INFORMACJE TV TORUŃ

25-06-2019
Nagrody Prezydenta

We wtorek 25 czerwca o godz. 18:00 w Dworze Artusa rozpoczęła się uroczysta gala wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Torunia za rok 2018. Wyróżnienia zostały wręczone w 13 kategoriach.

Nagrody wręczono po raz 24. Te wyjątkowe wyróżnienia są przyznawane osobom fizycznym raz w roku za szczególne osiągnięcia w poprzednim roku kalendarzowym lub za całokształt działalności. Do tej pory nagrodzono 243 osoby.

Lista nagrodzonych:

    1) przedsiębiorczość i ekonomia społeczna – Sławomir Intek

    2) innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży - Elżbieta Szczypińska

    3) nauka - dr hab. Grażyna Dąbrowska, dr Justyna Boniecka, Olga Narbutt

    4) ochrona zdrowia - lek. med. Piotr Hubert

    5) wydarzenie kulturalne - Martyna Wojtczak, Andrzej Ziółkowski

    6) człowiek kultury - Krystyna Szalewska-Gałdyńska

    7) ochrona dziedzictwa narodowego: w tym ochrona zabytków, pielęgnacja tradycji, upamiętnianie historycznych wydarzeń, miejsc oraz postaci - Barbara Kwiatkowska, Monika Jędrzejewska-Gmiterek, Piotr Sokoll, Krzysztof Bartoszyński, Michał Gmiterek

    8) promocja miasta - Adriana Andrzejewska, Mikołaj Kuras

    9) sport – Kazimierz Stafiej

    10) wydarzenie sportowe - Iwona Grużlewska, Wojciech Szymański

    11) postawa obywatelska lub ofiarność - Katarzyna Gucajtis

    12) ochrona środowiska naturalnego - Jerzy Piotrowiak

    13) turystyka: atrakcje, gastronomia, hotele - Halina Mazurkiewicz

25-06-2019
Kasa krócej

Uwaga pasażerowie! Z uwagi na warunki atmosferyczne (wysokie temperatury) Punkt kasowy przy ul. Szosa Okrężna 62 – 82 w Toruniu w okresie do 28 czerwca 2019 roku będzie czynny w godzinach 9:00 do 15:00.

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza do korzystania z punktów kasowych przy CH PLAZA (ul. Broniewskiego 90) i ul. Sienkiewicza 24/26. MZK przeprasza za utrudnienia.

25-06-2019
O Alzheimerze

Piknik „Alzheimer – członek rodziny?” odbędzie się w środę 26 czerwca, o godzinie 15:00 w Dworze Artusa.

O chorobie Alzheimera i innych formach demencji wiemy cały czas za mało. Odpowiednia wiedza i doświadczenie są niezbędne przy rozpoznawaniu pierwszych symptomów choroby oraz później, w opiece nad osobą chorą. Wydarzenie adresowane jest w głównej mierze do opiekunów osób chorujących na Alzheimera i inne formy demencji, środowisk działających na rzecz seniorów oraz wszystkich, których interesuje tematyka demencji. Spotkanie będzie dobrą okazją do zadawania pytań na temat objawów choroby, skutecznej diagnostyki oraz form wsparcia. Poza tym będzie można skorzystać z indywidualnych porad: pielęgniarki, psychologa, terapeuty, dietetyka oraz prawnika.

Po spotkaniu projekcja filmu o tematyce związanej z chorobą Alzheimera, która odbędzie się w Centrum Sztuki Współczesnej.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Skoordynowana opieka środowiskowa skierowana do osób z chorobą otępienną i ich opiekunów” (POWR.04.01.00-00-DI01/17), dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój.

Organizatorem spotkania jest Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu oraz Fundacja TZMO „Razem Zmieniamy Świat”.

Wstęp jest bezpłatny.

25-06-2019
Wyrok po strzelaninie

W Sądzie Okręgowym zapadł we wtorek 25 czerwca wyrok w sprawie strzelaniny, do jakiej doszło w lipcu 2017 roku na Bydgoskim Przedmieściu. U zbiegu Mickiewicza i Matejki trzej mężczyźni strzelali z pistoletu, rakietnicy i wiatrówki do samochodu konkurencyjnej grupy kiboli. Zostali skazani na 13, 5 i 4 lata więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

25-06-2019
Handlował lekami

W ostatni weekend policjanci doprowadzili do prokuratury Rejonowej Toruń-Wschód mężczyznę, który nielegalnie wprowadzał do obrotu produkty lecznicze.

