INFORMACJE TV TORUŃ

11-08-2022
16 zakażeń w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono kolejnych 16 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Jak podało w czwartek  Ministerstwo Zdrowia w całym kraju wykryto 4321 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 20 osób. W kujawsko-pomorskim potwierdzono 197 nowych zachorowań, najwięcej: w Bydgoszczy 42, powiecie inowrocławskim 23, w powiecie bydgoskim 22, w Toruniu 16, a we Włocławku 11.  W regionie odnotowano 1 przypadek śmiertelny po zakażeniu koronawirusem.

 

11-08-2022
Filmy Kubricka w Kinie Camerimage

Kino CAMERIMAGE rozpocznie drugi tydzień swojego funkcjonowania od prezentacji najwybitniejszych dzieł legendarnego amerykańskiego reżysera Stanleya Kubricka. Filmowe projekcje wzbogaci w sobotę dyskusja na temat twórczości Kubricka, w której udział weźmie prof. Krzysztof Kozłowski, filmoznawca i teatrolog, autor polskiej monografii twórczości Kubricka.

 Arcydzieła mistrza kina Stanleya Kubricka będzie można oglądać w Kinie CAMERIMAGE już od piątku, 12 sierpnia. Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną trzy filmy reprezentatywne dla twórczości reżysera: 2001: Odyseja kosmiczna, Mechaniczna pomarańcza oraz Lśnienie, wybitne filmowe świadectwa połączenia autorskiej wizji z warsztatową perfekcją. Kubrick, który zaczynał artystyczną karierę jako fotograf, z wyrafinowaniem posługiwał się w swojej twórczości wszelkimi audiowizualnymi środkami wyrazu. W dorobku artysty znajdziemy filmy przynależne do różnych gatunków, każdy z nich naznaczony jest jednak wyrazistym stylem twórcy, czerpiącym z literatury, malarstwa, muzyki, czy filozofii. Wybrane do przeglądu filmy Kubricka są przykładami kreatywnych adaptacji tekstów Arthura C. Clarke’a ("2001: Odyseja kosmiczna"), Anthony'ego Burgessa ("Mechaniczna pomarańcza") oraz Stephena Kinga ("Lśnienie"). 

Historie filmowych bohaterów są dla reżysera okazją do refleksji nad ideą człowieczeństwa, ludzką skłonnością do przemocy, napięciami między naturą a kulturą, egzystencjalnymi i metafizycznymi niepokojami, kwestiami tak fundamentalnymi, jak wolność jednostki czy mechanizmy kontroli społecznej. Filmy, które pokaże Kino CAMERIMAGE, są kwintesencją artystycznego widowiska filmowego, inspirującego nieustannie do nowych analiz i interpretacji. Arcydzieła Kubricka warto obejrzeć i przeżyć w kinie, ponieważ to właśnie kino najpełniej wydobywa ich intelektualny i zmysłowy wymiar. 

 Krzysztof Kozłowski, który dołączy do dyskusji po sobotniej projekcji filmu „Lśnienie” to filmoznawca i teatrolog zatrudniony na stanowisku profesora w Instytucie Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się estetyką i teorią filmu, historią kina amerykańskiego i niemieckiego, historią teatru europejskiego od XVI do XIX wieku, muzyką filmową, historią i teorią mediów. Jest autorem i redaktorem wielu publikacji krajowych i zagranicznych, między innymi książki „Stanley Kubrick. Filmowa polifonia sztuk”.

 Program mini-przeglądu filmów Kubricka wygląda tak:

 12 sierpnia

17.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

20.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

 13 sierpnia

18.00 – "LŚNIENIE"

Pokaz filmu połączony ze spotkaniem z gościem - prof. Krzysztofem Kozłowskim

14 sierpnia

16.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

19.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

 15 sierpnia

17.00 – "MECHANICZNA POMARAŃCZA"

20.00 – "LŚNIENIE"

 16 sierpnia

17.00 – "LŚNIENIE"

20.00 – "2001: ODYSEJA KOSMICZNA"

(żródło:EnergaCamerimage)

 

 

08-08-2022
Patrole policjantów i strażaków

Od początku wakacji policjanci i strażacy pełnią wspólne służby na akwenach regionu. w trakcie wspólnych służb motorowodnych na Wiśle i jeziorze Chełmżyńskim wymieniają się doświadczeniem w zakresie nawigacji i locji na śródlądowych drogach wodnych wykorzystując służbowe łodzie motorowodne Straży Pożarnej i Policji. Wszystko to aby utrzymać wysoki standard bezpieczeństwa i przede wszystkim zapobiegać utonięciom.

 Komendanci Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu w trosce o bezpieczeństwo ludzi wypoczywających nad wodą podjęli współpracę, w ramach której od początku lipca do końca okresu letniego są organizowane wspólne patrole wodne. Policjanci Zespołu Prewencji Na Wodach i Terenach Przywodnych Wydziału Prewencji toruńskiej komendy i strażacy Państwowej Straży Pożarnej w wybrane dni wakacji nad Wisłą i jeziorze Chełmżyńskim czuwają nad bezpieczeństwem turystów i mieszkańców powiatu w ramach kolejnej edycji akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Policjanci i strażacy w trakcie wspólnych służb motorowodnych na Wiśle i jeziorze Chełmżyńskim wymieniają się doświadczeniem w zakresie nawigacji i locji na śródlądowych drogach wodnych wykorzystując służbowe łodzie motorowodne Straży Pożarnej i Policji.

Łączone służby zajmują się przede wszystkim patrolowaniem wyznaczonych akwenów i tym samym zwracaniem uwagi na bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.  Dokonują również kontroli jednostek pływających pod kątem wykroczeń i przestępstw w żegludze. Funkcjonariusze mają również na uwadze nierozważne kroki osób przebywających na nadbrzeżach wód  wchodzących w miejsca szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia (np. w wyschnięte koryto rzeki i odsłonięte brody Wiślane).

Funkcjonariusze w trakcie wspólnych służb zwracają uwagę, edukują i reagują na wszelkie negatywne zjawiska na wodzie i terenach przybrzeżnych aby utrzymać wysoki standard bezpieczeństwa i przede wszystkim zapobiegać utonięciom.

 (źródło:Policja – Toruń)

 

 

 

05-08-2022
Inaczej na Polnej/Ugory

Komunikat MZK

Od 10 sierpnia 2022 r., po porannym szczycie komunikacyjnym, ok. godz. 9.00 zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu na skrzyżowaniach Polna/Ugory oraz Ugory/Watzenrodego. Są one związane z budową nowej linii tramwajowej.

Zmiany na skrzyżowaniu Polna / Ugory

  • Do ruchu zostanie oddana północna jezdnia ulicy Polnej - wlot na tymczasowe rondo od ulicy Grudziądzkiej.
  • Ruch nadal będzie odbywał się po tymczasowym rondzie z wyłączoną sygnalizacją świetlną.
  • Najazd na rondo tymczasowe będzie odbywał się po jednym pasie z każdego kierunku, ze względu na bezpieczeństwo pieszych
  • Wszystkie relacje na tym skrzyżowaniu tj. ulice Polna, Ugory ,Traktorowa będą przejezdne


Zmiany na skrzyżowaniu Ugory/Watzenrodego (rondo bpa Szelążka)

  • Zamknięta zostanie południowa jezdnia ulicy Watzenrodego, od skrzyżowania z ulicą Ugory do wysokości wjazdu na teren centrum handlowego Polna Park.
  • Zjazd z ronda bpa Szelążka w ulicę Watzenrodego będzie możliwy na jezdnię północną, po której ruch będzie odbywał się dwukierunkowo
  • Przystanek autobusowy z ulicy Watzenrodego przy centrum handlowym zostanie przeniesiony na ulicę Ugory, bezpośrednio przed rondo.
  • Dojazd do centrum handlowego Polna Park od strony ulicy Watzenrodego będzie odbywał się obecnie funkcjonującym zjazdem z jezdni północnej.


Powyższe zmiany pozwolą na:

  • wykonanie przebudowy kolidujących sieci sanitarnych wzdłuż ulicy Ugory
  • budowę układu torowego wzdłuż ulicy Ugory oraz wykonanie przejścia torowiska z płyt prefabrykowanych przez jezdnię południową ulicy Watzenrodego


Zmiany będą obowiązywać do końca września 2022.

Przepraszamy za utrudnienia. Wszystkich uczestników ruchu prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do tymczasowego oznakowania.

 

 

 


 

 


 

 

05-08-2022
Szczepienia w Plazie

Miejska Przychodnia Specjalistyczna prowadzi w Centrum Handlowym Toruń Plaza szczepienia przeciwko koronawirusowi drugą dawką przypominającą dla osób w wieku czyli 60+, osób z zaburzeniami odporności, a także dla osób które chcą się zaszczepić po raz pierwszy lub chcą przyjąć drugą dawkę szczepionki. Szczepienia  odbywają się codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 14.00 - 18.00, a w soboty od 9.00 - 16.00.

Natomiast w  Przychodni przy ul. Uniwersyteckiej 17 szczepienia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 - 15.00.


 

 

89453816
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2022 TV Toruń