INFORMACJE TV TORUŃ

17-10-2019
Poszukiwania zaginionej

Policjanci z komisariatu na Podgórzu poszukują 65-letniej Jadwigi Michlewicz. Zaginiona wyszła z domu 16 października i do chwili obecnej nie powróciła. Osoby, które znają jej miejsce pobytu proszone są o kontakt.

Funkcjonariusze z komisariatu na toruńskim Podgórzu prowadzą poszukiwania 65-letniej Jadwigi Michlewicz. 16 października tego roku około 5:00 zaginiona wyszła z domu przy ul. Akacjowej w Toruniu. Do chwili obecnej nie powróciła i nie nawiązała kontaktu z rodziną. Około godz. 5:20 w dniu zaginięcia zarejestrowała ją kamera w autobusie linii nr 20. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że zaginiona wysiadła z tego autobusu na Placu Rapackiego po stronie Starówki.

Rysopis: wiek 65 lat, wzrost 165 cm, waga około 45kg, włosy długie proste siwe. W chwili zaginięcia ubrana była w czerwoną kurtkę sztruksową 3/4, szare spodnie materiałowe, brązowy sweter i czarne półbuty skórzane; miała ze sobą czarną błyszczącą torebkę.

Osoby znające miejsce pobytu zaginionego lub mogące udzielić jakichkolwiek informacji, które przyczynią się do jego odnalezienia proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z Komisariatem Policji Toruń - Podgórz, ul. Poznańska 127, tel. dyżurny (56) 641 24 70 lub 112.

17-10-2019
BohaterON dla Fundacji

Toruńska Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej ze srebrnym laurem i nagrodą publiczności w ogólnopolskim konkursie BohaterON – włącz historię!

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria – organizatorów ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! Wyróżnieniem nagradzane są osoby i instytucje przyczyniające się do popularyzacji wiedzy o historii Polski z lat 1918–89 oraz edukacji historyczno-patriotycznej.

W tym roku wyróżniono 22 osoby, firmy, instytucje i organizacje spośród prawie 200 zgłoszonych kandydatów w 7 kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, organizacja non-profit, osoba publiczna i pasjonat. Laureatów Złotych, Srebrnych i Brązowych BohaterONów wskazała Kapituła Nagrody złożona z przedstawicieli polskiego rządu, środowisk kombatanckich, historyków i ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię! W głosowaniu internetowym przyznano też Złotego BohaterONa Publiczności.

Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej od lat gromadzi materiały z dziejów Armii Krajowej i wojskowej służby kobiet, wydaje publikacje na ten temat oraz organizuje szereg konferencji, konkursów i imprez popularnonaukowych promujących wiedzę o swojej patronce i historii II wojny światowej. Do nagrody została zgłoszona w kategorii "organizacja non-profit" przez Gminę Miasta Toruń na wniosek zastępcy prezydenta Torunia Zbigniewa Fiderewicza. I udało się! Toruńska fundacja otrzymała Srebrnego BohaterONa i Złotego BohaterONa Publiczności w głosowaniu internetowym. Złotym BohaterONem w tej kategorii wyróżniono Fundację Willa Jasny Dom, a Brązowym - Fundację PZU.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich stanowi część IV edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!, w ramach której od 1 sierpnia do 2 października każdy mógł wysłać kartkę lub list z życzeniami dla uczestników walk o stolicę, a szkoły z całej Polski brały udział w skierowanym do nich przedsięwzięciu edukacyjnym.

Gala rozdania wyróżnień odbyła się 17 października 2019 r. w Teatrze Wielkim w Warszawie. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: powstańcy warszawscy, członkowie Kapituły Nagrody i Komitetu Honorowego projektu, przedstawiciele partnerów, polskiego rządu, dyplomacji, samorządów, wojska, policji, a także reprezentacji polskich spółek i mediów.

17-10-2019
Missa pro pace

19 października o godz. 15:00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Toruniu zabrzmi współczesne dzieło muzyki polskiej – Missa pro pace (Msza o pokój).