Na nadawanie podejrzanych przesyłek uwagę zwrócili funkcjonariusze Kujawsko- Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu. To pozwoliło namierzyć i zatrzymać 23-latka, w którego pojeździe oraz w mieszkaniu znaleziono specyfiki lecznicze, jakie miały trafić do potencjalnych odbiorców poza naszym krajem. Mężczyzna usłyszał 13 zarzutów obrotu środkami farmaceutycznymi bez zezwolenia. Grozi mu teraz do 2 lat więzienia.

25-06-2019
Zatrzymali oszustkę

28-letnia kobieta doprowadziłaby bank do strat w kwocie  sięgającej kilkadziesiąt  tysięcy złotych. Z  ust  policjantów zatrzymana usłyszała zarzut przedłożenia fałszywego zaświadczenia o zatrudnieniu, co zakwalifikowano jako oszustwo kredytowe. Grozi  jej  teraz do 5 lat więzienia.  

W dniu 21 czerwca policjanci kryminalni chełmżyńskiego komisariatu w jednym z tamtejszych  banków  na gorącym uczynku zatrzymali  kobietę, która próbowała oszukać jego pracowników.

Funkcjonariusze już wcześniej mieli wiedzę, że zatrzymana  może  starać się o wysoki kredyt. Ustalili również, że w tym celu złożyła nawet stosowne dokumenty w jednej z placówek bankowych. Po dokładnej weryfikacji wszystkich danych w nich zawartych wyszło na jaw, że zaświadczenie o  zatrudnieniu zostało sfałszowane. Według niego kobieta miała być zatrudniona w jednym z gdańskich butików i miała tam zarabiać kilkanaście tysięcy złotych. Wobec czego to sfałszowane zaświadczenie zawierało dane o  istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego.  

Gdyby ta sytuacja nie została w porę wykryta  kobieta  doprowadziłby bank do strat w kwocie  sięgającej  45 tysięcy złotych. O  taką właśnie kwotę starała się w złożonym  wniosku  kredytowym wspomniana  28-latka.

Zatrzymana z ust  policjantów usłyszała zarzut przedłożenia fałszywego  zaświadczenia o zatrudnieniu  w celu uzyskania kredytu co jest kwalifikowane jako oszustwo kredytowe.

25-06-2019
Listy z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął największą masową wysyłkę Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Wystarczy, że na koncie została zapisana, chociaż jedna składka emerytalna, by znaleźć się w gronie odbiorców listu z ZUS. Maksymalnie do końca sierpnia list trafi do ok. 20,5 milionów Polaków. Blisko 2,5 mln z nich otrzyma tą korespondencję elektronicznie, na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Informacja o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU) to przede wszystkim szczegółowe dane o naszym koncie emerytalnym na 31 grudnia 2018 r. Zakład musi przygotować ją dla każdej osoby, która ma odłożony choćby 1 grosz na koncie emerytalnym w ZUS. W naszym regionie IOSKU trafi do około miliona osób – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

- Zachęcam każdego naszego klienta do przeczytania korespondencji z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To bardzo ważne, by mieć świadomość stanu swoich finansów odkładanych na emerytalną przyszłość. Równie istotne jest zweryfikowanie, czy pracodawca odprowadza za nas rzetelnie składki. List z ZUS-u to nasza przyszłość, więc okażmy jej należytą troskę - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co znajdziemy w liście

Dokument obejmuje zwaloryzowane kwoty: kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2017 r. We wskazanych kwotach uwzględniona jest już tegoroczna czerwcowa waloryzacja ze wskaźnikiem 109,2 proc. W IOSKU znajdziemy również zestawienie składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące. Można, więc sprawdzić, czy pracodawca uczciwie opłaca za nas składki. Informacja wskazuje też, ile składek ubezpieczony zgromadził na subkoncie w ZUS oraz jaką kwotę Zakład przekazał do otwartego funduszu emerytalnego (jeżeli klient odkłada jeszcze środki w OFE).

Dodatkowo, wszyscy ubezpieczeni, którzy na koniec ubiegłego roku ukończyli, co najmniej 35 lat otrzymają symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS. Zakład stosuje dwa warianty tych wyliczeń. Jeden zakłada, że będziemy pracować do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a drugi przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie odkładamy składek w ZUS. Warto pamiętać, że te wyliczenia to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz ze zmianą zarobków i podejmowanymi w naszym życiu decyzjami, co do dalszej kariery zawodowej – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Listy trafią do klientów ZUS najpóźniej do końca sierpnia. ZUS przypomina, że nie wszyscy otrzymają papierowy list. Do osób, które założyły profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, trafi on w formie elektronicznej. Co niezwykle istotne: IOSKU napisana jest prostym językiem, a dodatkowo zawiera instrukcję jak czytać poszczególne pozycje danych.

