INFORMACJE TV TORUŃ

04-12-2021
161 zakażeń w Toruniu

W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 161 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W naszym mieście nikt nie zmarł w wyniku tej choroby.

Jak podało w sobotę 4 grudnia Ministerstwo Zdrowia w całym kraju od piątku 3 grudnia wykryto 25 576 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 502 osoby, COVID-19 był wyłączną przyczyną śmierci w 135 przypadkach.

W kujawsko-pomorskim potwierdzono 1490 zachorowań, najwięcej: w Bydgoszczy 258, w Toruniu 161, w powiecie toruńskim 100, w powiecie bydgoskim 98, we Włocławku 93, w powiecie inowrocławskim 81, w powiecie włocławskim 78. W naszym regionie odnotowano 36 przypadków śmiertelnych, w tym 3 wyłącznie z powodu Covid-19.   

03-12-2021
Szczepienia w weekend

Podczas najbliższego weekendu 4-5 grudnia 2021 r.  w Toruniu będzie możliwość zaszczepienia się przeciw COVID-19 bez wcześniejszego umawiania:

SOBOTA (4.12)

    w godz. 9:00-18:00, centrum handlowe Plaza,

    w godz. 11:00-18:00, centrum handlowe Atrium Copernicus,

    w godz. 11:00-18:00, centrum handlowe Nowe Bielawy.

NIEDZIELA (5.12)

    w godz. 9:00-15:00, Miejska Przychodnia Specjalistyczna, ul. Uniwersytecka 17, wejście B,

    w godz. 9:00-18:00, Lecznice Citomed, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 73.

Dla pełnoletnich dostępne będą szczepionki firmy Johnson & Johnson i Pfizer, a dla osób od 12. roku życia Pfizer. Ze szczepień mogą także skorzystać obcokrajowcy.

Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego, paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość (obcokrajowcy), a w przypadku osób nieletnich zgody rodzica na szczepienie.

[WAŻNE] Wszystkie punkty szczepień w centrach handlowych (Plaza, Atrium Copernicus, Nowe Bielawy) w tym miesiącu będą czynne także w niedziele handlowe (12 i 19 grudnia).

03-12-2021
Świąteczny tramwaj

Prawdziwa gratka dla tych, którzy już teraz chcą poczuć magię świąt! Już w najbliższy poniedziałek 6 grudnia 2021 r., czyli jak co roku w mikołajki, na ulice Torunia wyjedzie świątecznie iluminowany, rozbrzmiewający kolędami tramwaj.

Świąteczny tramwaj – jeden z wozów typu Swing - jak zwykle będzie przyozdobiony tysiącami światełek. Nie zabraknie mu oczywiście tradycyjnej czapki Mikołaja, brody i wąsów. To z przodu. A z tyłu? Tam zobaczycie wesołego renifera.

Gwiazdkowy Swing będzie jeździł jako zwykły tramwaj rozkładowy w sieci komunikacji miejskiej od 6 grudnia 2021 r. do 6 stycznia 2022 r. W pierwszym tygodniu będzie go można spotkać na trasie linii nr 1.

Niestety w tym roku, z powodu rosnącej liczby zachorowań na SARS-CoV-2, podczas inauguracyjnych przejazdów nie będzie wspólnego kolędowania, słodyczy i muzyki na żywo, ale świąteczne piosenki będą towarzyszyć pasażerom – tyle, że z głośników.

03-12-2021
Torunposzkole.pl dla rodziców

Portal torunposzkole.pl to pomoc dla toruńskich rodziców poszukujących wartościowych zajęć pozaszkolnych dla swoich dzieci.

Portal jest wyszukiwarką na bieżąco aktualizowanych informacji pomocnych w wyborze odpowiednich zajęć pozalekcyjnych. Powstał dzięki dofinansowaniu Miasta Toruń i Centrum Wsparcia Biznesu w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych na realizację zadań związanych z rozwojem przedsiębiorczości oraz wspólnot i społeczności lokalnych "Wsparcie sektora edukacji pozaformalnej w Toruniu w 2021 roku w związku z pandemią COVID-19".

Toruń posiada bardzo bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych – od kursów językowych, przez różne dyscypliny sportowe  po kreatywne zajęcia techniczne i wiele innych. Te najlepsze, najciekawsze i najnowsze można znaleźć na portalu www.torunposzkole.pl Dzięki temu rodzice mogą w łatwy sposób wybrać najlepsze zajęcia dodatkowe dla swoich dzieci. Służy temu przejrzysty katalog oraz wyszukiwarka zajęć. Organizatorami wielu zajęć dodatkowych są profesjonaliści, eksperci w swoich dziedzinach. To dzięki ich wiedzy i zaangażowaniu Toruń należy do miast o najbogatszej ofercie edukacji poza formalnej w Polsce. Wydawcą portalu jest Fundacja Eduprojektor.

03-12-2021
130 lat na wystawie

Od 6 grudnia 2021 r. do 15 stycznia 2022 r. w sali wystawowej Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu oglądać można wystawę poświęconą długiej i interesującej historii komunikacji miejskiej w Toruniu. Organizatorami ekspozycji są: Biblioteka Pedagogiczna i Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

W 2021 roku komunikacja miejska w Toruniu świętuje swój jubileusz. Pierwszy tramwaj konny oficjalnie wyjechał na toruńskie ulice 16 maja 1891 roku. Przez 130 lat, które minęły od tego wydarzenia, zmieniały się granice państw, ustroje polityczne, a także nazwy i struktura organizacyjna przedsiębiorstwa komunikacyjnego. Nastąpił również ogromny rozwój techniki, co przełożyło się na wiele sfer funkcjonowania m.in. komunikacji miejskiej. Konny napęd wagonów tramwajowych już w 1899 roku został zastąpiony elektrycznym. Pojawiały się coraz nowocześniejsze pojazdy – zarówno tramwaje, jak i (z biegiem czasu) autobusy. Z pojazdów zniknęli konduktorzy, którzy zostali zastąpieni przez coraz nowsze typy kasowników do biletów i biletomatów. Pojawiły się systemy informacji pasażerskiej, klimatyzacja i inne udogodnienia. Dziś, dzięki smartfonom, można bez trudu sprawdzić rozkład jazdy, a także kupić bilet za pośrednictwem aplikacji…

Na wystawie można zobaczyć przeróżne przedmioty, dokumentujące historię miejskiego transportu zbiorowego w Toruniu. Trzon wystawy stanowią bilety. Najstarszy z nich pochodzi sprzed ponad stu lat. Liczniejsze są egzemplarze z okresu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej, najwięcej jest, rzecz jasna, z lat powojennych – aż do dnia dzisiejszego. Ważnymi elementami są także kasowniki biletowe – typy urządzeń sprzed kilkudziesięciu lat, które nie są już obecnie wykorzystywane w pojazdach toruńskiego MZK. Dopełnieniem wystawy są przeróżne inne przedmioty – m.in. publikacje poświęcone historii komunikacji miejskiej w „grodzie Kopernika” oraz różnego rodzaju pamiątki wydawane z okazji jubileuszów i innych ważnych wydarzeń z życia MPK, WPKM i MZK.

Wystawa wpisuje się w obchody 130. rocznicy uruchomienia komunikacji miejskiej w Toruniu i 100. rocznicy powstania Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Dostępna jest w Bibliotece Pedagogicznej (Toruń, ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 4) od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-19:00 i w soboty – od godziny 9:00 do 14.00. Wstęp wolny.

Marcin Żynda – nauczyciel bibliotekarz, pracuje w Bibliotece Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Miłośnik miejskiego transportu zbiorowego, sportu żużlowego, miasta Grudziądza i polskiego kryminału. Kolekcjoner niemal wszystkiego, co wiąże się z jego zainteresowaniami. Nie stroni od turystyki – szczególnie szlakiem zabytków techniki, przemysłu i architektury.

75518621
Redakcja TV Toruń, ul. B. Głowackiego 2 redakcja@toruntv.pl, tel. 56 655 91 91
Niektóre materiały archiwalne są dostępne odpłatnie na stronie tvtorun.net
© 2021 TV Toruń