Przeniknięta średniowieczną muzyką kościelną msza za pokój skomponowana została w 2000 roku przez nieodżałowanego Wojciecha Kilara. Pod batutą niemieckiego dyrygenta Rudolfa Tierscha zagra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Partie solowe wykonają: Iwona Hossa – sopran, Ewa Marciniec – alt, Adam Zdunikowski – tenor, Robert Gierlach – bas. Solistom i instrumentalistom będzie towarzyszyć Chór Singakademie Frankfurt,/Oder z którym Filharmonia współpracuje od wielu lat oraz Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Koncert ma charakter patriotyczny i poświęcony jest pamięci wszystkich ofiar totalitaryzmów.

Odbiór bezpłatnych wejściówek w Punkcie Informacyjnym Urzędu Marszałkowskiego przy Placu Teatralnym.

17-10-2019
DroneTech

DroneTech World Meeting Toruń 2019 to czwarta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego  pojazdom, systemom autonomicznym i bezzałogowym.  Wydarzenie odbędzie się w dniach  18-19.10.2019 w Toruniu – mieście przyjaznym nowym technologiom.

Organizatorzy zaplanowali prelekcje, panele dyskusyjne, stoiska ekspozycyjne, giełdę kooperacyjnę (spotkania B2B), pokazy, warsztaty i  wyścigi dronów. Arena Toruń na dwa dni zamieni się w platformę, na której wszyscy uczestnicy będą mieli możliwość zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń i inspiracji. Będzie okazja by budować relacje na rzecz zawiązywania szeroko rozumianej współpracy i tym samym rozwoju świata dronów.

Niezależnie od tego czy jesteś pasjonatem, naukowcem czy przedsiębiorcą, przygotowany program jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada  Instytut Wspierania Nowych Technologii, organizator wydarzenia.  

Postęp technologiczny systemów bezzałogowych pozwala na wykorzystanie ich w wielu dziedzinach życia społecznego. Zastosowanie dronów to szereg korzyści, ale również zagrożenia i wyzwania, o których należy rozmawiać właśnie teraz.

17-10-2019
Near Space

19 października Toruń po raz czwarty będzie stratosferyczną stolicą Polski. W Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się konferencja "Near Space".

W przeddzień konferencji uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczestniczyli w warsztatach stratosferycznych, które przygotowały instytucje partnerskie z Czech, Słowacji i Węgier. W piątkowe południe odbędą się starty trzech misji balonów stratosferycznych, m.in. z eksperymentami przygotowanymi przez uczniów w ramach projektu #miniSAT2019. - Napłynęły do nas 43 zgłoszenia eksperymentów. Głównie z naszego województwa, ale również z Krakowa i Tychów. Minisat to okazja do przeprowadzenia eksperymentu w wyjątkowym laboratorium, jakim jest przestrzeń kosmiczna - mówi Marcin Centkowski, rzecznik centrum nauki. - Chcemy, aby uczestnicy tego projektu podczas przyszłorocznej konferencji "Near Space" zaprezentowali wyniki przeprowadzonych doświadczeń - dodaje.

W sobotę (19 października) w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się sesja plenarna i cztery sesje tematyczne: balonowo-rakietowa, eksperymentalna, astronomiczna oraz międzynarodowa. Będą uczestniczyli w nich naukowcy oraz pasjonaci badań stratosferycznych i bliskiej przestrzeni kosmicznej. Językiem spotkania jest język polski.

W ramach sesji plenarnej na wystawie "Rzeka" - prof. dr hab. Andrzej Niedzielski z Centrum Astronomii UMK opowie o tym gdzie zaczyna się bliska przestrzeń kosmiczna. Sławomir Zdybski z Europejskiej Agencji Kosmicznej będzie przekonywał słuchaczy, że astronauta to zawód nie z tej Ziemi. Wizję podboju Układu Słonecznego przez człowieka przedstawi dr hab. Grzegorz Brona, naukowiec, przedsiębiorca z branży kosmicznej, w latach 2018-2019 prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz współautor książki "Człowiek - istota kosmiczna".

