. To symboliczne wskazanie, że choć od tamtej pory minęło wiele czasu zbrodnia pomorska nigdy nie została rozliczona. Autorem koncepcji pomnika jest znany rzeźbiarz Zbigniew Mikielewicz. Także cały skwer przy ulicy Uniwersyteckiej, na którym trwają obecnie prace, zostanie uporządkowany, wypełniony zielenią, znajdą się na nim ławki i inne obiekty małej architektury. W publicznej zbiórce środków na budowę monumentu oraz zbieraniu ziemi z miejsc kaźni i pochówków pomagali harcerze z hufców i drużyn Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Urząd Marszałkowski zaprasza wszystkich mieszkańców regionu na uroczystość odsłonięcia Pomnika Pamięci Ofiar Mordu Pomorskiego 1939 roku. W szczególności zaprasza rodziny osób, mieszkańców Pomorza, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. Podczas uroczystości poprosi o wpis do księgi upamiętniającej ofiary wraz z wyszczególnieniem miejscowości, z których pochodzili. Prosi także o przyniesienie zdjęć tych osób. Uroczystość przy ulicy Uniwersyteckiej rozpocznie się o godzinie 14.00, poprzedzi ją msza św. w katedrze śś. Janów o godzinie 12.00.

21-09-2018
Filmowe poniedziałki

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Filmowa niespodzianka. 24 września 2018 r. / poniedziałek / Dwór Artusa / Artus Cinema. Seanse: godz. 15:30, godz. 18:30. Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona / Bezpłatne wejściówki do odbioru pół godziny przed seansem - Jednej osobie przysługują 2 wejściówki / Brak możliwości rezerwacji wejściówek.

To kolejna już ekranizacja biografii genialnego artysty, którą będziemy mogli obejrzeć w ramach Filmowego poniedziałku. Historia smutku, goryczy i nienawiści, które mogą zepchnąć człowieka w otchłań najmroczniejszych marzeń i zbrodni.

Film o rywalizacji dwóch cenionych artystów. Ten, obdarzony mniejszymi zdolnościami, nie może wybaczyć Bogu, że nie otrzymał od Niego wystarczającego talentu by konkurować z mistrzem. Obmyśla misterny plan wkupienia się w łaski rywala i doprowadzenia go na skraj wytrzymałości, która ma popchnąć go do rychłej śmierci. Do tej pory prawy człowiek jest gotowy poświęcić wszystko i sprzedać duszę diabłu, aby arogancki i pozbawiony jakichkolwiek zasad mężczyzna przestał być ulubieńcem arystokracji i ludu.

Jak zawsze projekcja poprzedzona będzie krótkim filmoznawczym komentarzem, w którym zawarte zostaną ciekawostki i anegdoty przybliżające produkcję.

29430042
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń