INFORMACJE TV TORUŃ

25-01-2021
Zakażeni w regionie

W niedzielę 24 stycznia Ministerstwo Zdrowia podało informację o kolejnych 447 nowych zakażeniach koronawirusem w Województwie Kujawsko-Pomorskim oraz o zgonie 11 osób z powodu  chorób współistniejących. Współczynnik wykrytych zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi w naszym regionie  2,16 i jest tego dnia najwyższy w Polsce

Nowe zakażenia w regionie – stan na 24.01.2021

 Bydgoszcz  - 117

 Grudziądz - 23

 Toruń - 39

Włocławek - 9

powiat aleksandrowski - 10

powiat brodnicki - 12

powiat bydgoski - 25

powiat chełmiński - 33

powiat golubsko-dobrzyński - 13

powiat grudziądzki - 9

powiat inowrocławski - 18

powiat lipnowski - 1

powiat mogileński - 6

powiat nakielski - 27

powiat radziejowski - 2

powiat rypiński - 7

powiat sępoleński - 12

powiat świecki - 28

powiat toruński - 15

powiat tucholski - 5

powiat wąbrzeski - 7

powiat włocławski - 8

powiat żniński – 21

24-01-2021
39 zakażeń w Toruniu

W niedzielę 24 stycznia w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Według danych Ministerstwo Zdrowia w całym kraju odnotowano 4 683 nowe zakażenia, z czego najwięcej w województwach: mazowieckim (687), wielkopolskim (509) i pomorskim (461). W województwie kujawsko-pomorskim w ciągu ostatniej doby przybyło 447 osób zakażonych. Zmarło 11 osób – wszyscy w wyniku chorób współistniejących z zakażeniem wirusem.

Od 27 grudnia 2020 roku reprezentanci zawodów najbardziej narażonych na zakażenie (m.in. lekarze, personel medyczny, pracownicy aptek) mogą przyjmować szczepionkę przeciwko COVID-19. Do niedzieli 24 stycznia w całym kraju zaszczepiono 701 164 (w sobotę 23 stycznia 15 129), w Toruniu 5 480 (sobotę 23 stycznia 120).

Więcej informacji o szczepieniach można znaleźć w rządowym serwisie GOV.PL

https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19?fbclid=IwAR0BoOMqcMA7vLpqu7eaEMxx_DJugIK0FSarbLkqS4rfQpqeGaGmeKFrxBM

22-01-2021
Rejestracja SMS-em

Osoby, które chcą się zapisać do danego etapu szczepień, mogą to zrobić, wysyłając SMS pod specjalny numer – poinformowała Kancelaria Przewodniczącego Rady Ministrów. Nowy sposób rejestracji na szczepienie został przedstawiony podczas konferencji prasowej w dniu 22 stycznia 2021 r. Osoba, która chce się zapisać do danego etapu szczepień, może wysłać wiadomość SMS o treści SZCZEPIMYSIE pod numer 664 908 556.

Jak zarejestrować się poprzez SMS?

Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie. System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS, oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Sprawdź: szczegóły dotyczące rejestracji przez SMS: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie-przez-sms

Jak zarejestrować się poprzez SMS?

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

    Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556

    Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL

    Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a

    Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.

    Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222

    Otrzymasz informację o:

    najbliższym możliwym terminie szczepienia,

    adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,

    a także godzinie szczepienia.

7. Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.

8. Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.

9. Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!

10. Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

 

Z kolei każdy senior, który zadzwoni pod numer 989 i usłyszy, że w jego miejscowości nie ma już terminów, może zostawić swoje dane. Kiedy będą kolejne szczepionki, konsultant z infolinii sam do niego zadzwoni i zaproponuje kolejny termin.

Pacjenci cały czas mogą rejestrować się za pośrednictwem darmowej, całodobowej infolinii 989. Można też zrobić to za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta czy osobiście w punkcie szczepień odpowiednim dla miejsca zamieszkania.

Aby dokonać rejestracji, potrzebne są numer PESEL i numer telefonu komórkowego, na który wysyłany jest termin szczepienia.

22-01-2021
Na aukcje dla WOŚP

Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.

Co roku miasto włącza się w orkiestrę, przekazując dary na aukcje przeprowadzane podczas kolejnych Finałów. Tegoroczny, 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem "Gramy z głową". Zebrane środki pomogą zaopatrzyć oddziały dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy w profesjonalny sprzęt medyczny. Część przedmiotów będziecie można zdobyć podczas transmisji na żywo z toruńskiego Finału. Już teraz można je zobaczyć i zdecydować, o który będzie się walczyć, wspierając zbiórkę.

