FAKTY O WOLNOŚCI

Przeniesiony z wiosny z powodu pandemii 8. Festiwal Sztuki Faktu odbędzie się w Toruniu 29-30 września 2020 r. Impreza będzie miała hybrydową formę – część wydarzeń odbędzie się online, pozostałe będą zamkniętymi pokazami dla szkół.

8. Festiwal Sztuki Faktu jak co roku poświęcony będzie gatunkom sztuki faktu w filmie, telewizji i teatrze. Przebiegać będzie pod hasłem „Drogi wolności, ścieżki pamięci”. Ostatnie wydarzenia – zarówno pandemia COVID-19, jak i polityczne protesty na Białorusi wskazują, że wolność to wartość, która raz dana, może w każdej chwili zostać utracona. Zarówno współczesne wydarzenia, takie jak protesty na tle politycznym czy dzieje polskiej walki o niepodległość pokazują, jak różne oblicza może mieć droga do wolności.

Z siedziby Radia Sfera 29 września zostaną nadane trzy rozmowy w formacie live:

    godz. 14:30 spotkanie z Anną Kwiatkowską (TVP Historia) - Jak wyglądała polska droga do wolności? Jak widziały ją kamery? Spotkanie skupi się na wydarzeniach grudnia 1970 r. i stycznia 1980 r. przez pryzmat filmów dokumentalnych TVP

    godz. 15:00 spotkanie z Miłoszem Dobrzyńskim i Jakubem Biernatem (TV Biełsat) - Jak wygląda obecna sytuacja na Białorusi? Jak w kontekście ostatnich wydarzeń pracują lokalni reporterzy? Rąbka tajemnicy uchylą reporterzy TV Biełsat.

    godz. 15:30 spotkanie z Moniką Sieradzką (Deutsche Welle) - W ramach dyskusji o dokumencie „Zrabowane i zniemczone” pochylimy się nad historiami polskich dzieci porywanych podczas II wojny światowej przez hitlerowców.

Widzów festiwalu, zamiast do sal kinowych, organizatorzy zapraszają do odwiedzenia specjalnego serwisu www, w ramach którego na czas wydarzenia udostępnione zostaną filmy dokumentalne i reporterskie według selekcji partnerów festiwalowych.

W programie m.in.:

    dokumenty o COVID-19 zrealizowane przez reporterów programu „Interwencja” Telewizji Polsat

    „Zrabowane i zniemczone” (2020) – dokument w reżyserii Elisabeth Lehmann i Moniki Sieradzkiej (Deutsche Welle) o tragicznych losach polskich dzieci porywanych przez hitlerowców podczas II wojny światowej i zniemczanych

    Reportaże dokumentujące protesty i obecną sytuację polityczną na Białorusi („Wszystko dopiero się zaczyna”, „Mury” (2020))

Ważnym aspektem festiwalu jest edukacja. Przy współpracy z niektórymi toruńskimi szkołami, przeprowadzony zostanie zamknięty cykl warsztatów dla licealistów.

Do współpracy przy Festiwalu zostały zaproszone TVP Historia, Biełsat TV, TVP Kultura, Telewizja Polsat i Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi. Organizatorem wydarzenia są Miasto Toruń i Toruńska Agenda Kulturalna.

41462500
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2020 TV Toruń