25-06-2019
Glazja w trakcie zmian

Trwa zagospodarowanie terenów zieleni w parku Glazja przy ul. Waryńskiego w Toruniu.

Prace na terenie ponad 5,5 ha za niespełna 5 mln zł prowadzi firma Hosta Group z Grębocina. Umowa na realizację prac została podpisana w marcu 2019 roku. Działania modernizacyjne będą trwać ponad rok - planowane zakończenie w kwietniu 2020 roku.  Realizacja zadania jest dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 204-2020 (65% kosztów, czyli 3 265 467, 04 zł).

Zagospodarowanie terenu Parku Glazja obejmuje teren od ronda przy Placu Pokoju Toruńskiego do skrzyżowania ul. Waryńskiego z ul. Antczaka. To teren cenny przyrodniczo, położony w rejonie śródmiejskim, w miejscu silnie zurbanizowanym, w pobliżu osiedli, których mieszkańcy chętnie korzystają z parku.

W ramach zagospodarowania zieleni wykonawca wykona nasadzenia trawników, krzewów, bylin i drzew. Pojawią się takie gatunki, jak grab pospolity i lipa drobnolistna, bukszpan, lebiodka i dereń biały. Pojawią się nowe układy form roślinnych, a roślinność będzie wzbogacona, szczególnie w piętrze roślinności niskiej (np. byliny, pnącza, trawy ozdobne, żywopłoty formowane i nieformowane).

Na terenie parku pojawią się chodniki i ścieżka rowerowa, plac zabaw z różnorodnymi urządzeniami do zabawy oraz urządzenia siłowni zewnętrznej i do street workoutu. W pobliżu miejsca rekreacji pojawi się również miejsce do grillowania.

W parku nie zabraknie niezbędnych elementów małej architektury: ławek, leżaków, koszy na odpady i odchody oraz stojaków rowerowych. W Glazji pojawią się także stoły szachowe, budki dla ptaków, domki owadów oraz tablice informacyjne. Na obecnym miejscu pozostanie wybieg dla psów.

Dla bezpieczeństwa użytkowników parku zostanie zainstalowanych 11 kamer miejskiego monitoringu oraz oświetlenie LED.

25-06-2019
AD-renalina w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - AD-renalina, czyli reklamy budzące emocje. Chuć teraz. Czy seks w reklamie sprzedaje? 26 czerwca 2019 r. / środa / godz. 18:30 / Dwór Artusa / Artus Cinema. Wstęp wolny. UWAGA : TYLKO DLA DOROSŁYCH.

Centrum Kultury Dwór Artusa startuje z nowym cyklem AD-renalina, czyli reklamy budzące emocje. Pierwsze spotkanie poświęcone będzie obecności seksu we współczesnych reklamach i przeświadczeniu, że to właśnie on do spółki z nagością są niezawodnymi sposobami, by zwrócić uwagę klienta na produkt.

Jadąc nad morze, mijamy billboardy, na których rozebrane kobiety reklamują blachodachówkę, w warsztacie samochodowym nagi biust eksponuje grafik napraw na luty, a w reklamach radiowych zmysłowe westchnienia prowadzą do fantazji na temat lodów. Czy jednak seks w reklamie to faktycznie skuteczne narzędzie sprzedaży? I co ważniejsze – czy kreatywność, błyskotliwość konceptu, którą tak cenimy w inteligentnych kampaniach, harmonizuje z częstym sięganiem po motywy seksualne? Jakie konsekwencje, poza kreowaniem określonego wizerunku marki, niesie nurt promowania towarów przy pomocy nagich kobiet?

W czasie czerwcowego spotkania w Artus Cinema w Dworze Artusa obejrzymy serię reklam, w których seks stanowi kluczowy element kreacji. Obok jednoznacznych komunikatów spod szyldu „chuć teraz”, w dyskusji nie zabraknie przewrotnych, twórczych i zaskakujących ścieżek wykorzystania w reklamie motywów nagości i zmysłowości.

Spotkanie przeznaczone jest dla osób dorosłych i otwiera cykl ADrenalina – przegląd reklam, które budzą emocje. Poprowadzi je Ewa Gutmańska-Gralak – copywriterka, właścicielka agencji kreatywnej Ewenement i wykładowczyni akademicka. W branży reklamowej aktywna od 14 lat, szczególnie interesuje się zagadnieniami kształtowania przez reklamę ról płciowych oraz marketingiem czasu rzeczywistego.

 

31832846
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń