INFORMACJE TV TORUŃ

23-08-2019
Koncertowo i kosmicznie

Koncerty znamienitych polskich gwiazd, improwizacyjny spektakl teatru ruchu, wystawa sztuki współczesnej czy świetlna rowerowa masa krytyczna - 11. Bella Skyway Festival to nie tylko zachwycające świetlne instalacje i zapierające dech w piersiach mappingi, ale także wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących. Każdy będzie mógł wziąć udział w specjalnych pokazach filmów dokumentalnych National Geographic, zobaczyć najnowszy model Toyoty Supra czy wziąć udział w warsztatach fotograficznych. A na deser - konkurs fotograficzny z atrakcyjnymi nagrodami!

Konkurs z atrakcyjnymi nagrodami i warsztaty fotograficzne

Na Bella Skyway Festival toruńską Starówkę można oglądać w całkowicie innym świetle - dosłownie oraz w przenośni. Kolorowe iluminacje oraz gotycka architektura stanowią połączenie, którego nie widzi się na co dzień. Niewątpliwie takie momenty należy zatrzymać.

W związku z tym TAK organizuje konkurs fotograficzny pod nazwą "Uchwyć blask Bella Skyway". Na wyróżnionych czekają festiwalowe gadżety. Autorzy najlepszych zdjęć mogą liczyć na nagrody specjalne - tatuaż wykonany przez Phoenix Rising Tattoo i srebrną biżuterię ufundowaną przez firmę Ada-Plus! Fotografie należy wysyłać pod adres konkurs@bellaskyway.pl w terminie do 1 września 2019 roku.

W ramach festiwalu odbędą się warsztaty pod okiem uznanych fotografików, trwające około 120 minut: 30 minut teorii oraz 90 minut spaceru po festiwalu. Uczestnicy obowiązkowo przynoszą statywy, aparaty kompaktowe z manualnymi nastawami i "lustrzanki". Warsztaty w grupach maksymalnie 12-osobowych. Obowiązują zapisy, więcej informacji: https://www.facebook.com/TorunskaSzkolaFotografii/. Partnerem wydarzenia jest Toruńska Szkoła Fotografii.

Moc koncertów podczas festiwalu!

Podczas Bella Skyway Festival w ramach inauguracji swojej impresaryjnej, w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki wystąpią gwiazdy polskiej muzyki. 22 sierpnia na scenie pojawi się Wojciech Waglewski z synami. Koncert zatytułowany Waglewski Fisz Emade to przede wszystkim album "Matka, Syn, Bóg", który powstawał od kwietnia do sierpnia 2013. Jego producentem muzycznym jest Emade, który także gra we wszystkich utworach na perkusji. Słowa napisali Fisz (głos, gitara basowa) i Wojciech Waglewski (głos, gitary).

24 sierpnia w CKK Jordanki wystąpi kapela Bednarek na czele z Kamilem Bednarkiem. To zespół, który narodził się w 2012 roku, a ich pierwsza płyta "Jestem." ponad 12 miesięcy utrzymywała się w zestawieniu OLiS. 1 grudnia 2017 ukazał się najnowszy album Kamila Bednarka "TALIZMAN", który po paru miesiącach okrył się złotem.

Ostatniego dnia festiwalu, 25 sierpnia w ramach Sceny Muzycznej 11. Bella Skyway Festival na Jordankach będzie koncert z okazji 40-lecia Dżemu. Mówi się o nich "polscy Rolling Stonesi". I faktycznie - coś w tym jest. Choćby ze względu na źródła muzyki, żonglowanie stylami, konsekwencję. Ze względu na staż, pod względem którego coraz mniej mają równych. Koncerty przygotowane przez CKK Jordanki.

Filmowa podróż w kosmos z National Geographic

W kinie Centrum, w dniach 24 - 25 sierpnia o godz. 14:00, widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć dwie niezapomniane produkcje National Geographic, związane z 50. rocznicą lądowania człowieka na Księżycu. Pierwszą z nich będzie "Missions to the Moon", która opowiada o kluczowych momentach programu kosmicznego NASA pn. "Apollo" oraz amerykańskiego planu wylądowania na Księżycu przed rokiem 1970.

Drugą z propozycji będzie "Back to the Moon" - kronika zawierająca tragiczne momenty i historyczne sukcesy programu Apollo. Partnerami wydarzenia są National Geographic oraz Science Now. Wstęp na pokazy jest bezpłatny!