Do wylicytowania będą następujące przedmioty:

1. Zestaw męski toruński – wieczne pióro, muszka, krawat, poszetka

[zestaw męski]

2. Zestaw damski toruński – portfel, torba autorstwa Nataszy Piskorskiej, apaszka, zestaw lusterko + zawieszka do torby

3. Oprawiona płyta CD „Christmas Present” Robbiego Williamsa, z autografem artysty. Robbie Williams wystąpił 8 grudnia 2019 roku w CKK Jordanki. Światowej sławy gwiazdor muzyki do Torunia przyjechał promować swój nowy dwupłytowy album „Christmas Present”.

4. Oprawiony plakat z koncertu Glorii Campaner oraz Leszka Możdżera zorganizowanego w ramach Forte Artus Festival 2018, z autografami artystów. Leszek Możdżer zaprosił do fortepianowego dialogu włoską pianistkę, Glorię Campaner. 15 listopada muzycy zagrali w toruńskim Centrum Kulturalno-Kongresowym.

5. Oprawiona płyta DVD z filmem „Dumbo”, z autografem złożonym przez Danny’ego DeVito podczas gali otwarcia 27. Międzynarodowego Festiwalu EnergaCamerimage, (9.11.2019). Hollywoodzki gwiazdor odebrał Złotą Żabę - Nagrodę Specjalną za całokształt twórczości dla aktora.

6. Oprawiona płyta winylowa z autografami artystów występujących podczas 16. Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”, poświęconego Wojciechowi Młynarskiemu. Koncert odbył się w Toruniu 29 października 2020 roku, a wystąpili na nim m.in. Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Jan Młynarski, Maciej Miecznikowski Adam Nowak, Tomasz Szczepanik czy Katarzyna Żak.

7. Album „John Bailey” z autografem operatora, wersja angielska. John Bailey podczas 27. Międzynarodowego Festiwalu EnergaCamerimage został uhonorowany Nagrodą za Całokształt Twórczości.

8. Zestaw toruńskich gier i książek dla dzieci: puzzle wydane przez Muzeum Okręgowe, memory z Muzeum Okręgowego, Monopoly edycja Toruń, książki „Średniowieczny Toruń” , „Toruń” oraz drobne gadżety promocyjne dla dzieci

Przedmioty przekazane dla Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w ramach akcji WNoPiB dla WOŚP:

1. Zestaw materiałów z grafiką „Toruń porusza” – koc, ręcznik, maseczka, komin, pendrive, notes, podkładka pod kubek, Monopoly edycja Toruń, album „Toruń 100 lat niepodległy” + oprawiony obrazek ceramiczny Alicji Bogackiej

2. Zestaw od Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, Marcina Czyżniewskiego - album „Toruńskie orbity”; zestaw pierników, kawa, herbata z zaparzaczem, srebrny obrazek „Panorama Torunia”

Wszystkie przedmioty wystawione na licytację można znaleźć na platformie Allegro. Aukcje będą trwały do 28 stycznia, do godz. 10.00.

22-01-2021
Koncert charytatywny UMK

Za pośrednictwem telewizji i internetu będzie można kilkakrotnie oglądać XIX Uniwersytecki Koncert Charytatywny "Jesteśmy razem" oraz wziąć udział w aukcjach przygotowanych przez UMK. Przedmioty na licytacje przekazał także prezydent Torunia Michał Zaleski.

Koncert po raz drugi dedykowany jest studentce UMK Aleksandrze Rutkowskiej, która w 2019 roku uległa bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. W wyniku zdarzenia zginęła mama Oli, a jej tata i brat z ciężkimi obrażeniami trafili do bydgoskich szpitali. Ola w stanie krytycznym została przewieziona do Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela. Mimo dramatycznych doświadczeń Aleksandra po wypadku, podczas pobytu w szpitalach, zdała wszystkie egzaminy letniej sesji, dokończyła pracę dyplomową i złożyła z bardzo dobrą oceną egzamin końcowy. Mimo że musi poruszać się na wózku inwalidzkim, kontynuuje studia na II stopniu, osiągając świetne wyniki w nauce.

Z racji obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, koncert odbędzie się w formie zdalnej, za pośrednictwem Telewizji Toruń. Zostanie on wyemitowany w najbliższą sobotę, 23 stycznia 2021 o godz. 18.10, a następnie powtórzony w niedzielę, 24 stycznia o godz. 20.25, w poniedziałek, 25 stycznia o godz. 22.30 oraz we wtorek, 26 stycznia o godz. 16.00. Transmisję z koncertu będzie można także oglądać online, za pośrednictwem strony internetowej Telewizji Toruń. Podczas koncertu wystąpił Kamil Czeszel, laureat 57. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2020 w kategorii debiuty, zdobywca - jednogłośną decyzją festiwalowego jury - Nagrody im. Anny Jantar.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie licytacja darów, wystawionych przez Fundację Amicus Universitatis Nicolai Copernici za pośrednictwem platformy Allegro. Prezydent Zaleski przekazał na ten cel trzy przedmioty: srebrny obrazek z panoramą Torunia, grę Monopoly Toruń oraz obraz ceramiczny autorstwa Alicji Bogackiej z motywami toruńskimi. Osoby chcące wesprzeć akcję, mogą również dokonać wpłat na konto Fundacji Amicus.

22-01-2021
Rusza ŚwiatoPogląd

Rusza Poszerz ŚwiatoPogląd – cykl wydarzeń kulturalnych dla Polaków i obcokrajowców. Trwa nabór na pierwsze warsztaty.

Fundacja You Plan Culture ruszyła właśnie z nowym projektem Poszerz ŚwiatoPogląd. Będzie to cykl działań aktywizujących Polaków oraz mieszkających w Polsce obcokrajowców. Część wydarzeń będzie miała charakter lokalny i skierowana jest do Torunian, a część będzie mieć zasięg ogólnopolski.

 – Chcemy zaktywizować ludzi o różnym pochodzeniu, różnych kulturach, a przede wszystkim o różnych światopoglądach – mówi koordynatorka projektu Maja Giętkowska z Fundacji You Plan Culture.

Już w tej chwili trwa nabór na kulturowo-teatralne warsztaty „Poznajmy się” dla młodzieży (15-19 lat) z rodzin imigranckich oraz tuziemczych. Zajęcia będą odbywać się w lutym i marcu. W programie: integracja i wprowadzenie w temat imigracji, warsztaty teatralne bazujące na teatrze dokumentalnym i autentycznych historiach uczestników oraz zajęcia muzyczne połączone z arte terapią.

Zajęcia poprowadzą aktor Teatru Horzycy i podróżnik – Łukasz Ignasiński, multiinstrumentalista i  arte-terapeuta – Piotr Śnieguła oraz specjalistki ds. migrantów z Fundacji Emic – Joanna Gus i Sylwia Żulewska.

Zapraszamy młodych ludzi do projektu, w którym będziemy zajmować się teatrem dokumentalnym. To ich historie staną się teatralnym tworzywem – zapowiada Łukasz Ignasiński z You Plan Culture.

Udział w zajęciach jest darmowy. Nabór trwa do 29 stycznia - trzeba się tylko zgłosić przez formularz http://bit.ly/WarsztatyPoznajmySie. Więcej informacji znajduje się na stronie projektu na Facebooku https://www.facebook.com/poszerzswiatopoglad oraz stronie internetowej fundacji http://youplanculture.com Warsztaty są współorganizowane przez Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu i Fundację Emic.

Warsztaty rozpoczną się w formie online na platformie ZOOM. Jeśli obostrzenia w związku z Covid 19 zezwolą na zajęcia na żywo – spotkania przeniosą się do Teatru Horzycy.

Ponadto w ramach projektu Poszerz ŚwiatoPogląd zaplanowano kulinarne warsztaty Świat po mojemu – spotkania przy wspólnym stole poświęcone różnym krajom, ogólnopolski Imigrancki Slam Poetycki Babel czy sondy uliczne. Wisienką na torcie będzie 3. Edycja Festiwalu ŚwiatoPogląd. Weekend pełen spotkań z podróżnikami i obcokrajowcami, wystaw oraz koncertów odbędzie się w czerwcu w Dworze Artusa.

Fundacja You Plan Culture pozyskała na te działania 22 500 euro z Programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerami projektu są Dwór Artusa, Fundacja Emic i Od Nowa.

22-01-2021
Konkurs z pizzą

Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka organizuje konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Pizzy!

Z okazji przypadającego wkrótce, bo już 9 lutego Międzynarodowego Dnia Pizzy Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka zaprasza dzieci i młodzież do udziału w okolicznościowym konkursie plastycznym na projekt niezwykłej, oryginalnej, wyimaginowanej pizzy. Wykonane w dowolnej technice, przy użyciu jakichkolwiek narzędzi i materiałów koliste kompozycje mają być pretekstem do śmiałych rozwiązań plastycznych, zachętą do podzielenia się swoją pomysłowością i inwencją twórczą.

Niech nie ograniczają nas widziane ( i spożywane) wcześniej, serwowane w pizzeriach margherity, marinery czy fungi. Wasze pizze mogą składać się z dowolnych, niekoniecznie jadalnych elementów. Warto zaszaleć !

Ze względu na obowiązujące obostrzenia konkurs przeprowadzony zostanie w trybie online. Sfotografowane prace należy przesłać na adres mailowy Galerii: kontakt@galeriadziecka.com do dnia 7 lutego. Z przesłanego materiału stworzona zostanie wirtualna wystawa, która od 9 lutego prezentowana będzie na stronie internetowej Galerii. Ponadto autorzy trzech najciekawszych, najbardziej oryginalnych prac otrzymają nagrody w postaci pizzy ufundowanej przez Metropolis, Łazienna 26.

49207791
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń