FILMY KUBRICKA W KINIE CAMERIMAGE

Kino CAMERIMAGE rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości Kubricka, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości Kubricka.

 Arcydzieła mistrza kina Stanleya Kubricka będzie można oglądać w Kinie CAMERIMAGE już od piątku, 12 sierpnia. Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną trzy filmy reprezentatywne dla twórczości reżysera: 2001: Odyseja kosmiczna, Mechaniczna pomarańcza oraz Lśnienie, wybitne filmowe świadectwa połączenia autorskiej wizji z warsztatową perfekcją. Kubrick, który zaczynał artystyczną karierę jako fotograf, z wyrafinowaniem posługiwał się w swojej twórczości wszelkimi audiowizualnymi środkami wyrazu. W dorobku artysty znajdziemy filmy przynależne do różnych gatunków, każdy z nich naznaczony jest jednak wyrazistym stylem twórcy, czerpiącym z literatury, malarstwa, muzyki, czy filozofii. Wybrane do przeglądu filmy Kubricka są przykładami kreatywnych adaptacji tekstów Arthura C. Clarke’a ("2001: Odyseja kosmiczna"), Anthony'ego Burgessa ("Mechaniczna pomarańcza") oraz Stephena Kinga ("Lśnienie"). 

Historie filmowych bohaterów są dla reżysera okazją do refleksji nad ideą człowieczeństwa, ludzką skłonnością do przemocy, napięciami między naturą a kulturą, egzystencjalnymi i metafizycznymi niepokojami, kwestiami tak fundamentalnymi, jak wolność jednostki czy mechanizmy kontroli społecznej. Filmy, które pokaże Kino CAMERIMAGE, są kwintesencją artystycznego widowiska filmowego, inspirującego nieustannie do nowych analiz i interpretacji. Arcydzieła Kubricka warto obejrzeć i przeżyć w kinie, ponieważ to właśnie kino najpełniej wydobywa ich intelektualny i zmysłowy wymiar. 

 Krzysztof Kozłowski, który dołączy do dyskusji po sobotniej projekcji filmu „Lśnienie” to filmoznawca i teatrolog zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się estetyką i teorią filmu, historią kina amerykańskiego i niemieckiego, historią teatru europejskiego od XVI do XIX wieku, muzyką filmową, historią i teorią mediów. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych, między innymi książki „Stanley Kubrick. Filmowa polifonia sztuk”.

 Program mini-przeglądu filmów Kubricka wygląda tak:

 12 sierpnia

17.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

20.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

 13 sierpnia

18.00 – "LŚNIENIE"

Pokaz filmu połączony ze spotkaniem z gościem - prof. Krzysztofem Kozłowskim

14 sierpnia

16.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

19.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

 15 sierpnia

17.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

20.00 – "LŚNIENIE"

 16 sierpnia

17.00 – "LŚNIENIE"

20.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

(żródło:EnergaCamerimage)

 

 

89453349
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2022 TV Toruń