W ramach sesji tematycznych zostanie zaprezentowanych 16 wystąpień dotyczących m.in. budowy i testów rakiety suborbitalnej PTR-1, modelarstwa kosmicznego i rakietnictwa wysokiej mocy jako narzędzi badań naukowych, eksperymentów stratosferycznych, astrofotografii, programów edukacyjnych i stażowych Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Na parterze Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w piątek i sobotę będzie odbywał się kosmiczny mini piknik. Stanowiska będą dostępne w godzinach pracy Młyna Wiedzy (piątek: godz. 9:00-15:00, sobota: godz. 11:00-17:00).

Udział w piątkowych startach misji balonowych oraz kosmicznym mini pikniku jest bezpłatny. Do uczestniczenia w konferencji jest wymagana rejestracja za pośrednictwem strony - http://nearspace.pl/wydarzenia/register-participant/. Centrum nauki informuje, że w związku z konferencją (w sobotę w godz. 11:00-15:00) ze zwiedzania będzie wyłączona wystawa "Rzeka".

Konferencja, warsztaty oraz balonowe misje stratosferyczne odbywają się w ramach projektu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy - „Near Space: Above and Beyond” - dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Głównym celem projektu jest pokazanie szerokiemu gronu odbiorców, że eksploracja kosmosu ogólnie, a w szczególności eksploracja bliskiej przestrzeni kosmicznej, jest dostępna praktycznie dla każdego i ma coraz większy wpływ na nasze codzienne życie. Informacje o projekcie "Near Space: Above and Beyond" można znaleźć na stronie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Szczegółowe informacje dotyczące programu konferencji "Near Space" są dostępne na stronie: http://nearspace.pl. Strona w jęz. angielskim.

 

17-10-2019
PUP poszukuje

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia przypomina o trwającym naborze do projektu wolontariackiego.

Tytuł projektu: Młodzież Aktywna Społecznie

Program Operacyjny: Wiedza Edukacja Rozwój

Realizator: Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

Przewidywana liczba uczestników: 20

Termin składania wniosków: od 08.08.2019 r. do wyczerpania miejsc

Formularze zgłoszeniowe: pokoje nr 35-37 (II piętro) w siedzibie Urzędu oraz na stronie internetowej muptorun.praca.gov.pl

Kryterium doboru uczestników:

Osoby bezrobotne w wieku 18 – 29 lat zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia, które dotąd nie były aktywne lub w małym stopniu angażowały się w aktywności inne niż obowiązkowe.

Formy realizowane w ramach projektu:

- Wolontariat

- Warsztaty grupowe z psychologiem

- Indywidualna sesja z coachem

- Pośrednictwo pracy

Uczestnicy warsztatów z psychologiem otrzymują stypendium szkoleniowe!!!

Miejsce składania wniosków: pokoje nr 35-37 (II piętro) w siedzibie Urzędu

Dane kontaktowe realizatora:

Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia

tel. 56 65 80 216

e-mail: m.bogacka@muptorun.praca.gov.pl

17-10-2019
Forum Camino

Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Partnerami zapraszają wszystkich zainteresowanych pielgrzymowaniem po drogach św. Jakuba w Polsce i Europie do udziału w I Forum Ekonomicznym Camino Polaco,  które odbędzie się 18 października 2019 r. w Centrum Dialogu przy placu Frelichowskiego 1 w Toruniu. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10:00 i potrwa do godz. 14:00.

Szlak św. Jakuba, prowadzący do Santiago de Compostela w Hiszpanii, to najstarszy szlak pielgrzymkowy. W 1993 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego trasa wiedzie między innymi przez Toruń i województwo kujawsko-pomorskie.

Na spotkaniu zostanie przedstawiony fenomen Szlaku Św. Jakuba i jego wpływ na wzrastającą popularność wśród pielgrzymów i turystów. W ramach forum zostanie przeanalizowany model ekonomiczno-biznesowy Camino w Hiszpanii. Firma Instytut Badań Rynkowych i Społecznych Tric zaprezentuje wyniki przeprowadzonego badania nt. ruchu turystyczno-pielgrzymkowego na szlaku Camino Polaco. Omówione zostaną także sposoby na ożywienie lokalnych społeczności i biznesu związanego ze szlakiem. W programie również targi produktów turystycznych i wspólne ustanowienie znaku Camino Friendly.

Forum skierowane jest do przedstawicieli samorządów, przedsiębiorców, osób reprezentujących organizacje turystyczne, ośrodków kultury i sztuki oraz przedstawicieli organizacji współtworzących Parlament Jakubowy. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania istniejących już produktów potencjalnym klientom - miłośnikom pielgrzymowania.

Partnerami wydarzenia są: Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu, Izba Przemysłowo-Handlowa w Toruniu, Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego, Ośrodek Chopinowski w Szafarni oraz Kujawsko - Pomorska Organizacja Turystyczna.

Więcej informacji na: http://caminopolaco.pl/?p=904

17-10-2019
Expodent 2019

W dniach 18-19 października  2019r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odbędzie się XXV Jubileuszowa  Ogólnopolska Konferencja i Targi Stomatologiczne „Expodent 2019”.

„EXPODENT” zapisał się jako wydarzenie wyjątkowe, ze względu na bardzo wysoki poziom wykładów, wyjątkowy klimat spotkania wszystkich uczestników oraz wysoką frekwencję. Corocznie gości ok. 1000 uczestników konferencji i towarzyszących jej kursów, a liczba osób zwiedzających targi sięga 2000. To wynik ponad dwudziestu lat pracy zespołu organizacyjnego, naukowego, na czele z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego dr Kazimierzem Bryndalem – człowiekiem historycznie związanym z Grodem Kopernika, pełniącym wiele znaczących funkcji w wielu organizacjach, w tym społecznych.

Wykłady wygłoszą wykładowcy z całej Polski - uznani profesorowie i najlepsi obecnie praktycy, a także świetni specjaliści z naszego regionu – z Torunia i Bydgoszczy. W targach udział weźmie ponad 70 firm prezentujących produkty stomatologiczne: nowoczesny sprzęt, materiały i narzędzia stomatologiczne, odzież medyczną i inne produkty.

Godziny trwania targów: 9:00-18:00

17-10-2019
Dębicz w Artusie

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Aleksander Dębicz - Bach Invention. 18 października (piątek) 2019, godz. 19:00. Bilet: 25 zł normalny, 20 zł ulgowy.

Aleksander Dębicz, jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów i kompozytorów, wraca do Dworu Artusa z niezwykłym projektem inspirowanym twórczością Jana Sebastiana Bacha. Punktem wyjścia dla jego działalności artystycznej jest improwizacja oraz autorska muzyka, którą często łączy z repertuarem klasycznych mistrzów.

W 2015 roku na debiutanckiej płycie Cinematic Piano (Warner Classics) wydał cykl 12 własnych kompozycji inspirowanych sztuką filmową. Od tego czasu skomponował muzykę do wielu filmów, słuchowisk i przedstawień teatralnych, nawiązując m. in. współpracę z Teatrem Polskim w Warszawie. Za muzykę do słuchowiska Polskiego Radia Anna Karenina w reż. Katarzyny Michałkiewicz otrzymał nagrodę na festiwalu Dwa Teatry 2019.

W 2018 roku ukazał się trzeci album artysty – Invention (Warner Classics). Dębicz zaprezentował na nim swoją interpretację kompletu Inwencji i Sinfonii J. S. Bacha oraz autorskie kompozycje inspirowane Bachem i muzyką hip-hopową. Płyta została nominowana do Fryderyka 2019 i zebrała szereg bardzo entuzjastycznych recenzji. W kwietniu 2019 roku wydany został nowy utwór Aleksandra Dębicza The Union, skomponowany z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Aleksander Dębicz nie boi się eksperymentów, współpracując z DJ-ami i grafikami, tworzącymi animacje komputerowe. Trend ten nie jest przypadkowy – wyraża zmieniające się podejście do sztuki i jej roli u młodego pokolenia twórców i słuchaczy.

W Dworze Artusa artysta zaprezentuje utwory ze swojej ostatniej płyty, pokazując zupełnie nowe oblicze Jana Sebastiana Bacha.

Więcej szczegółów na: artus.torun.pl

Link do wydarzenia: https://artus.torun.pl/events/aleksander-debicz-bach/

32933030
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2019 TV Toruń