INFORMACJE TV TORUŃ

25-05-2018
Utrudnienia na Starówce

W związku z organizacją kolarskich Mistrzostw Polski Kobiet w Kryterium Ulicznym na obszarze Zespołu Staromiejskiego Torunia w niedzielę 27 maja 2018 r. od godziny 15:30 do godziny 17:30 zostaną wprowadzone tymczasowe zmiany w organizacji ruchu. Nie będzie możliwy wjazd samochodami na teren Zespołu Staromiejskiego od strony:

•          Alei Jana Pawła II (zamknięty zjazd z mostu Józefa Piłsudskiego Ślimakiem Getyńskim na Bulwar Filadelfijski),

•          Bulwarem Filadelfijskim od wysokości ul. Wola Zamkowa,

•          Bulwarem Filadelfijskim od wysokości Alei 500-lecia,

•          południową częścią ul. Piekary (od ul. Kopernika).

W czasie rozgrywania wyścigu, tj. od 15:45 do ok. 17:30 w dniu 27 maja 2018 r., z uwagi na bezpieczeństwo kibiców i zawodniczek trasa wyścigu zostanie zamknięta, będzie też utrudniony wyjazd poza obszar objęty wyścigiem zaparkowanych pojazdów na ulicach: Bankowa, Ciasna, Kopernika, Łazienna, Mostowa, Św. Ducha, Św. Jana, Rabiańska, Żeglarska. Wyjazd będzie możliwy ul. Kopernika jedynie za zgodą służb porządkowych wyścigu. Uprzejmie prosimy o wcześniejsze przeparkowanie pojazdów lub o wyjazd poza obręb trasy wyścigu przed lub po imprezie sportowej.

W czasie rozgrywania wyścigu przekraczanie przez pieszych wyznaczonej trasy wyścigu będzie mogło odbywać się jedynie za zgodą służb porządkowych wyścigu.

25-05-2018
Spektakle w Muzycznym

Nadchodzące dni w Teatrze Muzycznym wypełniają przygotowania do najbliższych spektakli. Propozycją na niedzielny wieczór (27.05) będzie Musicodrama 3 – spektakl kieszonkowy, natomiast w poniedziałek i wtorek wyjątkowa gratka dla miłośników amatorskiego teatru! Na deskach Muzycznego wystąpią bowiem młodzi aktorzy, uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W Teatrze to 27 maja będzie prawdziwym Dniem Matki. A wszystko dlatego, że w Musicodramie główne role grają Bożena Zawiślak-Dolny oraz Katarzyna Zawiślak-Dolny – czyli w rzeczywistości matka i córka. Musicodrama natomiast również porusza problem odwiecznego konfliktu pokoleń, w którym uczestniczą… Matka i Córka. Obie biorą udział w teatralnym castingu, nieświadome faktu, że zarówno na scenie jak i poza nią, przyjdzie im zawalczyć o główną rolę.

Spektakl: 27 maja, godz. 19:00

Bilety: 35 zł normalny | 30 zł ulgowy

Czas trwania: 70 min.

Kopernik: Sięgając gwiazd - spektakl uczniów I LO im. Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kopernik: Sięgając gwiazd to sztuka opowiadająca o życiu Mikołaja Kopernika, wykonana przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. W sposób żartobliwy, czerpiąc z motywów i faktów historycznych, przedstawia historię jego przyjaźni, miłości oraz rywalizacji z życiowym wrogiem – Janem Dantyszkiem. Wszystko to w fantastycznej oprawie muzycznej, z muzyką na żywo.

Spektakle: 28 i 29 maja, godz. 19:00

Bilety: 10 zł

25-05-2018
Zmiany na Placu Chrapka

Przebudowa placu Chrapka nabiera tempa. Od najbliższego wtorku (29 maja) na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu. Na ulicy Warneńczyka jeden pas zostanie wyłączony z ruchu.

Plac Chrapka to newralgiczny punkt na mapie komunikacyjnej miasta. Główny front robót obejmuje w tej chwili południową jezdnię ulicy Przy Kaszowniku. Na wyłączonej z ruchu jezdni, do tej pory wykonano roboty rozbiórkowe, przebudowano kolizje energetyczne i  teletechniczne oraz wykonano dolne warstwy konstrukcyjne jezdni.  Na wlocie zachodnim ronda ustawiono  krawężniki.

Równolegle na wylocie w kierunku placu Pokoju Toruńskiego trwają prace związane z budową kolektora deszczowego. Po jego wybudowaniu  rozpoczną się w tym miejscu roboty drogowe. Trwa układanie kabla, który zasili  nową sieć trakcji tramwajowej.

W związku z pracami na południowej jezdni ulicy Przy Kaszowniku, ruch dwukierunkowy odbywa się jezdnię północną, czyli tą od strony cmentarza. Na wysokości sklepu Netto przejeżdżamy przez torowisko,  specjalnie przygotowanym przejazdem przez torowisko.  Dla zapewnienia bezpieczeństwa w tym miejscu została zamontowana sygnalizacja świetlna.  Na skrzyżowaniu placu Chrapka została utrzymana relacja z pierwszeństwem z Bydgoszczy w kierunku Gdańska. Przystanek autobusowy Przy Kaszowniku został przeniesiony z jezdni zachodniej na jezdnię wschodnią. Dojście do przystanku jest możliwe tymczasowym przejściem dla pieszych od strony wschodniej ulicy Przy Kaszowniku. 

Od najbliższego wtorku (29 maja) front robót poszerzy się o roboty rozbiórkowe na ulicy Warneńczyka (wylot na Gdańsk).  Jezdnia zostanie ograniczona do jednego pasa ruchu do wysokości przystanku autobusowego. Z uwagi na   bezpieczeństwo zwężony zostanie również chodnik wzdłuż ulicy.

Całość prac potrwa do  26 marca 2019 roku i kosztuje 20 095 671,40 zł. Jest realizowana z unijnym dofinansowaniem.

25-05-2018
Korekty w rozkładach

Na wnioski pasażerów od poniedziałku 28 maja 2018 r. wprowadzone zostaną korekty w rozkładach jazdy autobusów linii nr 17 i 28.

Autobus linii nr 17 odjeżdżający z pętli "Uniwersytet" o godzinie 8:00 kursować będzie przez przystanek "Kociewska", a kurs autobusu linii nr 28 z pętli "Mazowiecka" zostanie przesunięty z godziny 16:39  na 16:38 i będzie również wykonywany przez przystanek "Kociewska".

25-05-2018
Absolutoryjna sesja sejmiku

Głównym punktem poniedziałkowej (28 maja) sesji będzie głosowanie nad sprawozdaniem finansowym województwa i wykonaniem budżetu za ubiegły rok oraz nad absolutorium dla zarządu województwa. W porządku obrad także projekt uchwały w sprawie nowego podziału regionu na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku.

Sejmikowa Komisja Rewizyjna, po uwzględnieniu opinii wszystkich komisji stałych sejmiku oraz opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, zaopiniowała pozytywnie sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2017 i rekomenduje sejmikowi udzielenie absolutorium zarządowi. Ostateczną decyzję podejmie sejmik podczas poniedziałkowego posiedzenia. Zgodnie ze statutem województwa uchwałę w sprawie absolutorium sejmik podejmuje bezwzględną większością głosów.

Ważnym puntem obrad będą debata i głosowanie nad projektem uchwały w sprawie nowego podziału obszaru województwa kujawsko-pomorskiego na okręgi wyborcze w wyborach do sejmiku województwa. Powodem zmian jest spadek liczby mieszkańców województwa. Dlatego, zarządzeniem wojewody z lutego 2018, liczba mandatów do sejmiku została zmniejszona z obecnych 33 do 30. Będąca tego konsekwencją konieczność zmiany granic okręgów wyborczych jest wymuszona przepisami Kodeksu wyborczego, które ustalają wymóg jednolitej normy przedstawicielstwa (liczby mieszkańców przypadających na jeden mandat) oraz liczbę radnych wybieranych w jednym okręgu (od 5 do 15). Więcej informacji: http://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/32361-nowe-okregi-wyborcze-do-sejmiku-decyduje-arytmetyka 

Pozostała część sesji zdominują sprawy związane z ochroną środowiska. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska przedstawi informację o stanie środowiska w naszym województwie w roku minionym. Radni rozpatrzą uchwałę w sprawie Parku Krajobrazowego Góry Łosiowe, który powstanie na terenie gmin Grudziądz i Rogóźno.

W uroczystej części obrad zaplanowano podsumowanie tegorocznej edycji Regionalnego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym. Przedstawiciele zwycięskich szkół odbiorą nagrody. Na poziomie gimnazjalnym w konkursie triumfował  Zespół Szkół w Dobrzejewicach w powiecie toruńskim. Na poziomie ponadgimnazjalnym nagrodzimy Liceum Ogólnokształcące nr 6 w Bydgoszczy, I liceum Ogólnokształcące w Toruniu i Zespół Szkół Niepublicznych im. J. Szatowskiego w Janowcu Wielkopolskim w powiecie żnińskim.

25-05-2018
Wykład w Wozowni

Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu zaprasza na: Ogrody i przestrzenie publiczne wielkich wystaw światowych i ich rola w „upięknieniu” miast – wykład Izabeli Sykty. 28.05.2018 (poniedziałek), godz. 17.00, wykład w ramach cyklu „Architektura w Wozowni” / autorka projektu: Teresa Dudzińska. Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, ul. Ducha Św. 6, wstęp wolny.

Miasta, przygotowujące się do organizacji wystawy światowej, musiały zmierzyć się z przyjęciem milionów zwiedzających. Chodziło nie tylko o architekturę obiektów i pawilonów ekspozycyjnych, ale także o przestrzenie wokół nich i w samym mieście, by stanowiły wygodne i atrakcyjne miejsce rekreacji i odpoczynku po trudach zwiedzania, a jednocześnie dostarczały estetycznej satysfakcji i były wizytówką miasta. Konkurencja pomiędzy kolejnymi gospodarzami Expo sprawiała, że aranżacja przestrzennej oprawy tak wielkiego wydarzenia była nadzwyczajna, zachwycająca, zaskakiwała oryginalnością i pięknem rozwiązań, inspirowała twórców – architektów, urbanistów, architektów krajobrazu, ogrodników, ale też malarzy, poetów, reżyserów filmowych. Wielka Wystawa Kolumbijska w Chicago w 1893 roku, gdzie na wybrzeżu jeziora Michigan wyczarowano malowniczy krajobraz miasteczka ekspozycyjnego White City z monumentalnymi budowlami, rzeźbami, placami, kanałami wodnymi oraz swobodnie komponowanymi parkami (dla miejscowej publiczności stanowił atrakcyjną antytezę ponurego środowiska urbanistycznego ówczesnych amerykańskich miast), dała początek nowemu podejściu do kwestii planowania miast, przeradzając się w ruch społeczny na rzecz ich „upięknienia” – City Beautiful Movement. W większości przypadków obiekty i pawilony wystawowe były rozbierane po zakończeniu wystawy. Ogrody i place pozostawały – stając się często zaczątkiem nowych miejskich parków czy monumentalnych założeń urbanistycznych, w których rozmachu i wyrafinowanej kompozycji krajobrazowej do dzisiaj odczuwalny jest genius loci wielkich wystaw. (Izabela Sykta)

Izabela Sykta, dr inż. architekt, w 1993 roku ukończyła studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, w 2008 otrzymała tytuł doktora. Od 1994 roku jest pracownikiem dydaktycznym w Instytucie Architektury Krajobrazu WAPK; od 2011 należy do Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu.

27569925
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2018 TV Toruń