Spektakl i wystawa w CSW

W czasie Festiwalu Bella Skyway toruńskie CSW zaprezentuje trzy prace ze swojej Kolekcji sztuki. Będą to: "Dwa reflektory naprzeciwko" Jana Berdyszaka (1983/2012), "Mesures a prendre" Piotra Kowalskiego (1969) oraz "Skanowanie" Joachima Fleischera (2009-2010). Wybrane obiekty są ściśle związane z otoczeniem, w którym funkcjonują, a światło - jako główny element prezentowanych prac - działa na przestrzeń w szerokim, często pełnym sprzeczności zakresie. Wystawa podczas festiwalu otwarta w godz. 12:00 - 24:00. Wystawa przygotowana przez CSW "Znaki Czasu".

To jednak nie jedyne atrakcje w CSW w dniach 20 - 25 sierpnia. Już 23 i 24 sierpnia w godz. 21:00 i 22:00 wystawiony zostanie interdyscyplinarny spektakl teatru ruchu "Planeta PX9". Pokaz przygotowany przez polsko-ukraińską młodzież w ramach projektu "Wchodzimy na afisz", to akt kreacji nowej, nieistniejącej planety przez tancerzy/performerów. Poprzez działania improwizacyjne wykreują sposób poruszania się i współistnienia jej mieszkańców oraz model panujących na niej zwyczajów. W procesie twórczym spróbują doświadczyć tego, jak można się poruszać w miejscu, gdzie grawitacja nie istnieje lub tam, gdzie jest ona tak silna, że ruch staje się prawie niemożliwy. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki!

Spektakl zrealizowany w ramach projektu "Wchodzimy na afisz", sfinansowanego przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży.

Pełen program festiwalowych atrakcji, łącznie z informacjami organizacyjnymi dotyczącymi m.in. dodatkowych kursów komunikacji miejskiej, zamknięcia niektórych ulic oraz parkingów buforowych znaleźć można na stronie festiwalu: www.bellaskyway.pl/program.

23-08-2019
Świadkowie poszukiwani

Toruńscy policjanci poszukują świadków wypadku drogowego z udziałem pieszej oraz rowerzysty, do którego doszło 22 sierpnia na skrzyżowaniu ulic: Kraszewskiego i Matejki.

W czwartek 22 sierpnia, około godziny 12.10, na prawidłowo oznakowanym przejściu dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Kraszewskiego i Matejki przechodząca przez pasy w kierunku ulicy Bema 86-letnia kobieta została potrącona przez rowerzystę. Kierujący rowerem jechał po pasach w przeciwnym kierunku. Dodatkowo na kierownicy roweru przewoził innego mężczyznę. W wyniku tego zdarzenia kobieta upadła na jezdnię. Z obrażeniami ciała poszkodowana została przewieziona do szpitala. Sprawca wraz z pasażerem oddalili się z miejsca zdarzenia.

Świadków tego wypadku, bądź osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie, a które mogłyby przyczynić się do ustalenia tożsamości mężczyzn poruszających się rowerem, Policja prosi o pilny kontakt osobiście: w Komisariacie Policji Toruń-Śródmieście, ul. PCK 2 lub telefonicznie pod numerem: 56–641-24-52, 56-641-24-30 lub 112.

23-08-2019
Dożynki w Ciechocinku

Już w najbliższą niedzielę (25 sierpnia) – kujawsko-pomorskie wojewódzkie święto plonów, zorganizowane wspólnie z diecezją włocławską, odbędzie się w Ciechocinku. W programie m.in. korowód dożynkowy, koncert strażackiej orkiestry dętej, gwiazdy kabaretu i sceny rockowej, a na koniec dyskoteka pod gwiazdami. Przed południem przed ciechocińską kolegiatą będzie można obejrzeć najpiękniejsze wieńce dożynkowe. Godzinowy program: https://kujawsko-pomorskie.pl/pliki/2019/wiadomosci/20190816_dozynki/dozynki.pdf 

Na dożynkowe uroczystości, zakończone dobrą zabawą, zapraszają marszałek Piotr Całbecki i przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober, biskup ordynariusz włocławski Wiesław Mering, burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz i starosta powiatu aleksandrowskiego Lidia Zwierzchowska.

- Składam serdecznie podziękowania tym wszystkim, dzięki którym kujawsko-pomorska wieś dotrzymuje kroku europejskim potentatom na niełatwym rynku produkcji żywności. Życzę sukcesów w realizacji tej misji i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Rolnictwo jest jednym z najważniejszych ogniw kujawsko-pomorskiej gospodarki, rolnicy są filarami regionalnej społeczności – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Wydarzenie rozpocznie (ok. godz. 13.00) uroczysta msza święta w ciechocińskiej kolegiacie św. św. Piotra i Pawła, pod przewodnictwem biskupa  Meringa. Po zakończeniu eucharystii korowód dożynkowy przemaszeruje do muszli koncertowej w Parku Zdrojowym, gdzie przewidziane są oficjalne wystąpienia i ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych rolnikom i osobom zasłużonym dla rozwoju polskiego rolnictwa.

Początek części artystycznej ok. godz. 17.00. W Parku Zdrojowym koncertować będzie orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Aleksandrowie Kujawskim, a po niej na scenie pojawi się Zespół Pieśni i Tańca Kujawy. Po ludowych klimatach przyjdzie czas na kabaret – dożynkową publiczność rozśmieszać będą Cezary Żak i Artur Barciś. Gwiazdą wieczoru będzie zespół rockowy Red Lips.

Jak przystało na dożynki, finałem będzie zabawa taneczna pod gołym niebem. Początek ok. godz. 21.00.

 Dożynkom wojewódzkim tradycyjnie towarzyszą konkursy wieńców dożynkowych oraz stoiska promocyjne powiatów i lokalnych grup działania.

Starostami dożynek są Natalia i Sławomir Jaskólscy, którzy prowadzą stuhektarowe gospodarstwo rolne w Kaniewie w powiecie aleksandrowskim, specjalizując się w produkcji buraków, pszenicy i rzepaku oraz hodowli bydła opasowego (stado liczące 140 sztuk). Gospodarstwo jest w pełni zmechanizowane, nowoczesny park maszynowy to m.in. efekt dobrego wykorzystania unijnych dotacji na modernizację rolnictwa. Sławomir Jaskólski zasiada w aleksandrowskiej Radzie Powiatowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

23-08-2019
Rodzinnie w Ogrodzie

Tradycyjnie, Ogród Zoobotaniczny zaprasza na festyn rodzinny na zakończenie wakacji. Odbędzie się on 25 sierpnia (niedziela) w godzinach od 12:00 do 15:30.

O dobry humor zadbają klauni z grupy „Mirabilo Atrakcje na Imprezy”. Będą animacje dla dzieci, zabawy cyrkowe, malowanie twarzy oraz konkursy wiedzy o zwierzętach. Jednak najważniejszym wydarzeniem będzie możliwość zaproponowania imion dla urodzonych w tym roku w naszym Ogrodzie zwierząt: takina miszmi oraz alpaki. Będziecie też mogli odwiedzić stoisko edukacyjne Fundacji „Leśna Droga”, zaopatrzyć się w oryginalne upominki na stoiskach lokalnych rękodzielników, m. in. : Fundacji „Arkadia”, „Lawenda Pod Trójką”, „Rękodzieło Rubach”. Specjalne stoisko przygotuje również Uzdrowisko Ciechocinek S.A., gdzie będzie można napić się wody mineralnej i zakupić produkty na bazie ciechocińskiej soli. Czy są wśród Was fani "Gwiezdnych Wojen" - jeśli tak, to będziecie mogli spotkać się z członkami „Rebel Legion Eagle Base” oraz „Polish Garrison 501st Legion” i zrobić pamiątkowe fotografie.

Festyn jest dodatkową atrakcją – obowiązuje bilet wstępu do Ogrodu.

Uczestnictwo w Festynie oznacza wyrażenie zgody na publikowanie fotografii uczestników w celach dokumentacji wydarzenia oraz promocji OZB.

23-08-2019
Pożyczki dla przedsiębiorców

300 milionów złotych w formie pożyczek trafiło do przedsiębiorców z naszego regionu za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego. Od początku działalności spółka samorządu województwa udzieliła firmom prawie 2,9 tysiąca pożyczek.

- Instrumenty zwrotne są ważnym elementem kreowania polityki gospodarczej województwa. Ich zaletą jest to, że środki wracają do budżetu. Staramy się dostosowywać naszą ofertę do potrzeb przedsiębiorców. Małe i średnie firmy są bazą rozwoju gospodarczego w naszym regionie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ze względu na niekomercyjny charakter działalności, pożyczki KPFP oferowane są przedsiębiorcom na bardzo atrakcyjnych warunkach – z niskim oprocentowaniem, bez prowizji. Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundusz wpiera firmy sektora małych i średnich przedsiębiorstw na różnym etapie rozwoju i z różnymi potrzebami.

Dla osób, które dopiero chcą rozpocząć działalność gospodarczą, przeznaczona jest pożyczka na założenie własnej firmy w kwocie do 50 tysięcy złotych. Pożyczkę spłacać można przez 5 lat, a oprocentowanie wynosi zaledwie 0,5%. Dzięki temu wsparciu w regionie powstały 884 firmy.

Z kolei dla przedsiębiorstw już działających, funkcjonujących krócej niż 5 lat, przygotowana została mikropożyczka do 100 tysięcy złotych. Oprocentowanie kształtuje się w przedziale od 0,94 do 2,87. Pieniądze można przeznaczyć na inwestycje służące rozwojowi firmy, a część pożyczki (do 50%) także na związane z nimi cele obrotowe.

Jeśli potrzeby firmy są większe, można skorzystać z „małej” lub „dużej” pożyczki inwestycyjnej w kwocie od 300 tysięcy do 1 miliona złotych, której część możne być przeznaczona na cele obrotowe (oprocentowanie: 0,87-2,87%). Dla firm chcących rozwijać działalność na rynkach zagranicznych lub wprowadzać innowacje w zakresie używanych w przedsiębiorstwie technologii informacyjno-komunikacyjnych, przeznaczona jest pożyczka na zmianę modelu biznesowego.

Odpowiednią ofertę znajdą też w KPFP przedsiębiorcy, którzy chcą zakupić nieruchomości pod prowadzoną działalność lub poszukują kapitału na bieżące wydatki obrotowe.

Informacje dotyczące pożyczek unijnych Kujawsko-Pomorskiego Funduszu Pożyczkowego, wraz z danymi kontaktowymi do biur i punktów obsługi klienta w Toruniu, Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu, można znaleźć na stronie www.kpfp.org.pl.

23-08-2019
Kilometry dla Torunia

Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.

Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany dystans, spalone kalorie. Przebyte szlaki oznacza na mapie. Można wybrać spośród 10 aktywności.

Do rywalizacji należy dołączyć za pomocą bezpłatnej aplikacji Rowerowa Stolica Polski, w której należy wybrać Toruń jako miasto, dla którego zbieramy punkty.

Aplikacja do pobrania:

    w App Store

    w Google Play

Dodatkowo, już niedługo, w całym mieście zawisną również plakaty, które ułatwią ściągnięcie aplikacji, dzięki czemu będzie mogli zacząć zdobywać kilometry dla Torunia. Przypominamy, że rywalizacja startuje już 1 września br.

Poza Toruniem do akcji zgłosiło się 25 miast prezydenckich: Biała Podlaska, Białystok, Bydgoszcz, Chełm, Chorzów, Ciechanów, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Inowrocław, Jastrzębie Zdrój, Kielce, Koszalin, Leszno, Łódź, Mysłowice, Olsztyn, Piekary Śląskie, Przemyśl, Słupsk, Suwałki, Świętochłowice, Świnoujście, Warszawa i Włocławek.

Głównym celem rywalizacji jest propagowanie aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu oraz wdrażanie idei smart city w miastach.

Pomysłodawcy tego przedsięwzięcia chcieli stworzyć projekt na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez Włochów, lecz została zawieszona w 2018 r.

Rywalizacja jest organizowana przez Miasto Bydgoszcz i odbędzie się we wrześniu 2019 roku. Narzędziem umożliwiającym rywalizację miast będzie darmowa aplikacja ROWEROWA STOLICA POLSKI.

Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostanie na stałe w posiadaniu zwycięskiego miasta.

Dzięki udziałowi w akcji, każde miasto otrzyma także tzw. „mapę ciepła”, która w sposób szczegółowy pokaże jakimi drogami, ścieżkami czy szlakami poruszali się uczestnicy rywalizacji. Ułatwi to w przyszłości odpowiednie planowanie nowych ścieżek rowerowych czy małej infrastruktury rowerowej w mieście.

Jeśli jeździsz rekreacyjnie na rowerze i jesteś posiadaczem telefonu komórkowego, będziesz mógł wziąć BEZPŁATNIE udział w rywalizacji. Wystarczy pobrać darmową aplikację „Rowerowa Stolica Polski” i wybrać miasto, dla którego chcesz zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik przebywający poza granicami kraju może również przystąpić do rywalizacji na rzecz wybranego przez siebie miasta.

Będzie można również uczestniczyć w rywalizacji grupy utworzonej w ramach miasta, np. pomiędzy szkołami, firmami czy stowarzyszeniami. Rywalizacja będzie rozgrywała się wtedy bezpośrednio w danym mieście tworząc niezapomniane sportowe emocje!

A dla stu najbardziej aktywnych użytkowników Wydział Sportu i Rekreacji przygotował 100 koszulek Toruń Europejskie Miasto Sportu 2019 a TKK Pacific ufundował 100 bidonów rowerowych.

Udział w zabawie, która rusza 1 września, będzie dla uczestników bezpłatny.

32386892
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń