INFORMACJE TV TORUŃ

28-07-2021
3 zakażenia w regionie

W Toruniu w ciągu ostatniej doby nie potwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W naszym mieście nikt nie zmarł w wyniku COVID-19.

Jak podało w środę 28 lipca Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od wtorku 27 lipca wykryto 138 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 3 osoby, COVID-19 był wyłączną przyczyną śmierci w 1 przypadku. W kujawsko-pomorskim potwierdzono 3 zachorowania: 2 w Bydgoszczy i 1 w powiecie brodnickim. Nie odnotowano przypadków śmiertelnych.

28-07-2021
Konkurs dla Widzów

W ramach tegorocznego Artus Festival, w  czwartek 29 lipca o godz. 18.30 w Dworze Artusa pojawią się Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek. Ten charyzmatyczny duet to gwarancja dowcipnej dyskusji na wszelkie tematy, urozmaicone barwnymi anegdotami.

Pięć pierwszych osób, które wyślą wiadomość na adres: konkursy@toruntv.pl otrzyma pojedyncze zaproszenie na to spotkanie.

28-07-2021
Skarżymy do KE

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego składa do Komisji Europejskiej skargę w sprawie rządowego podziału środków na programy regionalne perspektywy 2021-2027. Uchwałę w tej sprawie przyjął w środę 28 lipca zarząd województwa, dokument zostanie złożonyw czwartek 29 lipca. – Przyjęto niepoprawną, niewłaściwą metodologię podziału, sprzeczną z zasadami polityki spójności, bo faworyzującą silne województwa kosztem słabiej rozwiniętych, a negocjacje odbywały z się z naruszeniem zasady partnerstwa. Na to się zgodzić nie możemy  – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Chodzi o sposób rozdysponowania rezerwy programowej, czyli co czwartej złotówki, którą rząd przeznacza na 16 programów regionalnych. Samorząd naszego województwa podtrzymuje konsekwentne stanowisko w tej sprawie, sprowadzające się do tego, że rezerwa ta powinna zostać podzielona według algorytmu opartego m.in. o liczbę ludności, wartość PKB i poziom bezrobocia. Tak, by regiony słabiej rozwinięte, do których wciąż się zalicza kujawsko-pomorskie, miały szanse na zmniejszanie dystansu do tych najlepszych. Temu właśnie służy polityka spójności. Tak się niestety nie stało, a podziału dokonano de facto arbitralnie.

Dla naszego województwa oznacza to wymierną stratę – będziemy mieć znacznie mniej środków na rozwój. Od początku stoimy na stanowisku, że powinniśmy otrzymać co najmniej 2 miliardy euro, tymczasem w myśl rządowej propozycji budżet naszego programu regionalnego nowej perspektywy miałby się zamknąć kwotą 1 753 mln euro, znacznie mniejszą niż to, czym dysponujemy obecnie.

 „Zmniejszenie kwoty rezerwy programowej dla województwa kujawsko-pomorskiego w zdecydowany sposób przyczyni się do ograniczenia możliwości realizacji planu przyspieszenia dla regionu opisanego w ramach strategii rozwoju województwa. Wobec powyższego (…) skierowanie skargi do Komisji Europejskiej (…) jest jedynym rozwiązaniem” – czytamy w przyjętym 28 lipca stanowisku zarządu województwa.

Skargi do KE, w odpowiedzi na rządowy podział środków z na programy regionalne 2021-2027, składają też samorządy województw zachodniopomorskiego i lubuskiego.

28-07-2021
Podróżuj z MZK

Siedmiokrotni Mistrzowie Polski seniorów w tańcu na lodzie Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev oraz popularny aktor Piotr Głowacki zachęcają do korzystania z toruńskiej komunikacji miejskiej. To druga edycja kampanii społecznej „Podróżuj razem z nami”.

Od 26 czerwca 2021 r. zniesiono obostrzenia dotyczące ograniczonej liczby pasażerów korzystających z przejazdów komunikacją miejską. MZK, poprzez swoją akcję, przekonuje, że korzystanie z autobusów i tramwajów miejskich, jest wygodną i ekologiczną alternatywą dla transportu indywidualnego. Oczywiście przy zachowaniu zalecanych środków ostrożności (maseczki).

Tym razem do korzystania z publicznego transportu zbiorowego zachęcają związani z Toruniem uznani sportowcy oraz popularny aktor.

W akcji MZK wsparli siedmiokrotni Mistrzowie Polski seniorów w tańcu na lodzie Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriev. Ogromnym osiągnięciem tej pary oraz ich trenerki Sylwii Nowak-Trębackiej jest przyjęcie przez Międzynarodową Unię Łyżwiarską (ISU) wykonanej przez nich sekwencji choreograficznej o długości 58 sekund, jako tzw. pattern, czyli wzór tańca obowiązkowego pod nazwą Tea-Time Foxtrot. Są jedynymi polskimi łyżwiarzami w historii z takim wyróżnieniem. 5. Miejsce, które zdobyli w Mistrzostwach Europy Seniorów, jest najlepszym wynikiem polskich par tanecznych w 100-letniej historii polskiego łyżwiarstwa.

Z radością do udziału w kampanii przyjął zaproszenie znany aktor Piotr Głowacki, laureat m.in. Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za film „Dziewczyna z szafy” oraz Orła za rolę w filmie „Bogowie”. W naszym mieście i regionie Piotra Głowackiego specjalnie przedstawiać nie trzeba, o czym świadczy wyróżnienie przez czytelników Gazety Pomorskiej Gwiazdą Jutra, specjalny Złoty Anioł na festiwalu Tofifest oraz Złota Kareta za wyjątkowe osiągnięcia kulturalne przyznana przez dziennik „Nowości”, a także odsłonięcie w 2015 roku katarzynki z jego autografem w Piernikowej Alei Gwiazd.

Drugą edycję kampanii MZK rozpoczyna od prezentacji plakatów citylight w wybranych wiatach przystankowych. Wizerunki gwiazd z zachętą do korzystania z usług miejskiego przewoźnika zobaczyć będzie można również na stronie internetowej, facebooku, monitorach LCD w autobusach i tramwajach. Na ulicach Torunia pojawi się także autobus reklamujący kampanię.

28-07-2021
Lokalna żywność

Pasztety i kiełbasy, sery, syropy, powidła, galaretki oraz miody – te i wiele innych regionalnych przysmaków prosto od producentów z Kujaw i Pomorza można nabyć w sklepie internetowym www.lokalna-zywnosc.pl.  W ofercie blisko 200 różnych produktów. Zamówienia można składać do poniedziałku (2 sierpnia). Odbiór w czwartek (5 sierpnia) w punkcie podawczo-kancelaryjnym przed głównym wejściem do Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym, budynku Urzędu przy ulicy Skłodowskiej-Curie w Toruniu lub w Auli UMK.

- Kujawsko-Pomorskie kusi różnorodnością smaków, a wśród produktów oferowanych w naszym sklepie internetowym każdy znajdzie coś dla siebie. To także świetny pomysł na upominek - zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Sklep internetowy Lokalna Żywność to miejsce, gdzie można kupić wyroby prosto od rolników z naszego województwa. Dwudziestu dostawców oferuje blisko 200 produktów. Wśród nich warzywa, owoce, sery, twarogi, syropy, miody, wędliny, kiełbasy, pasztety, galaretki i powidła – świeże, bez ulepszaczy i zbędnych środków chemicznych, wszystkie wytwarzane według tradycyjnych receptur.

Zamówienia można składać do poniedziałku (2 sierpnia) do godziny 12. Po wyborze produktów należy uzupełnić dane osobowe, wybrać miejsce odbioru zamówienia i dokonać płatności przelewem.

Zakupy będzie można odebrać w czwartek (5 sierpnia) w jednym z trzech wybranych podczas składania zamówienia miejscu:

    punkcie podawczo-kancelaryjnym przed głównym wejściem do Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 w godzinach 14.30-16.00

    budynku Urzędu Marszałkowskiego przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie 73 w sali numer 16, w godzinach 14.30-16.30

    Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ulicy Jurija Gagarina 11, w godzinach 15.00-16.00.

Każdy produkt od początku do końca powstaje w jednym gospodarstwie. W związku z tym, że jest to często produkcja niewielka i sezonowa, Urząd Marszałkowski zdecydował się na sprzedaż w formie okienek zakupowych. Polegają one na tym, że strona internetowa jest aktywna cały czas, ale możliwość dokonania zakupów jest dostępna przez jeden tydzień w miesiącu. Dostawa wypada zwykle 3-4 dni po zamknięciu okienka. Informacje o terminie kolejnego okienka zakupowego znajdą się na stronie lokalna-zywnosc.pl oraz na profilu w mediach społecznościowych.

Rolnicy, którzy chcą dołączyć do grona dostawców, mogą zgłaszać się za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres kontakt@lokalna-zywnosc.pl . Więcej informacji pod numerem telefonu 660 667 943.

Projekt realizowany jest we współpracy samorządu województwa z marszałkowskim Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Przysieku.

Lokalna Żywność to przykład wdrażania idei krótkiego łańcucha żywności. Dostawy będą odbywały się zawsze po zebraniu produktów albo bezpośrednio po ich wytworzeniu. zapewnić korzyści zarówno po stronie świadomych konsumentów, którzy mają możliwość nabycia produktów lokalnych o najwyższej jakości bez tracenia czasu na ich zakup, jak również dla rolników zdobywających nowe rynki zbytu.

28-07-2021
Celtycki Gotyk

Międzynarodowy Festiwal Tańca i Muzyki Celtyckiej "Celtycki Gotyk Toruń 2021r." festiwal żywiołowego tańca i porywającej muzyki celtyckiej. 29 lipca – 1 sierpnia 2021

Celtycki Gotyk Toruń to festiwal porywającej muzyki i żywiołowego tańca w wykonaniu najlepszych zespołów z całej Europy. Na program imprezy składają się trzy dni pełne koncertów, warsztatów i celtyckich zabaw tanecznych w samym sercu toruńskiego Starego Miasta. W odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie polskiej i zagranicznej publiczności kulturą celtycką, oraz po wielkim sukcesie, jakie odniosły poprzednie edycje imprezy, organizatorzy pragną zaprosić na Celtycki Gotyk Toruń 2021

Najlepsze polskie i zagraniczne zespoły muzyki celtyckiej oraz tańca irlandzkiego wystąpią na jednej scenie podczas czterodniowych wydarzeń festiwalowych, które rozpoczną się 27 lipca 2021r. 

Dla uczestników niewątpliwą atrakcją będzie parada dudziarzy i uczestnicząca w niej gwiazda festiwalu, niesamowity Lindsay Davidson ze Szkocji. Bogaty program imprezy pozwala na uczestnictwo w wydarzeniach każdemu odbiorcy, niezależnie od wieku, zainteresowań i umiejętności. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalu jest wolny.

PROGRAM

 -czwartek 29.07.2021r.

               Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15  s.widowiskowa

   17.00-19.00 nauka tune'ów, melodii „nie tylko” irlandzkich   -zapraszamy osoby grające na skrzypcach,                      gitarze, flecie, akordeonie , instr. perk.. itp.

 -piątek 30.07.2021r.

            Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15 s.widowiskowa     (Zapraszamy dzieci od 6 do 12 lat) 

       10.00-10.30 O dudach opowie  Patryk Pawluczuk i Dariusz Kubicki Duo Celtic

       10.30-11.15  warsztaty taneczne dla dzieci  -Katarzyna Kostańska-Maziarz  Szkoła WTAN

     11.15-11.45 czytanie baśni i legend celtyckich -Arkadiusz Walesiak- aktor Teatru im. W. Horzycy w Toruniu 

Scena letnia CKK Jordanki

 18.00-18.30 występy taneczne   Damhsa Alainn , Trebraruna,

18.30-19.30 zespół muz.  THORN

19.30-20.00 występy taneczne Trebraruna,  , Damhsa Alainn,

20.00-21.30 zespół muz. z Czech:   Chip&Co.

Klub Brando's Music ul. Żeglarska 25

 21.45` -0.00   sesja taneczno-muzyczna „Parkietowa (ob)Sesja”

-sobota 31.07.21r.

     Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Przedzamcze 11/15 s.widowiskowa   (dla młodzieży i dorosłych)               

 10.00-11.00 warsztaty tańców  szkockich, prowadzenie Karolina Albrychewicz i Trebraruna

 11.15-12.15  warsztaty tańców irlandzkich, prowadzenie Aleksandra Kałużny i Damhsa Alainn

12.30-13.30   warsztaty gry na dudach  P.Pawluczuk  i D.Kubicki  Duo Celtic

16.30-17.00  parada dudziarzy i zespołów tanecznych- pochód festiwalowy, (ul. Szeroka, Szczytna,               Szewska, Most Pauliński )

                               miejsce zbiórki – Rynek Staromiejski  Pomnik  Mikołaja Kopernika

Scena – Plac Podominikański     (Ruiny kościoła św. Mikołaja przy  ul.Zaułek prasowy)

17.00-18.00   zespół muz. THORN (akustycznie)

 18.00-18.30 występy  taneczne zespołów ISTA  , Damhsa Alainn, Trebraruna

 18.30-19.30 zespół muz zespół muz.  Copernicéilidh   

 19.30-20.00 występy taneczne zespołów ISTA  , Damhsa Alainn,  Trebraruna

 20.00-21.30 koncert zespołu  Chip&Co. z Czech

       Klub Brando's Music ul. Żeglarska 25

 21.45-0.00  sesja taneczno-muzyczna „Parkietowa (ob)Sesja”

-niedziela 1.08.2021r.

      Rynek Staromiejski przy pomniku Mikołaja Kopernika

12.00 zwiedzanie Torunia  -dla uczestników festiwalu, z przewodniczką Katarzyną Tomaszewską- autorką przewodnika po Irlandii, "Weduta. Subiektywny  miniprzewodnik po Dublinie"

28-07-2021
Głosuj na Twierdzę Toruń

Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń znalazła się w II etapie konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021 Portalu Samorządowego. O nagrodach w osobnych głosowaniach zdecyduje jury oraz internauci.

W serwisie PortalSamorzadowy.pl zaprezentowano 20 inwestycji, które przeszły do II etapu konkursu TOP Inwestycje Komunalne 2021. 10 z nich zostanie nagrodzonych przez Radę Konsultacyjną. Informacja o nagrodach podana zostanie do 20 sierpnia 2021 r.

Niezależnie od głosowania jury, na najciekawszą inwestycję mogą również głosować internauci i wybrać swojego zwycięzcę. Głosowania jury i czytelników są niezależne, i nie mają na siebie wpływu.

Jak zagłosować?

    wejdź na Portal Samorządowy: https://www.portalsamorzadowy.pl/

    znajdź wśród nominowanych Muzeum Twierdzy Toruń – kliknij, aby przejść do głosowania na Muzeum Twierdzy Toruń: https://www.portalsamorzadowy.pl/konkurs/top-inwestycje-komunalne-2021,96/muzeum-twierdzy-torun,3163/

    Kliknij i zagłosuj

Głosować można do 12 września 2021 r. do godz. 12.00. Inwestycja z największą ilością głosów pozytywnych otrzyma nagrodę od czytelników portalu.

O konkursie

Konkurs Top Inwestycje Komunalne ma za zadanie wskazanie skali inwestycji komunalnych i ich prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców. Oceny zgłoszeń wraz redakcją dokonuje Rada Konsultacyjna – zasiadają w niej doświadczeni samorządowcy, ekonomiści, menedżerowie, eksperci i urzędnicy. W konkursie doceniani są ci, którzy dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska, wyznaczają trendy. Tegoroczna edycja konkursu dotyczy inwestycji oddanych do użytku w 2020 r. lub zrealizowanych w co najmniej 50 proc. na dzień 31 grudnia 2020 r. Co roku redakcja otrzymuje po kilkaset zgłoszeń.

Gala przyznania nagród odbędzie się w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2-4 września 2021 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowych w Katowicach.

O nominowanej toruńskiej inwestycji

Celem inwestycji Adaptacja budynku Koszar Bramy Chełmińskiej na cele muzealne Muzeum Twierdzy Toruń były ochrona i rozwój unikalnego dziedzictwa kulturowego Torunia, związanego z zabudową forteczną Twierdzy Toruń oraz efektywne wykorzystanie jego potencjału dla osiągania korzyści społecznych i gospodarczych w wymiarze ponadregionalnym i międzynarodowym.

Zakres inwestycji obejmował przeprowadzenie remontu konserwatorskiego budynku Koszar Bramy Chełmińskiej z otoczeniem, zakup trwałego wyposażenia i przygotowanie ekspozycji na potrzeby Muzeum Twierdzy Toruń, a także zabezpieczenie obiektu przed zniszczeniem. Wykonano m.in. roboty ziemne, roboty izolacyjne, remont kominów ponad dachem, udrożnienie kanałów drenarskich nad stropem, wymieniono i poddano renowacji stolarkę okienną i drzwiową, poddano renowacji elewację ceglaną, odtworzono klatkę schodową. Konieczne było też wykonanie instalacji sanitarnych i elektrycznych. Zadbano też o elementy zewnętrzne, m.in.: nasadzono drzewa i krzewy, stworzono trawniki i uformowano nasypy. Wymieniono także nawierzchnie placów i parkingu, chodników i alejek spacerowych. Budynek, jego otoczenie, a także ekspozycja zostały przystosowane na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (miejsca parkingowe, toalety, podnośnik, możliwość zmiany wielkości czcionki w aplikacji Twierdza Wiedzy).

W wyniku realizacji projektu powstała nowa przestrzeń do prowadzenia działalności kulturalnej – Muzeum Twierdzy Toruń.

Wartość inwestycji: 22 935 376 zł (dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 14 382 298,52 zł; reszta: wkład własny miasta. Zakończenie: 31.12.2020

28-07-2021
Bralczyk z Ogórkiem

Centrum Kultury Dwór Artusa zaprasza - Artus Festival | Jerzy Bralczyk & Michał Ogórek | Aneks Literacki – Kiedy: 29.07.2021 czwartek | godz. 18:30 – Gdzie: Sala Wielka. Bilety 10-20zł / normalny.

Bilety: I pula - 10 zł, II pula - 20 zł | Liczba biletów na każdą pulę ograniczona | Bon na 15% zniżki – dla wszystkich osób, które są zaszczepione wymaganymi dawkami dowolnej szczepionki zapobiegającej COVID -19 | W punktach szczepień po przyjęciu pełnej dawki szczepionki dostępny będzie Bon Covidowy z unikalnym kodem promocyjnym | Wraz z biletem zniżkowym należy w dniu imprezy posiadać ze sobą kod QR (otrzymywany po zakończonym cyklu szczepień) w postaci umożliwiającej zeskanowanie kodu | Kod promocyjny do wykorzystania na ptaformie GoOut | Liczba biletów zniżkowych jest ograniczona

W ramach Artus Festival przygotowano aneks literacki, w trakcie którego na przełomie lipca i sierpnia spotkamy się z wybitnymi postaciami życia literackiego. Tegoroczną edycję rozpoczniemy od spotkania z cenionymi i – co równie ważne – pełnymi pasji i znanymi z poczucia humoru ekspertami w zakresie filologii.

Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek – ten charyzmatyczny duet wydał książkę Kiełbasa i sznurek, która przybiera formę potoczystej i dowcipnej dyskusji na wszelkie tematy między dwoma przyjaciółmi – od wódki, przez słowne faux pas, barwne anegdoty i historyczne fascynacje, po kondycję polskiego języka. Będzie ciekawie, błyskotliwie i z erudycją… a to wszystko opowiedziane piękną i najpoprawniejszą polszczyzną.

Jerzy Bralczyk – znany językoznawca, specjalista w dziedzinie języka polskiego, profesor nauk humanistycznych. Szczególnie interesuje się językiem mediów, reklamy i polityki. Za zasługi dotyczące badań nad mową polską w 1988 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi, a dekadę później został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2000 roku otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Obecnie wykłada w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Michał Ogórek – lubiany dziennikarz, felietonista, satyryk i krytyk filmowy. Od 1989 roku stały felietonista Gazety Wyborczej, między innymi autor książek: Podręcznik dla wszystkich klas, Dobra zmiana grubą kreską (z rysunkami Henryka Sawki), Sto lat! Jak w ostatnim stuleciu czciliśmy przywódców. W latach 80. wyróżniony Nagrodą Dziennikarzy Niezależnych, a w 2014 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w budowaniu niezależnej prasy w Polsce, a także wkład w rozwój nowoczesnej publicystyki i przestrzeganie wysokich standardów w pracy dziennikarskiej, redakcyjnej oraz menadżerskiej.

65610553
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń